Van Vekili harabeye dönen eski Adliye Konutlarını üç bakana sordu

2014 yılında 50 milyon TL gibi büyük paralar harcandı. Van’ın en güzel alanlarından birine inşa edildikten sonra vazgeçilince milli servet göz önünde adeta talan edildi. Kentin en prestijli konutlarından birisi olarak yapılan Adliye Konutları geçen süre içerisinde lüks yapılardan moloz yığına dönerken HDP’li vekil daha önce yüzlerce, binlerce kez gündeme getirilen ama adım atılmayan konutların içler acısı halini bir kez daha gündeme getirdi.

Van Vekili harabeye dönen eski Adliye Konutlarını üç bakana sordu

ŞEHRİVAN HABER: HAKAN İZGİ-ERDAL ERBAŞ

Ülkenin, kentin ekonomik kısıtlamaları, tasarrufları, harcama kısıtlamasını düşürdüğü bir süreçte Van’da son yılların en büyük israfı konuşulmaya ve tepki almaya devam ediyor. Kentte birçok yatırım, proje tamamlanmayı beklerken halihazırda başlayıp kaderine terkedilen yatırımların hali de ayrı bir tartışma konusu olarak gündemi meşgul ediyor. Bunların başında da yıllar önce başlanıp büyük oranda tamamlanmasına rağmen bitirilmeyen, önce Adliye’ye, sonra Sağlık Müdürlüğü’ne verilen sonrasında ise sahipsiz kalan eski Adliye Konutları geliyor. 2014 yılında 50 milyon TL gibi bir bütçeye mal olan bitmek üzere iken güvenlik gerekçesi ile Adliye Personeli’nin yerleşmediği konutlar 7 yıl gibi bir sürede adeta talan edildi. Neredeyse dört dörtlük donatılan ve kaliteli malzeme ile döşenen konutlar ilgisizlik, sahipsizlik nedeniyle yağmacıların ve talancıların hışmına uğradı. Geçen sürede adeta harabeye dönen konutlarla ilgili hiçbir adım atılmazken yapılan tüm çağrılar cevapsız kaldı. Konuyu son olarak gündeme getiren son isim ise HDP Van milletvekili Muazzez Orhan Işık oldu. Işık, aynı konuyu üç ayrı bakana soru önergesi olarak sunarak tekrardan konuyu gündeme taşıdı.

O KONUTLAR BİR KEZ DAHA GÜNDEMDE!

Van’da 2011’de yaşanan depremin ardından hâkim ve savcılar için 2014 yılında Edremit’e bağlı Süphan Mahallesi’nde beş bloktan oluşan 130 daireli, yüzme havuzlu ve sosyal donatı alanları olan lüks lojmanlar inşa edildi. Ancak hâkim ve savcılar, konutların yapıldığı bölgeyi güvenli bulmayarak lojmanlara taşınmak istemedi. Bu sırada lojmanların kapı ve pencereleri dahil birçok yeri talan edildi. Uzun süre atıl durumda kalan lojmanlar yanında bulunan Bölge Hastanesi tarafından kullanılması için 2017 yılında İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi. Kentte yıllardır devam eden sorun için çözüm arayışları sürerken, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, sorunu gündeme taşıyarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi sundu.
 

VEKİL ORHAN’DAN ÜÇ BAKANA SORU ÖNERGESİ

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, üç bakana sorduğu soru önergesinde şunlara yer verdi: “Van’ın Edremit ilçesinde Süphan Mahallesi’nde yaklaşık 15 bin metrekarelik alana yapılan 150 lüks konutluk Adliye lojmanları vakasının birçok açıdan soruşturulması ve incelenmesi gereklidir. Yaklaşık 50 milyon TL maliyetle 2012 yılında yapımına başlanan bu lüks konutların 2014 yılında yapımının tamamlandığı ifade edilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından adliye personellerinin kullanımı için bu lüks konutların yaptırıldığı ancak bu lojmanların “güvenlik gerekçesi” nedeniyle kullanıma açılmadığı kamuoyuna yansımıştır.”

BİR MOLOZ YIĞININA DÖNÜŞTÜ!

