banner211

Van’da ilkbahar dönemi vektörle mücadele çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, ilkbahar dönemi kent zararlılarıyla (vektör) mücadele çalışmalarına başladı.

Van’da ilkbahar dönemi vektörle mücadele çalışması

Kışlak mücadelesini tamamlayan Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte sivrisinek ve karasinekle kaynağında mücadele çalışması başlattı. Ekipler, kent genelinde halk sağlığının korunması amacıyla karasinek ve sivrisineklerin birinci derecede üreme noktaları olan sahil boyunda ilaçlama çalışmalarına başladı. Çalışma ile sazlık, gübrelik, süs havuzları ve çöp konteynerleri gibi alanlar ilaçlanacak.


Kent merkezi ve 13 ilçede başlatılan mücadelede Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış doğaya ve endemik türlere zarar vermeyen ilaçlar kullanılıyor. Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı yapılan mücadelede son teknolojik araçlar kullanılıyor. Mart ayında başlatılan çalışmalar larva üremesinin engellenmesi açısından önem taşırken, ilaçlama çalışmamaları 4 mevsim yapılıyor.


Öte yandan, Kasım 2019’da Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında yapılan toplantıda vektörle etkin mücadele için Van Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilçe belediyelerinin yer aldığı bir kurul oluşturulmuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydi hepimiz Van için bir şeyler yapalım.
Haydi hepimiz Van için bir şeyler yapalım. - 1 yıl Önce

Saygıdeğer yetkililer, kıymetli yöneticilerimiz lütfen şu hususları not alınız ve ilgili bütün birimleri, bütün personelleri haftalarca sahaya sürünüz:

1) Çarşılardaki BÜTÜN yol ve kaldırımlar yılansın ve süpürülsün.
2) Şehir içindeki bütün kanal ve dereler kapsamlı bir şekilde temizlensin, ıslah edilsin, bakım ve onarımlardan geçirilsin.

3) VAN Gölümüzün bütün kıyı ve sahillerinde kapsamlı temizlikler yapılsın.

4) Bütün mahallelerde ve bütün semtlerde kapsamlı temizlik ve yıkama çalışmaları yapılsın.

5) Şehrin çeşitli noktalarındaki sazlık, bataklık ve çamur alanlarda temizlik ve ilaçlamalar yapılsın.

6) Şehir içindeki tüm parklarda kapsamlı temizlikler yapılsın.

7) 20 Marttan itibaren şehrin dört tarafında onlarca yeni park ve yeşil alan yapılsın. Fidanlar ve çiçekler dikilsin.

8) Üç merkez ilçemizde üç büyük Millet Bahçesi yapılsın. Şehrin yeşil miktarı arttırılsın. ( Tuşba Belediyesi işe koyulmuş. Tebrik ediyor ve alkışlıyorum)

8) Vanda mavinin ve yeşilin tonu hakim olsun. Mavi kent, yeşil kent, temiz ve huzurlu kent olarak, düzenli ve gelişen bir kent olarak bütün Türkiyenin gündemine girelim.