Van’da bu kez de İki Nisan Caddesi saksıyla dolduruldu!

Son 20-30 yılda sadece iki caddenin açıldığı, geriye kalan zamanlarda aynı caddelerin tekrar tekrar sil baştan yapıldığı Van’da, kaldırım ve refüjleri saksı ile doldurma geleneği bir kez daha tekerrür etti. Cumhuriyet ve Kazım Karabekir Caddeleri’nde yıllardır defalarca yapılan fakat bir türlü uzun soluklu olmayan refüjleri büyük saksılarla doldurma çalışması bu kez de İkinisan Caddesi’nde yapıldı. Baştan sona devasa saksılarla donatılan caddeye vatandaşlardan yorum gecikmedi.

Van’da bu kez de İki Nisan Caddesi saksıyla dolduruldu!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-ŞABAN BEYAZSAÇ

Son yıllarda Van’da başlatılan yol, kaldırım ve refüj çalışmaları aralıksız sürerken birçok caddede bozma ve yenileme çalışması adeta alışkanlık haline geldi. Birçoğu prestij cadde ve sokaklar kapsamında yenilenen caddelerde buna rağmen aksaklık, bozukluk ve çalışma bitmezken geçtiğimiz yıllarda defalarca denenen fakat tutmayan saksı çalışması bu kez de kentin yeni gözde caddesi olan İkinisan Caddesi’nde uygulandı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla modern ve prestijli bir hal alan yeni cadde, baştan aşağı devasa saksılar ile donatılırken geçtiğimizde de denenen bu çalışma Van halkını yine ikiye böldü. Uzun ömürlü olmayan ve ciddi bir bütçe harcanan o çalışmaların uzun soluklu olmadığını ifade eden yorumların yanında vatandaşlar bu saksıların estetik anlamda da katkı sağlamadığını ifade etti. Konuyla ilgili Şehrivan’a konuşan vatandaşlar, daha önce de defalarca denenen son olarak İkinisan Caddesi’ne bırakılan saksıların her yıl tekrarlanan çalışmalardan birisi olduğunu söyledi.

BETONLAŞTIRILAN KALDIRIM VE REFÜJLER SAKSI İLE DONATILDI

Geçtiğimiz yıllarda birçok caddede uygulanan, kısa sürede bozulan ve tahrip olan cadde ve sokakları saksılarla doldurma çalışmasının yeni adresi Van’ın yeni işlek caddesi İkinisan Caddesi oldu. Geçtiğimiz yıllarda yenilenen ve rengarenk bir hale gelen caddede aradan geçen iki yılın ardından daha önce betonlaştırılan kaldırım ve refüjlere saksılar dolduruldu. Baştan aşağı devasa saksılar ile doldurulan caddenin yeni hali dikkatleri çekerken Vanlılar’dan yorum gecikmedi. Caddenin yeni halini gören vatandaşların büyük çoğunluğu bu çalışmaların ciddi masraf harcanan fakat uzun soluklu olmayan işler olduğuna vurgu yaparak bunun yerine daha uzun soluklu düzenlemeler ve çalışmalar yapılması gerektiğini önerdi.

“BUNLARA HİÇ GEREK YOK”

Caddedeki dev saksılar günlerdir kentteki vatandaşların tartışma konusu olurken refüj üzerinde konulan saksılar ile ilgili konuşan vatandaşlardan Abdulbaki Savaş, “Milletin parasına yazık, her yıl düzenli olarak kaldırımlar, yollar ve refüjler sökülüyor. Üstünden 10 ay ya da 1 yıl geçtikten sonra tekrar aynı çalışmanın bir farkı versiyonu yapılıyor. Daha önce bırakılan kare şeklinde olan saksılar kaldırıldı ve yerine yuvarlak saksılar getirildi. Caddenin başından sonuna kadar hiç olmazsa 200-250'ye yakın saksı bırakılmış durumda ve bu ciddi anlamda para demek. Bu saksıların her bir tanesi dünya kadar para demek. Eski saksıların hiçbir şeyi yoktu içindeki belki çiçekleri değiştirip yerine ağaç dikilebilirdi ama gerçekten bu saksılara hiç ve hiç gerek yok.” dedi.

“ÇÖZÜM BU DEĞİL”

Van’da yapılan çalışmalara tepki gösteren vatandaşlardan Onur Uzun, şunları söyledi: “Kentte her yıl sınırsız çalışmalar var ama ortada hiçbir çalışma yok. Kentin birçok caddesinde yollar yapılıyor, kaldırımlar yapılıyor ve nedense bunları da kış mevsimine denk getiriyorlar. Eskiden Van’ın refüjleri çiçeklerden ve yeşillikten geçilmiyordu şimdi ise betondan geçilmiyor. Bunlar da yetmezmiş gibi üstünden yıl geçmeden bu saksıları değiştiriyorlar. Vatandaşların paralarını boş ve lüzumsuz çalışmalara harcıyorlar. Kentin gözde caddelerinden biri olan İki Nisan Caddesi bu tür çalışmaları hak etmiyor hatta Van gibi güzel bir kent bu kadar basit çalışmaları hak etmiyor. 4 yıldır refüj üzerinde bulunan saksıları değiştiriyorlar ama çözümün bu olmadığını daha görmediler. Baştan salma yapılan çalışmaların sonucu hiçbir zaman kalıcı olmaz. Allah akıl fikir versin ne diyelim.”