“Yıllarca kullanılmayan ve korunmayan bu konutların 2017 yılında Van Sağlık İl Müdürlüğü’ne devrinin gerçekleştirildiği iddia edilmektedir. Ancak üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen kullanılmayan konutların bu arada talan edildiği bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. Lüks konut olarak inşaatı tamamlanan bu 150 konutluk devasa kampüsün, dış cephe yalıtım malzemelerinin söküldüğü, kapı-pencere ve tesisatlarının çalındığı, merdiven ve tezgah mermerlerinden çatı malzemelerine varana kadar tüm yapı bileşenlerinin parçalandığı, bazı bölümlerinin yakıldığı bir talan tablosu ortadadır. Sahipsiz bırakılan ve korunmayan devasa inşaat kompleksi, otoparkı ve bahçesi ile birlikte neredeyse kullanılamaz bir moloz yığınına dönüşmüştür?” İfadelerini kullandı.

VEKİL ORHAN IŞIK: VAN’DA YOKSUL BİNLERCE HANE MEVCUT

Vekil Işık, önergenin devamında şunları kaydetti: “Van’da konut sahibi olmayan, kiracı, yoksul, engelli bireylerin yaşadığı on binlerce hane mevcuttur. İnşaat maliyetlerinin yüksekliği, hane gelirlerinin düşüklüğü ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konut sahibi olmak dar gelirli yurttaşlar için neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle toplu konut projelerinde önceliğin bu alt düzey geliri olan yurttaşlara verilmesi gerekir. Onbinlerce Vanlının konut ve barınma sorunu yaşadığı, binlerce kamu emekçisinin kiracı olduğu bu kentte 150 konutluk bir sitenin bu şekilde israfı ve talan edilmesi kamu vicdanını yaralamaktadır.”

“EVSİZLİK VE YÜKSEK KİRA SORUNU İLE MÜCADELE EDENLER VAR”

Son olarak önergede şunlar yer aldı: “Burada kullanılan kamu kaynağı ile kaç bin yurttaşın barınma sorunu giderilebileceği gibi, bu yapıların daha da yok olmasına neden olmadan dönüşümü ve kamu yararı doğrultusunda kullanımı için kamu otoriteleri ve ilgili bakanlıklar hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Bir yanda evsizlik ve yüksek kira sorunu ile mücadele eden insanlar varken 150 konutun bu şekilde yok olmasına izin verilmemelidir. Bu alandaki lüks konutlar binlerce öğrencinin barına bileceği bir yurt kampüsüne, kamu personellerinin daha ekonomik barınabileceği lojmanlara veya yoksul yurttaşlara kira ödeme karşılığında hibe olarak verilen evlere dönüşebilir. Bu şekilde metruk binalar olarak bırakılması, muazzam bir kamu kaynağı israfına, madde bağımlılarına mekan olmasına ve suç mahallerine dönmesine yol açacaktır.”

İŞTE VEKİLİN BAKANLARA YÖNELTTİĞİ O SORULAR

-Van’ın Edremit ilçesinde, Süphan Mahallesinde yapımı 2014 yılında tamamlanan 15 bin metrekare alandaki 150 lüks Adliye Lojmanının toplam ihale bedeli ve kamu bütçesine yükü ne kadar olmuştur? Konutlar hangi ihale yöntemi ile yapılmıştır? Konutların teslim tarihinde gecikme yaşanmış mıdır?

-Süphan Mahallesindeki 150 lüks Adliye Lojmanının kullanıma açılmamasının gerekçeleri nelerdir? Güvenlik gerekçesi iddiasının dayanakları nelerdir? Söz konusu gerekçeler inşaat yapılmadan önce söz konusu değil miydi? Bu bina kompleksine benzer şekilde “yapılıp hiç kullanılmayan başka herhangi bir toplu konut projesi mevcut mudur?

-Söz konusu konutların 2017 yılında Van İl Sağlık Müdürlüğüne devredildiği iddiası gerçek midir? Bu devir hangi amaçlarla yapılmıştır? Bu devir yapıldıysa binalar neden kullanıma açılmamıştır? Devir karşılığında Sağlık Bakanlığına ait olan hangi kaynaklar Adalet Bakanlığına devredilmiştir?

-Aradan geçen süreye rağmen kullanıma açılmayan 150 lüks konutun talan edildiğinden, metruk ve riskli binalara dönüştüğünden bilginiz mevcut mudur? Konu hakkında bakanlığınızın yürüttüğü bir soruşturma mevcut mudur? Ortaya çıkan kamu zararının miktarı nedir? Bu zarar sorumlularına rücu edilmiş midir?

-Metruk binalara dönüşmüş 150 konutluk bu yerin rehabilite edilip yurt, lojman veya toplu konut olarak kullanımı için bir çalışma başlatacak mısınız?

-Bu metruk ve riskli binalar rehabilite edilmeyecekse yakın dönemde yıktırılması yönünde bir çalışma başlatacak mısınız? Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz?

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 09:56
YORUM EKLE