banner211

Van Valisi uyardı: Van'da risk çok büyük! Evden çıkmayın...

İpekyolu İlçesinin Ortanca Mahallesindeki taziyeye katılanlara yönelik sağlık ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonrası koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkanların sayısı 43 oldu. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, şehir merkezinde riskin arttığını belirterek, vatandaşları zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları konusunda tekrar uyardı. 

Van Valisi uyardı: Van'da risk çok büyük! Evden çıkmayın...

Van'ın İpekyolu ilçesi Ortanca Mahallesi'ndeki taziyeye katılanlara yönelik yapılan çalışmalar sonrası koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı her geçen gün artıyor. İlk günlerde bir kaç kişi ile sınırlı olan vaka sayısı dün itibariyle 43 oldu. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, şehir merkezinde riskin arttığını belirterek, vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını istedi.

Van'ın İpekyolu ilçesinin Ortanca mahallesindeki taziyeye katılanlara yönelik sağlık ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonrası koronavirüsü testi sonucu pozitif çıkanların sayısı 43 oldu. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Selimbey, Cevdetpaşa, Yalımerez mahallesindeki vakalar ile Ortanca mahallesindeki taziye sonrası ortaya çıkan vakalarla il merkezinde korona virüs pozitif vaka sayısı çok ciddi bir artış gösterdi. Bundan dolayı il merkezinde risk şu anda çok büyük. Çünkü Ortanca mahallesindeki taziyeye katılanların sayısı çok fazla" dedi.

YASAK OLMASINA RAĞMEN TAZİYE EVİ KURULMASI PAHALIYA PATLADI!

Ortanca Mahallesi'nde 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası mahalle karantinaya alınmış, sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarda vaka sayısı 15'e yükselmişti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen Eraygen ailesi tarafından da Ortanca Mahallesi'ne taziye kurulmuştu. Eraygen ailesi mensupları ve taziye kurulmasına izin veren muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, muhtar Yönten görevden uzaklaştırılmıştı.

VAKA SAYISI 43 OLDU, 4 MAHALLE KARANTİNADA!

Bunun üzerine Ortanca Mahallesi'ndeki taziyeye katılanların ikamet ettiği Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahallelerinde de karantina uygulanmaya başlandı. Taziye sonrası bölgeye yoğunlaşan sağlık ekipleri, taziyeye katılanlarla ilgili sağlık taraması yaptı. Sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarda Tekirdağ'dan gelen, Bostaniçi, Yenimahalle ve Ortanca mahallelerinde ikamet eden ve taziyeyi kuran Eraygen ailesinden 23 kişide; Arıtoprak, Bostaniçi ve Ortanca mahallesinde ikamet eden Eralan ailesinden 7 kişide, İskele ve Ortanca mahallelerinde ikamet eden Acar ailesinden 9 kişide, Ortanca Mahallesi'nde ikamet eden Erçağlar ailesinden 1 kişide, Gürpınar ilçesi Umut Mahallesi'nde ikamet eden Sönmez ailesinden 1 kişide, Bostaniçi Mahallesi'nde ikamet eden Gökçek ailesinden 1 kişide ve Antalya'dan gelen Erdeğer ailesinden 1 kişide olmak üzere toplam 43 kişide koronavirüs tespit edildi. Testi pozitif çıkan hastaların tedavisi sürerken, ekipler taziyeye katılanların tespiti için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

VAKALAR ŞEHİRDE YAYILDI, VAN BÜYÜK RİSK ALTINDA!

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, il merkezinde koronavirüs vaka sayısında tedbirsiz ve sorumsuzca davranan bazı hemşehrilerinden dolayı bulaş riskinde artış olduğunu belirterek, "Selimbey, Cevdetpaşa, Yalımerez mahallesindeki vakalar ile Ortanca Mahallesi'ndeki taziye sonrası ortaya çıkan vakalarla il merkezinde koronavirüs pozitif vaka sayısı çok ciddi bir artış gösterdi. Bundan dolayı il merkezinde risk şu anda çok büyük. Çünkü Ortanca Mahallesi'ndeki taziyeye katılanların sayısı çok fazla. Ayrıca bunların içinde kamu kurumunda çalışanlar ve Van merkezde oturanlar da bulunuyor. Bu kişilerin çok kişiyle temas kurduğunu değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalı, çıkmak zorunda kalanlar da mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeli. Çünkü Van merkezde risk bugünlerde her zamankinden daha fazla. Tedbirleri elden bırakmamalıyız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 03:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ridvan
Ridvan - 1 yıl Önce

Arkadaş bu demek ya bunun gibi düşüncesiz insanlar yüzünden niye benim hayatım tehlikeye giriyor. Bu dusuncesizlik yapanlara para cezası az bunlar için hapis cezası getirilmesi. Çünkü bile isteye halk sagligini tehlikeye atıyorlar.

Akil
Akil - 1 yıl Önce

İnsanımız ne cahil ya. Böylelerinin yüzünden van da bu virüs bitmez. Taziyeymis bizim yakinlarimiz ölüyor taziye yapmiyoruz.

Mervan saruhan
Mervan saruhan - 1 yıl Önce

Bukadar insan gerizekalı bitek siz akıllısınız biz burda evimizden çıkmıyoruz siz orda hiçbirşeyi takmayıp taziye kurarsınız peki bukadar insana vebal oldunuz ona ne diyeceksnz Allahtan korkun..

erdem
erdem - 1 yıl Önce

en yakınlarımızn dahi taziyesine gidemiyoruz ancak bi telefonla başsağlığı diliyoruz. bu uyanık aptallar yüzünden yüzbinlerin hayatı riske girdi. ah şu cehalet düşman gerektirmiyor.

Kaan
Kaan - 1 yıl Önce

Yazıklar olsun size biz coluk cocugu muzu korumak için ac sefil evden cıkamıyoruz siz bu kadar insanın vebaline giriyorsunuz ben hakkımı helal etmiyorum size taziyeye katılan herkes test yapsın bu insanlara yazık bu sehire yazık bu kul hakkıdır ve ben hakkımı size helal etmiyorum