banner211

Van TSO’dan İran ile ticaret müjdesi

Geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı olan Kapıköy’ün bu süreçteki zararları büyürken Van ekonomik olarak kayıplar yaşamaya devam ediyor. Bayram sonrası açılacağı duyrulmasına rağmen sürecin belirsizliği devam ederken Van Ticaret ve Sanayi Odası, uzun süredir tacir/tüccarın büyük sıkıntılar yaşadığı kotolarla ilgili beklenen haberi verdi.

Van TSO’dan İran ile ticaret müjdesi

ŞEHRİVAN HABER: Van TSO tarafından yapılan açıklama ile STM’ler bünyesindeki kotalarla ilgili müjde paylaşılırken açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemiz ve bölgemizin dış ticaret faaliyetlerine önemli katkılar sunan Kapıköy Gümrük Kapısı, Koronavirüs (COVİD-19) salgını kaynaklı olarak 1 yıldır yaya ve araç trafiğine kapalı durumdadır. Bu durum neticesinde Sınır Ticaret Merkezi (STM) kapsamında tahsis edilen 2020 ve 2021 yılı kotalarının kullandırılmasına izin verilmemiştir. Bu da yerel anlamda kent ekonomisinde derin krizler yaşanmasına neden olmuştur.

GİRİŞİMLER SONUÇ VERDİ, İRANLA TİCARET İÇİN DEMİRYOLU AÇILDI!

Bu çerçevede; İran İslam Cumhuriyeti’ndeki yol çalışmalarının devam ediyor olması, Kapıköy Gümrük Kapısı’nda aktarma alanının olmaması ve gümrük kapısının halen kapalı olması sebebiyle; Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2021 yılı STM Kotalarının demiryolu ağı üzerinden kullandırılması noktasında Kapıköy Gümrük Müdürlüğü’ne yetki verilmesi konusunda Ticaret Bakanlığı ile yazışmalar yapılmış, ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Yapılan girişimler neticesinde, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü kotaların demiryolu ile kullandırılmasına izin vermiştir.

GÜLŞEN ORHANA’A ÖZEL TEŞEKKÜR!

Verilen izin kapsamında; İlimizde bulunan 125 firmaya 1 milyon 931 bin 250 dolar değerinde 6 bin 437 ton karpuzun, tren yolu ile ithalatına olanak sağlanmıştır. Yapmış olduğumuz girişimlerde bizlere destek olan ve kotaların kullanımı konusunda büyük gayret sarf eden ilimizde 2 dönem milletvekilliği yapmış şu anda Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini yürüten Gülşen Orhan’a minnettar olduğumuzu ifade etmek isteriz. Aynı şekilde Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar’a girişim ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.”

İTHALAT BELGELERİ İLE İLGİLİ DE MÜJDE VERİLDİ

Açıklamada ayrıca, “Son olarak; Sınır ticareti ile uğraşan üyelerimizin sorununun çözülmesi bizleri mutlu ettiği gibi Odamız tarafından verilen “İthalat Uygunluk Belgesi” gerek 2020 ve 2021 yılı kotalarının kullandırılmaması gerekse pandeminin ekonomiye etkileri nedeniyle ücretsiz olarak verilmiştir.” Denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan tavukçu
Gökhan tavukçu - 1 hafta Önce

Benim kardeşim şuan orda eşinle beraber nasıl geçer turkiyeye bilgi verseniz