Van’da İranlı turistler yılbaşı için otelleri şimdiden doldurdu

Van’daki oteller, yılbaşı için İranlı turistlerin yaptığı 3 günlük rezervasyonla tamamen doldu. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, İranlı turistlerin gelişiyle birlikte kentte ciddi bir hareketlilik yaşandığını, bunun esnafa da yansıdığını söyledi.

Van’da İranlı turistler yılbaşı için otelleri şimdiden doldurdu

Türkiye'de döviz kurlarının artmasıyla birlikte, Van'a komşu İran'dan alışveriş yapmak için gelen turistlerin sayısı her geçen artıyor. İranlı turistler, her yılbaşı olduğu gibi, bu yıl da eğlenmek için yine Van'ı tercih edecek. İran'dan 3 günlük yeni yıl tatili için gelecek olan turistler, otellere günler öncesinden rezervasyon yaptırdı. Oteller yılbaşı için tamamen doldu. Kentte, başta otellerin olmak üzere tüm eğlence mekanları yılbaşını dolu geçirecek.

'10 DOLARA OTELDE KONAKLAYABİLİYORLAR'

Van Otelciler ve Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, İranlı turistlerin gelişiyle birlikte kentte ciddi bir hareketlilik yaşandığını, bunun da esnafa yansıdığını belirterek şöyle konuştu. "Pandemi nedeniyle uzun süre İranlılar ülkemize gelemedi. Daha sonra sınır kapılarının açılmasıyla gelmeye başladı. Tabi pandemi günlük yaşantımızı ve turizmi çok etkiledi. İran ve Türkiye'de de özel ve resmi tatil günlerinde konaklama alanında misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Şu an yılbaşı rezervasyonları ilimizde bazı otellerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış durumda. İnşallah daha fazla rezervasyon olur. Tabii bu bizim para birimimizin değer kaybetmesiyle buraya daha fazla turistin gelmesi demektir. Düşünün, 10 dolara otelde konaklayabiliyorlar, 2 dolara yemek yiyebiliyorlar. Bundan daha ucuz, daha uygun bir yer olamaz. İranlılar, kendi devletlerinde bile bu kadar ucuz yemek yiyebilme imkanı bulamıyor. Tabii bunun yanında alışveriş yapıyorlar. İnşallah daha fazla İranlı gelir buraya."

‘KURUN YÜKSELİŞİ, İRANLI TURİSTLERİN SATIN ALMA GÜCÜNÜ ARTTIRDI'

Döviz kurda yaşanan yükselişle turistlerin satın alma gücünün arttığına dikkat çeken Yüksel, "Daha önce İran İslam Cumhuriyetinin 4 bin 500 tümeni bir Türk lirası iken, şu an 2 bin 200 tümene yaklaşmış durumda. Bu da onlar için daha fazla alışveriş yapabilme imkanı, daha kolay otellerde konaklama imkanı sunduğundan daha fazla turist geleceğine inanıyoruz. Edirne’ye gelen Bulgarlar, İranlılara göre daha avantajlı. Çünkü, İran para biriminin bizim para birimine göre değeri düşük. Turistler yılbaşı için 3 günlük bir tatil için gelecekler. Burada alışverişlerini yapıp, eğlenecekler" diye konuştu.

EĞLENCE VE ALIŞVERİŞE GELİYORLAR

Van'da bir otelin genel müdürlüğünü yapan Celalettin Başak ise 10 gün önce kente 'Muhteşem Cuma' için gelen İranlı turistler nedeniyle otellerin dolduğunu belirterek, "Bu sürede 5 gün bütün oteller doluydu. Yılbaşı için de şu anda otelimiz tamamen dolu ve İranlı misafirlerimiz eğlenceye ve alışverişe geliyor. Antalya'dan hiçbir farkımız yok. Her türlü hizmeti vermeye hazırız" dedi. İranlı turistler ise alışveriş için Van'ı tercih ettiklerini, yeni yılı da Van'da eğlenerek geçireceklerini anlattı.

