banner254

Van'da 'İmar Barışı' konulu toplantı

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kentteki muhtarlara yönelik "İmar Barışı" bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Van'da 'İmar Barışı' konulu toplantı

 Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kentteki muhtarlara yönelik "İmar Barışı" bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 


Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Van Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen "İmar Barışı" toplantısında; ‘İmar barışı nedir?’, ‘İmar barışına nasıl başvurulur?’, ‘Kimlerin imar barışına ihtiyacı var?’ gibi konularında bilgilendirme yapıldı. 


Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, amaçlarının ‘İmar Barışı’ ile ilgili kafalarda oluşan bütün sorulara cevap vermek olduğunu söyledi. 


Daha sonra bilgilendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ahmet Küçükler, amaçlarının Türkiye’de yıllardan beri kangren haline gelmiş imar sorununu çözüme kavuşturmak olduğunu belirtti. Küçükler, “Bugün önemli bir yasa hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bakanlık olarak Türkiye’de yıllardan beri kangren haline gelmiş önemli bir sıkıntının giderilmesi için bir adım atıldı. Bu kapsamda ‘İmar Barışı’ yasası çıkarıldı. ‘İmar Barışı’ yasası ile 1940-50’lerden gelen sorunların çözümü için bir çalışma oldu. Bu çalışmada amaç sizlere imar barışını iyi bir şekilde tanıtmaktır. Bu haktan mahallenizdeki ve çevrenizdekilerin istifade etmesini sağlamayı amaçlamış bulunuyoruz” dedi. 


‘İmar Barışı’ yasasından faydalanmak için 31 Ekim 2018 tarihine kadar mutlaka müracaat edilmiş olması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Küçükler, sözlerini şöyle sürdürdü: 


“Aksi halde bu yasadan istifade edilmesi söz konusu değildir. Bu yasa, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış tüm yapıların yapı kayıt belgesi almasını sağlıyor. Bu yapılar bugüne kadar ya ruhsatsız olarak yapılan ya da ruhsatı olmasına rağmen ruhsata aykırı bazı işlemler yapılmış olması nedeniyle iskan alamamış bütün yapıları kapsıyor. Bitmiş ve tamamlanmış bütün yapılar, bu yasadan istifade edecektir.” 


Program sonunda toplantıya katılan muhtarlara “İmar Barışı” ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtıldı. 


Düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, Van İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Uçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ahmet Küçükler ve çok sayıda muhtar katıldı. 

 

İMAR BARIŞI NEDİR?

 

Bakanlar Kurulu'nda çıkan karara göre imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçilecek. Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak.

 

Başbakan Yıldırım 50 yıllık kangren olmuş bir meseleye çözüm getireceklerini duyurduğu imar barışına ilişkin açıklamasında, "Bu konuda çok kapsamlı çok köklü aşağı yukarı son 50 yılın artık kangren olmuş sorununu kökten çözecek bir kanun tasarısıdır. Bu imar barışı nasıl işleyecek? Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var. 

 

Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor." ifadelerini kullandı.

 

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurulacak. İmar barışına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru süreci 8 Haziran'da başlayacak ve 31 Ekim 2018 tarihine kadar da devam edecek. 

 

Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

 

İMAR BARIŞI HANGİ BİNALARI KAPSIYOR?

 

İmar Barışı'ndan en çok yararlanacak ilin İstanbul, ilçenin ise Güngören olması bekleniyor. Güngören ilçesinde 288 bin adet, Esenler ilçesinde 285 bin adet ve Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoğu var. Büyükşehirler başta olmak üzere yapılmış ve bir türlü kullanım, ruhsat ve imar izni alamamış tahminen 12-13 milyon civarında konut bulunuyor.

 

İmar Barışı bu konutların tamamını kapsayacak. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Ancak yüzde 3'ün tek tip olarak uygulanması öngörülüyor. Vatandaş her bir dairesini bağımsız birim olarak tanımlayabilecek. İhtilaflı yapılar için hazırlanan bu çalışmada usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. Başlangıç tarihi 31 Aralık 2017 olacak. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanamayacak.

 

İMARSIZ YAPILARA TAPU VERİLECEK Mİ?

 

İmar barışı konusuna ilişkin detayları bir açıklama yapan Yıldırım, bunun bir imar affı değil, imar barışı olduğunu belirtti. Yani imarsız, kaçak yapılara normal bir tapu değil bir kayıt belgesi verileceğini açıkladı.

 

Vatandaşın artık malı ile rezil olmayacağını bildiren Başbakan, "Ne yapacağız? Burada bunları bir yapı kayıt belgesi vereceğiz. Çevre şehircilik bakanlığı bütün bunların tespitini yapacak. Ve bundan sonra da bu yapı kayıt belgesi daha sonraki imar alacaksa imar alırken işine yarayacaksa, veya kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak. Veya tapu verileceği zaman da bu belge aranacak. Böylece vatandaş elindeki malıyla rezil olmuş vaziyette. Malı var ‘benim’ diyemiyor. 30 sene kullandığı evine benim diyemiyor. İmarla ilgili, mülkiyetle ilgili, elektrik, su altyapıyla ilgili sorunu var. Bina yapmış, arsa gözüküyor. Bütün bunları sona erdirecek reform düzeyinde düzenleme." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 15:15
YORUM EKLE