ESKİSİNİ KALDIR YENİSİNİ GETİR

İnsanların geçimlerini sağlamadığını ifade eden Yılmaz Yağşi, “Van’ı bildim bileli bu halde ve bir türlü düzelmiyor. Düzelmeyi bırakın daha da geriye gidiyoruz. Yeşil alanlarımızın hepsini teker teker yok ettik. Kentin iki caddeye sıkıştığını bildiğimiz için biz de bu iki caddeye hücum ettik. Kentin farklı yerlerinde farklı çalışmalar yapmadık, oralara doğru yönelmedik. İki cadde arasına sıkışıp kaldık. Yetkililer de farklı yerleri imara açmadılar ve sürekli buralarda çalışmalar yürütmeye başladılar. Buradaki çalışmalarda tekrardan başka hiçbir olmadı. Her sene Van’daki çalışmaların özeti; eskisini sök, yenisi tak şeklinde ilerliyor. Eskiye bir şey olmasa bile yine de yerinden sökülüyor. Sanat sokağı ilk yapıldığı zaman farklı saksı ve çiçekler bulunuyordu. Çalışmaların üstünden bir yıl geçti ve o saksılar üç defa değişti. Aynı şeyi yine İki Nisan Caddesinde yaşıyoruz. Bunlar parayı çarçur etmeyi seviyor yapacak bir şey yok. Yazıktır, günahtır söylemlerimize kimse kulak asmıyor” diye ekledi.

“CİDDİ ÇALIŞMALARIN VE YATIRIMLARIN YAPILMASI GEREKİR”

Şerif Y adlı vatandaş ise konuyla ilgili olarak; “Van’ın senelerdir kaderi böyle ve bundan sonra da hep böyle devam edecektir. Bir kentin güzelleşmesi için o kentte ciddi çalışmaların ve yatırımların yapılması gerekir. Fabrikalardan hazır alınan ve betondan bir farkı olmayan saksılarla bu kent güzelleşmez. Buralara bırakılan saksılar masraftan başka bir şey değildir. Belki de birilerine para yedirmek için de bu çalışmalar yapılmış olabilir. Aynı saksıların bir benzerini getirip bırakmak, kentte çok şey kazandırmaz ama çok şey kaybettirir. Yatırım için gelen paralar kentte değer katmayan çalışmalara harcanıyor.” İfadelerini kullandı.

AYNI ÇALIŞMA HER YIL TEKRARLANIYOR

Erhan Yıldız, adlı vatandaş ise şunları söyledi: “Son yıllarda Van'da böyle ciddi bir çalışma olduğunu görüyoruz, ancak bu çalışmalarla birlikte vatandaşların da mağdur edildiğini görüyoruz. Misal Van'da genelde kış mevsiminde çalışmalar başlatılır. 3 ay 4 ay vatandaş ve esnaf mağdur edilir. Ancak bu çalışmalara baktığınız zaman aynı çalışma olduğunu görürsünüz. Yani önceki yıl yapılan çalışma bir sonraki yıl aynı şekilde çalışmalar tekrarlanıyor. İki Nisan da yapılan çalışmalarda bu dediklerimin bir örneği.” diye ekledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2022, 09:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÜZEL İÇİN
VAN GÜZEL İÇİN - 4 hafta Önce

Kar kış memleketine ahşap çiçeklikler yıllardır konuyor. İki yılda bir dağılıyor, çürüyor. Sonra yine başka çiçeklikler...Bu memleketin parasına yazık. Çevre yolu, alternatif yollar, onlarca yeni prestij cadde, alternatif sokaklar, millet bahçeleri, onlarca adet yeni park, Çiçekli- Üniversite arası sahil şeridi ve yeşil alanlar, üzeri kapalı semt pazar yerleri, açık otoparklar, yeraltı otoparkları, çok katlı otoparklar, göl temizliği, dere ve kanal temizlikleri, yeni mesire yerleri, yeni piknik alanları, yeni yüzme alanları, asfalt yollar, parke taşlı güzel sokaklar, tertemiz bir şehir, yeterli çocuk oyun alanları, modern ve estetik bir kent görüntüsü lazımken on yıllardır çok fazla bir yol kat edememek üzüyor. Sanırım vizyonumuzu, bakışımızı, gayretimizi değiştirip bambaşka bir Van için Van'ı her şeyiyle yeniden düşünmek gerekiyor. Değişen, dönüşen, gelişen, güzelleşen, modernleşen, ferah, temiz, düzenli bir Van için hangi alanlarda hangi proje, yatırım, planlama, hizmet, çalışma ve gayretlere ihtiyaç varsa ortaya koymalıyız.

Ömer abi
Ömer abi - 3 hafta Önce

Doğrudur Çalmalar Dik sök len oluyor ekmek parası ne yapsınlar

İhsan üçgül
İhsan üçgül - 3 hafta Önce

Çiçeğe ağaca karşı değilim saksiyla koyacağına toprağa ek

Van halkı
Van halkı - 3 hafta Önce

Açıkçası yeni vali geldi geleli güzel şeyler duyuyoruz. Yahu valim Allah aşkına siz yapmayın bari. Bu saltanat böyle devam mı edecek. Gelecek ay kar yağacak. Bari ilk baharın koysaydiniz. Hiç bir yönetici mi görmüyor o çiçekleri o saksıları. Bu belediye de hiç mi Ziraatçı beyzajcı yok hiç mi bir tane akıllı yok. Belediyenin çoğu çalışanı Vanlı yahu insan bunu memleketine yapar mı

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Sanki Antalya burası arkadaş 1 metre kar yağıyor nisanda saksıların üstüne haziranda başka çeşit saksı bırakiliyor ne de olsa ikinisan caddesi Vanda başka cadde yokmuş gibi.

Aslan
Aslan - 3 hafta Önce

Boş boş işler bırak arabalar gelip giderken çevreyi iyi görsün.iş ver iş.servis için otobüs kullanımı arttır.tramvay getir tramvay

Kemal
Kemal - 3 hafta Önce

Hee yazın sivrisinekleri artırın onlarda milleti yrsin.İlaçlamada yapılmıyor artık