Van Valisi Ozan Balcı açıkladı: 10 bin çiftçiye 100 koyun!

Van Valisi Dr. Ozan Balcı’nın başkanlığında yapılan toplantıda kentin tarım ve hayvancılığı için müjde niteliğinde kararlar alındı. Vali Balcı, “Van’da yaklaşık 3 milyon koyunumuz var. Türkiye meralarının yüzde 10’u burada. Bir yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli sıfır faizli, her kişiye 100 koyun olmak kaydıyla 1 yılda 10 bin aileye 1 milyon koyun vereceğiz. Hedefimiz 5 yılda, 5 milyona koyuna ulaşmak.

Van Valisi Ozan Balcı açıkladı: 10 bin çiftçiye 100 koyun!

ŞEHRİVAN HABER:

Van Valisi Dr. Ozan Balcı’nın başkanlığında yapılan toplantıda kentin tarım ve hayvancılığı için müjde niteliğinde kararlar alındı. Küçükbaş hayvan varlığı açısından Türkiye'nin önemli illerinden olan Van için önemli kararlar alındığını belirten Vali Balcı, “Van’da yaklaşık 3 milyon koyunumuz var. Türkiye meralarının yüzde 10’u burada. Bir yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli sıfır faizli, her kişiye 100 koyun olmak kaydıyla 1 yılda 10 bin aileye 1 milyon koyun vereceğiz. Hedefimiz 5 yılda, 5 milyona koyuna ulaşmak. Koyunculukla ilgili büyük çaba gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyemizde veterinerlik hizmeti verecek. Beraberinde TARSİM Hayvan Sigortası'yla birlikte erken dişi kuzu kesiminin engellenmesi ve erkek kuzu kesiminin garanti altına alınması gibi komple entegre bir proje olacak. Çiftçiye, üreticiye, üretime dost bir Vali olarak bu proje Van’ımızın ekonomisine, tarımına, çiftçisine büyük destek sunacağız” dedi.

BALCI: KOYUNCULUKLA İLGİLİ BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYORUZ

Van’da meyve yetiştirilebilecek tüm alanların meyveyle donatılacağını ifade eden Vali Balcı, kaba yem bitkisi ve sertifikalı buğday-arpa üretimine de tam destek sunulacağını açıkladı. Ayrıca Bahçesaray ve Çatak ilçelerimizde ceviz yetiştiriciliği ve arıcılık içinde özel destek verileceğini belirtti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIRSALI HER BAKIMDAN  KALKINDIRALIM.
KIRSALI HER BAKIMDAN KALKINDIRALIM. - 4 ay Önce

Besicilik zor iş. Ot biç, topla, taşı, yığ. Kış boyu hayvanı besle, ahırları temizle, hayvanların doğumlarında kuzuları koru, hastalıkta ilaç ver, yaz ve sonbaharda otlat. Yılın on iki ayı ve 365 gün ilgi ve uğraş gerekiyor. Bütün köyler ve kırsal yoluyla, sulama kanallarıyla, sulama göletleriyle, sağlık ocağıyla, ceşmesiyle, sulsma sistemleriyle, köy içinde parke taşı serimiyle, öğretmen lojmanıyla, camisiyle, hayvan hibeleriyle, faizsiz kredi destekleriyle, vergisiz yakıt destekleriyle, tohum, gübre, fide ve fidan destekleriyle, her köye ortak kullanım için dörder adet traktör ve ikişer biçerdöver hibe desteğiyle,alt yapı ve üst yapı hizmetleriyle bütün köyler ihya edilmeli. Hibe araçlar, hibe destekler, hibe olan bütün katkılar ve köyler için alınan faizsiz veya düşük faizli krediler tamamiyle köylerde tarım veya hayvancılık için değerlendirilmeli, sağlıklı denetimler yapılmalı. Van ülkemizdeki bütün meraların yüzde 10'una sahip. Ülkemizde yüzölçümü en büyük 5'inci iliz. 13 ilçe ve yüzlerce köy var, suyu bol, güneşi bol, insan kaynağı çok. Tarım ve hayvancılığ üretimi ve verimi birkaç yıl içinde şimdikinin en az beş misline çıkarılmalıdır. Bolluk olursa ucuzluk da olur, dışarıya bağımlılık da olmaz. Köyler şehirleri de besler.

Vanly
Vanly - 4 ay Önce

Bu projeye karşıyım. Yanlış ve gereksiz bir çalışma. Bu hayvan sahipleri ucuz peynir yoğurt süt satıyor mu? Hayır. Peynir 80-100 lira olmamalı van'da. Ilkbaharda bedavadan meralarda hayvanlarını otlatıyorlar, hiçbir masrafları olmuyor. Sadece bedenen biraz yoruluyorlar. Peyniri bu kadar yükseltmeleri vicdansızlık. Bu yüzden bu tür projelere karşıyım