banner254

VAN’DA FİLİSTİN KONVOYU

Van’da, İsrail'in Mescid-i Aksa’da fanatik Yahudilerin baskınını önlemek için nöbet tutan Filistinlilere saldırısına tepki gösteren STK’lar, yapılan saldırı ve tehditleri kınamak için araç konvoyu oluşturularak basın açıklaması düzenlendi.

VAN’DA FİLİSTİN KONVOYU

Şehrivan Gazetesi - Mehmet Ali Ekinci

Van’da bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları, Batı Şeria'nın birçok bölgesinde düzenlenen, işgal altındaki Kudüs'e destek ve İsrail saldırılarını telin etmek için araç konvoyu oluşturarak basın açıklaması düzenledi.

İsrail polisinin teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmesiyle başlayan ve gün geçtikçe artan saldırılar kınamak için bir araya gelen Vanlılar, Van Kalesi önünden başlayarak şehir merkezine doğru araç konvoyu oluşturdu.

Çok sayıda aracın katıldığı Filistin’e destek konvoyunda, araç sahipleri kornolar ve Filistin bayrakları eşliğinde, Filistin’e için sloganlar attı. Hz. Ömer Cami yanında son bulan araç konvoyunda sık sık tekbirler getirildi.

"İsrail’in kanlı stratejisinin küresel ölçekte desteklenmesine sebep olmaktadır"

Hz. Ömer Cami avlusunda Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Ali Uca, Kudüs'te mücadele eden Filistinlilere destek amacıyla bir araya geldiklerini ifade ederek, "Unutmak felakettir. Biz bugün burada kardeşlerimize destek vermek, teröre karşı direnerek insan olmanın onurunu kurtarmak ve imanın izzetini korumak adına çoluk çocuk demeden, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla canını ortaya koyan yiğitlerin mücadelesine omuz vermek, insan olmanın asgari şartını yerine getirmek için toplandık. Evet, İnsan olmanın asgari şartı bugün bu meydanda toplanmaktır. Pandemiyi, stratejik bir aparata dönüştüren, insanlığın bu zayıf anında hayasızca ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya saldıran terörist İsrail’in yaptıklarını telin etmek, asgari bir durum arz etmektedir. Fakat biz şunu da biliyoruz ki, Ziyanda olunan bu asırda, başta ABD olmak üzere sistemin egemenleri ve maalesef onların kurguladığı sistemin oluşturduğu kirli düzeni görmezden gelenler, terörist İsrail’in kanlı stratejisinin küresel ölçekte desteklenmesine sebep olmaktadır. Zaten İsrail’in temelinde terör vardır, kan vardır, kin vardır ve ırkçılık üzerine bina edilmiş Siyonist rejimin oluşturduğu ipe sapa gelmez kör bir inanç vardır. Başta ABD ve diğer egemen güçler, İsrail’i kendi terörizmlerinin temellerini oluşturmak ve menfaatleri doğrultusunda bir yalan ve şiddet düzeni üzerine kurmuşlardır." dedi.

"Filistin bağımsızlığına kavuşuncaya kadar bu mücadeleye devam edeceğiz"

Siyonist düzenin elbet yenileceğini dile getiren Uca, "Korku ve şiddet üzerine inşa edilmiş hiçbir sistem ayakta kalamaz. Bizler, zulmün abad olmayacağına iman etmişiz ve terörist İsrail’in oluşturduğu kanlı politikalara karşı kulaklarını tıkayıp, başını kuma gömenlerin de büyük bir hüsrana uğrayacaklarını hatırlatmak isteriz. O zaman İsrail’i kanıyla, kiniyle ve kiriyle, zulmü ve terörüyle zihinlerimizde reddetmenin, işgalci olduğu coğrafyadan ve sistemlerden defetmenin vaktidir. Bugün, bir Filistinli çocuğun gözünden düşen bir damla bugün insanlığın bütünü için Nuh tufanı hükmündedir. Hepimizi kurtaracak Nuh’un Gemisi ise İsrail’e karşı dirayet, Filistin’de, Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da adalet için mücadeledir. Bu mücadelenin adı Filistin başkenti Kudüs, manevi zemini Mescidi Aksa olan Bağımsız ve Özgür bir devlettir ve Mescid-i Aksa ile Kudüs özgürleşinceye, Filistin bağımsızlığına kavuşuncaya kadar bu mücadeleye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Biz de burada direnmeye devam edeceğiz"

Seslerini yükseltemeyen Filistinlerin sesi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Uca, şunları söyledi:
"Herkes sussa da Filistin’de, Kudüs’te bizim canımız ciğerimiz dediğimiz kardeşlerimize karşı sürdürülen terör politikalarına karşı haykırmaya, bu kirli düzenin üzerini örtmeye çalıştığı hakikati yılmadan usanmadan hatırlatmaya ve gerçekleri yüzlülerin yüzlerine çarpmaya devam edeceğiz. Nasıl ki orada kardeşlerimiz direniyor. Biz de burada direnmeye devam edeceğiz. Orada, insanlığın haremine yapılan saldırılara karşı direnen yiğitlerin sesi olacağız, sözü olacağız. Çünkü Mescid-i Aksa barış dini İslam’ın ve Müslümanların mabedidir. Bununla birlikte, bu kutlu mabet barış ve huzur için bütün insanların değeridir. Biz, Van Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Adalet arayışı içinde olan her kesime bu mücadelede yerini alması için bir çağrıda bulunuyoruz. Kudüs’te adalet, bütün dünyada adalet demektir. Çünkü adaletin düşmanı Siyonizm ve onun beslendiği emperyalizmdir. Mescidi aksa özgürleşmeden dünyada özgürlükten bahsedemeyiz ve Özgürlüğün en büyük düşmanı olan Siyonizm’in yeşerdiği bu kirli düzen yok olmadan İnsanlık rahata kavuşmayacaktır."

Basın açıklaması okunan dua ile sona erdi.

Basın açıklamasına katılan Filistinli aktivistlerden Muhammed Ali Najar, Türkiyenin her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de filistin halkının yanında olduğunu belirterek, "Bu zor günlerimizde bizim yanımızda oldukları için Filistinliler adına Van halkına çok teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 02:22
YORUM EKLE