banner211

Van Valisi Bilmez; “Balkonlardaki saksıları dahi boş bırakmayın”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, tarım ve gıda üretiminin önemine değinerek balkonlardaki saksıların dahi boş bırakılmaması çağrısında bulundu.

Van Valisi Bilmez; “Balkonlardaki saksıları dahi boş bırakmayın”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, pandemi sürecinde dahi tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını, Van’daki tarım üretiminin önceki yıla daha verimli olacağını ifade etti.

“Kış çetin geçti, yaz bereketli olacak”

Çiftçilerin tarım ve hayvancılık üretimini desteklediklerini anlatan Vali Bilmez, “Van Büyükşehir Belediyesi olarak şunu diyoruz balkonunda bir saksı olan insanımız o saksıyı boş bırakmaması lazım. Biz belediye olarak bütün imkanlarımızla tarım ve çiftinin yanındayız. Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de destek çalışmalarını sürdürüyor. Bu sene kışımız çok çetin ve zor geçti ama, karın eriyip yer altı sularına katkı sunması ve yağan yağmurla birlikte bu yıl tarım bitkileri ve meralar için güzel bir yıl olacak. Geçtiğimiz yıl kuraklık vardı, bu yıl daha verimli ve daha bereketli geçeceğine inanıyorum” dedi.

“Pandemi tedbirlerinde çiftçilerimize istisna uyguladık”
Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden çiftçinin etkilenmemesi için gerekli adımları attıklarını ifade eden Vali Bilmez, “Tarım ve hayvancılık işlerinde çalışan vatandaşlarımızı, genel olarak uygulanan 20 yaş altı ve 65 yaş ve üstü sokağa çıkma yasağından istisna tuttuk. Yaşı 20’nin altında ve 65’in üzerinde de olsa tarım ve hayvancılıkla iştigal ediyorsa, tarlasına ve ahırına gitmesine izin verdik. Yine hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarında da çiftçilerimize tarlasına ve ahırına gidebilmesi için istisna uygulaması yaptık. Tarım ve hayvancılığımızın pandemi tedbirlerinden olumsuz etkilenmesine müsaade etmedik. Bu kapsamda çiftçilerimizi desteklemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
ADALET YERİNİ BULSUN
ADALET YERİNİ BULSUN - 13 ay Önce

Köylerimiz şuan bomboş köye dönüşleri sağlayın destek verin üretim ve hayvancılık görün

Vali yok
Vali yok - 13 ay Önce

Tarımı Boşver şimdi salgın var.
Allah aşkına kimse bu valiye sormuyor mu samsun da bugün polis ekipleri 254 noktada sokağa çıkma denetimi yapıyordu.
Vanda 4 noktada o da gayet ciddiyetsiz bir şekilde... Bu adam valilik yapamıyor muhtar olması lazım.

Van tarımı için aşağıdakiler kesinlikle yapılmalı.
Van tarımı için aşağıdakiler kesinlikle yapılmalı. - 13 ay Önce

Tarım bu şehrin ve bu ülkenin geleceğidir. Buğday, arpa, çavdar, darı, susam, ayçiceği, pirinç, soya fasulyesi, mercimek, nohut, patates, salatalık, domates, biber, kabak, patlıcan, lahana, turp, havuç, limon, sarımsak, marul, maydanoz, diğer yeşillikler ve daha onlarca çeşit tarımsal ürünün üretimi yaygınlastırılıp arttıtılmalı. Şehrimiz ve ülkemiz her çeşit tarımsal üründe kendine yeter hale gelmeli, hiçbir ürünü dışardan almamalı, aksine dünyaya en fazla tarım ürünü ihraç eden ilk on ülke arasında olmalı. Bu sayede işsizlik azalır, istihdam artar, üretim artar, kişilerin gelirleri ve ülkenin tarımsal vergi gelirleri çoğalır, köyler şehirleri besler hale gelir, köylerden kentlere göç minimuma iner hatta kentlerden köylere tersine göç başlar, şehirlerin de nüfus yükü azalır. Su bol, toprak bol, güneş bol, insan bol. Bu durumda Van özelinde tek tek bütün köylerde tarımı geliştirecek birçok hizmet yapılmalı. Van, Doğu'nun tarım ambarı ve Çukurova'sı olmalı. Hem yüzölçümü geniş, hem 14 ilçesi ve yüzlerce köyü, geniş düzlükleri, tarlaları, bağ ve bahçeleri, su kaynakları ve en uzun güneş alan özelliğiyle tarım için Doğu'nun en müsait iliyiz. Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odaları, DSİ, Karayolları, VEDAŞ, DAKA, DAP İDARESİ, Van Büyükşehir Belediyesi, 14 İLÇEMİZİN BELEDİYELERİ gibi kurumlarımızın hepsi de her köye kendilerinin ulaştırabileceği her tür hizmeti, yatırımı, desteği, katkıyı ve çalışmayı geçmiş yıllardan dört beş kat fazla olacak şekilde yapmalı. Bunlar birkaç köyle, birkaç yerle sınırlı olmamalı. Tek tek her köye ulaşılmalı, bir şekilde bu yıl uğranılmamış ve birtakım hizmetler ve katkılar yapılmamış TEK BİR TANE KÖY dahi kalmamalı. İsrail, Vandan daha az bir yüzölçümüne sahip ama bütün dünyaya tarımsal ürün ihraç ediyor. Bu ülkenin sanayiye de, hayvancılığa da, tarıma da, diğer sektörlere de birlikte ihtiyacı var. AMAN KÖYLERİ, KÖYLÜLERİ, ÇİFTÇİLERİ VE TARIMI İHMAL ETMEYELİM. KESENIN AĞZINI AÇALIM, BÜTÜN İMKANLARI SEFERBER EDELİM. Varsin bu yıl milyarlarca lira Van tarımı için harcansın, emin olunuz buna değer. Asfalt ve stabilize yollar, istinat duvarları, köprüler, büz ve boru döşemeleri, kanallar, ark ve oluklar, sulama kanalları, sulama göletleri, sulama havuzları, sıvatlar, içme suyu hatları, su depoları, çeşmeler, fide dağıtımları, tohum ve gübre dağıtımları, ziraî ilaç destekleri, meyve fidanları, traktör ve ziraat mühendisliği destekleri, hibeler, faizsiz krediler, elektrik hatları vb. birçok hizmet, yatırım ve destekler 14 ilçemizdeki BÜTÜN KÖYLERE TEK TEK ULAŞTIRILMALI. Bundan Van da, vatandaşlar da, hepimiz de, ülkemiz de kazançlı çıkar.