Van TSO’dan uçuş sayıları ve bilet pahalılığı ile ilgili sert tepki!

Son yıllarda uçuş sayıları kademeli olarak düşürülen, bilet fiyatları ise sürekli artan Van uçuşları ile ilgili tepkiler sürerken Van Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi yaptığı bir açıklama ile sorunlara tepki gösterdi. Uçuşlarla ilgili talebe rağmen Van’ın bu yöndeki talepleri görmezden gelinirken yapılan açıklamada; uçak, sefer, bilet ve ulaşım konusunda yaşanan sorunlara dikkat çekildi.

Van TSO’dan uçuş sayıları ve bilet pahalılığı ile ilgili sert tepki!

Van TSO yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada Van’daki uçuş ve diğer konulara dair eleştiriler ortaya konuldu. Kentin yıllardır gündeminde olan konulara değinilen açıkladama, kentin potansiyeline rağmen uçuşlar konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına değinildi.

“ARTAN YOLCU SAYISI DİKKATE ALINMALI”

İlk olarak kentteki uçuş ve yolcu sayıları ile ilgili bilgiler verilen açıklamada şu sözlere yer verildi: “İlimiz, 1 milyon 200 bine yakın nüfusuyla ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşımda genellikle havayolunun tercih edildiği önemli bir kenttir. Her yıl artan yolcu sayısı şehrimizin potansiyelini ortaya koymaktadır. Nisan 2021 yılında 4 bin 420 olan uçak trafiği Nisan 2022 de 3 bin 916’ya düşmüştür. Buna karşın 381 bin 482 olan yolcu sayısı 412 bin 416’ya çıkmıştır. Azalan sefer sayısına rağmen artan yolcu sayısının dikkate alınması gerekmektedir.”

UÇAK SEFERLERİ VAN’IN YOĞUNLUĞUNU KALDIRMIYOR!

“Hali hazırda günlük ortalama 13 uçak seferi, kentin ihtiyacına karşılık verememektedir. Uçak bileti sorunu yaşayan yolcular bölgedeki diğer havalimanlarını kullanmak zorunda kalmaktadır. Turizm acenteleri grup yolcularını ya başka havalimanına yönlendirmekte ya da grupları iptal etmek zorunda kalmaktadır. İptaller konaklama sektörü ve diğer organizasyonları da sekteye uğratmaktadır.”

UÇUŞ SAYISI AZ, FİYATLAR YÜKSEK! 

Uçuş sayıları ile ilgili tepkiyle birlikte bilet fiyatları ile ilgili olarak ise, “Şehrimizin uzak mesafede olması ve buna bağlı kâr marjının düşük olmasını bahane göstererek, havayolu şirketlerinin yakın mesafe uçuşlarını tercih etmesi kabul edilemez. En azından devlete ait Türk Hava Yollarının bu bakış açısını değiştirmesi, başta Türk Hava Yolları olmak üzere tüm hava yolu şirketlerinin uçak sefer sayısını adil bir şekilde paylaştırması gerekmektedir. Bunula beraber Türkiye ortalamasının üstünde bilet fiyatlarının da ele alınması gerekmektedir.” Denildi.

İŞİ OLAN VAR, HASTASI OLAN VAR…

Açıklamada son olarak: “Yaz sezonunun başlaması ve ilimizdeki etkinlikler başta olmak üzere, iş adamlarımızın, hastası olan vatandaşlarımızın uçak bileti bulma konusunda yaşadıkları sorunun biran evvel çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. Yüzde 50 kapasiteyle uçuşların yapıldığı havalimanları yerine günlerce bilet bulmak zorunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyeti göz önüne alınarak uçak sefer sayılarının arttırılmasını ve ek seferlerin bırakılmasını bekliyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE