banner290

Van’da çiftçilere yüzde 75 hibeli 15 ton kuru fasulye tohumu dağıtıldı!

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından "Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" çerçevesinde çiftçiye yüzde 75 hibeyle kuru fasulye tohumu dağıtımı yapıldı.

Van’da çiftçilere yüzde 75 hibeli 15 ton kuru fasulye tohumu dağıtıldı!

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen proje çerçevesinde Van Tarım Kredi Kooperatifinden temin edilen 15 ton kuru fasulye tohumu düzenlenen törenle çiftçilere dağıtıldı. Van Tarım Kredi Kooperatifi yerleşkesinde yapılan tohum dağıtımına Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Veziroğlu, Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Mehtap Aydınoğlu ve çiftçiler katıldı.

“400 ton ürün elde edilmesi bekleniyor”
Tohum dağıtımı sonrası konuşan İl Müdürü İbrahim Görentaş, toplam bütçesi 480 bin TL olan projede tohum bedelinin yüzde 75’inin hibe olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılandığını anımsattı. Van genelinde 13 ilçede 120 çiftçiye dağıtılan tohumun havaların ısınmaya başladığı bugünlerde toprakla buluşturulacağını ifade eden İl Müdürü Görentaş, “Tohumlar yaklaşık bin 250 dekar alana ekilecektir.

Dağıtılan tohumların hasadından ise yaklaşık 400 ton ürün elde edilmesi bekleniyor. Bu da çiftçimiz ve ilimiz ekonomisine katkı sağlayacaktır. Tarımsal desteklemeler çerçevesinde çalışmalarımız devam edecektir. Çiftçilerimize bereketli bir üretim sezonu olmasını dilerim” dedi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tek çare: TARIM VE HAYVANCILIK
Tek çare: TARIM VE HAYVANCILIK - 2 ay Önce

150 ton dağıtın. 120 kişiye değil 1200 çiftçiye dağıtın. 500 köyümüzün hepsine yüzlerce ton tohum, on binlerce fide, on binlerce fidan dağıtılsın. 500 köye binlerce ton gübre dağıtılsın. Sembolik kalmasın. Sınırlı kalmasın. 13 ilçemiz,, 500 köyümüz var. Köylerimizin hepsinde on binlerce hane ve bu hanelerde yüz binlerce nüfus var. Milyonlarca hektar ekilebilir arazi var. Su bol, güneş bol. Yüzölçümü olatak 81 il içinde 5. büyük iliz. Tarım ve hayvancılık için en uygun illerdeniz. Bu şehirde tarımı ve hayvancılığı en az üç misline çıkarmadıkça başarılı sayılamayız. Torbalarla değil, yüzlerce tonla işe koyulmalıyız. Yapacak çoook şey var.