Van’da 1989'dan itibaren yürütülen kazılardan çıkarılan eserler sergilendi

Van'ın Tuşba ilçesindeki Ayanis Kalesi'nde 30 yılı aşkındır sürdürülen kazı çalışmalarıyla ilgili elde edilen bulguların dokümanları "Değişen zaman, değişmeyen ihtişam Ayanis" sergisiyle davetlilerle buluştu.

Van’da 1989'dan itibaren yürütülen kazılardan çıkarılan eserler sergilendi

Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim bir tepe üzerinde kurulan, Urartular dönemine ait kalıntılar ve mimari yapısına ait önemli bilgiler sunmaya devam eden Ayanis Kalesi kazıları uzun yıllardır sürüyor.

Bu kapsamda Van Müzesi öncülüğünde hazırlanan lansmana, Urartu arkeolojisinin önemli isimlerinden olan ve aynı zamanda Ayanis kazılarına başkanlık da yapmış Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu anısına açılan fotoğraf sergisine ve kitap tanıtım etkinliğine çok sayıda davetli katıldı.

“BÜTÜN UYGARLIKLARIN İZLERİNİ MUHAFAZA ETMEMİZ, YAŞATMAMIZ LAZIM”

Ayanis Kalesi'nde 1989'dan itibaren yürütülen kazılardan şu ana kadar gün yüzüne çıkarılan eserlerin arşivlenen fotoğrafları, görüntüleri ve tanıtım kitabı Van Müzesi'nde davetlilere izletildi.

Açılışta bir konuşma yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kazı ekibi ve hocaların 33 yıldır kaledeki tarihi gün yüzüne çıkarmak için çok zor şartlar altında çalıştığını vurguladı.

Vali Bilmez, "Bu topraklarda yaşamış bütün uygarlıkların izlerini muhafaza etmemiz, yaşatmamız lazım. Altan Hocanın bıraktığı bayrağı arkadaşları, öğrencileri olduğu gibi devir alıp, devam ettireceklerdir. Kentimizin tarihi zenginliğine sahip çıkmamız lazım. Bu konudaki bilinç gittikçe artıyor ve inşallah bundan sonra daha da artarak devam edecektir. Allah tarafından doğasıyla bize bahşedilen bu coğrafyayı da muhafaza etmemiz gerekiyor. Müzemiz inşallah bundan sonra bu tür etkinliklere daha çok ev sahipliği yapacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Programda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Van Müzesi Müdürü Erol Uslu, Kazı Başkanı Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı ve Çilingiroğlu'nun kızı Çiler Çilingiroğlu da birer konuşma yaptı.

Serginin açılışına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, İl Kültür Turizm Müdürü Abdurrahman Şahin, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve akademisyenler de katıldı.

Konuşmaların ardından konferans salonunda devam eden programda, "Tanrı Eiduru'nun Gölgesinde Bir Urartu Kenti Ayanis" adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 10:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnsan ölür kalır eseri
İnsan ölür kalır eseri - 1 ay Önce

Yaşadığımız kentlere hepimiz sahip çıkmalıyız. Kalıcı eserler bırakmalıyız. Insan ve toplum yaşamını kolaylaştıran ve güzelleştiren binbir hizmet, proje, yatırım ve çalışma ile ferah, düzenli, temiz, bakımlı, modern, yeşil ve güzel kentler, yaşanabilir yerleşim yerleri oluşturmalıyız. İnsanı yaşatan, memnun eden, mutlu eden küçük büyük nice çalışma ile yerleşim yerlerimizi, çevremizi ve doğamızı bayındır, estetik, özenli, zarif ve cici hale getirmeliyiz. Tarihî mekanları, ören yerlerini, bizlere kalan tarihî ve doğal mirası, tabiî güzellikleri koruyup yaşatmalıyız. Vatandaşlar, kurumlar, yöneticiler, çalışanlar ve bir bütün olarak herkes Van'a, 13 ilçesine, yüzlerce köy ve mezrasına, çevresine ve doğasına, her yerine sahip çıkmalı, iyileştirmeli ve güzelleştirmeliyiz. Neticede bu dünya misafirhanesinde güzel eserleri, mükemmel çalışmaları, takdir gören hizmetleri miras bırakmalıyız.