DEMİRÖREN HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Temizlik ihtiyacı
Temizlik ihtiyacı - 13 ay Önce

ACABA ÇARŞIDAKİ ANA CADDELER, ARA SOKAKLAR, ARKA SOKAKLAR, YAKIN VE UZAK BÜTÜN YOLLAR VE ANA ARTERLER 100 PERSONELLE VE 10 SULAMA ARACIYLA YIKANIP SÜPÜRÜLEMEZ Mİ? YENİ YAPILAN YOLLARDA AĞAÇ ETRAFLARI VE KALDIRIMLARDA BIRAKILMIŞ TAŞLAR ALINAMAZ MI? ÇARŞIMIZDA KALDIRIMLARA KASA, MALZEME, EŞYA VE ÜRÜN BIRAKAN ESNAFLARIN BU ÜRÜN VE MALZEMELERİ KALDIRILAMAZ MI? ŞÖYLE DETAYLI BİR TEMİZLİK VE FERAHLIK ÇARŞILARA DAHA KULLANIŞLI VE MODERN BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRIR. KALDIRIM VE REFÜJLERİN KENAR TAŞLARI BOYANABİLİR. KALDIRIMLARDAKİ ELEKTRİK PANOLARININ KİRLİ VE DAĞINIK HALİ ELDEN GEÇİRİLEBİLİR. HER TARAFA RASTGELE YAPIŞTIRILMIŞ REKLAM VE İLAN KAĞITLARI SÖKÜLEBİLİR. DEVAM EDEN İNŞAATLARIN YOL VE KALDIRIMLARA BIRAKTIĞI HAFRİYAT VE MALZEMELER KALDIRILABİLİR. FIRIN VE MANAVLARIN KALDIRIMLARA BIRAKTIĞI BÜTÜN MALZEMELER KALDIRTILIP İÇERİ ALINABİLİR. CADDE, SOKAK, OLUK, KALDIRIM VE REFÜJLERDE HER GÜN TEMİZLİK YAPILABİLİR. PARKLAR VE UĞRAK ALANLARI TEK TEK TEMİZLENİP ELDEN GEÇİRİLEBİLİR. KIYILAR, SAHİL BANDI, YÜRÜYÜŞ ALANLARI, ÖREN YERLERİ TERTEMİZ EDİLEBİLİR. BU ON GÜN BOYUNCA VBB, İPEKYOLU, EDREMİT, TUŞBA BELEDIYELERİ, KARAYOLLARI VE DSİ TEMİZLİK EKİPLERİ GENEL VE DETAYLI BİR TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATAMAZ MI? ŞEHRİMİZ GELEN ZİYARETÇİLERİN VE YERLEŞİK VATANDAŞLARIN BEĞENİSİNİ VE TAKDİRİNİ KAZANSIN. TEMİZLİK BİR ŞEHRİN AYNASIDIR.

Van turizm merkezi olabilir
Van turizm merkezi olabilir - 13 ay Önce

Van bir sanayi ve üretim kenti değil. Tarım ve hayvancılık da olması gerekenin çok gerisinde. Bu durumda en yakın ekonomik getiri yolu turizmdir. Şehri ihya edersek, canlandırırsak, güzelleştirirsek, pırıl pırıl ve tertemiz hale getirirsek, ulaşımı yoluna koyarsak, araç park keşmekeşini çözersek, kaldırımları yayalara bırakırsak, çarşıları düzenli, ferah, bakımlı ve cici bir hale getirirsek, alternatif turizm programları yaparsak, kıyı ve sahilleri ihya edersek, yeşil alanları ve parkları çoğaltırsak, yollarımızın hemen hepsini iyileştirirsek, görkemli ve modern bir otogar yaparsak, çarşı merkezindeki Ahmedi- Hani ve Dabbağoğlu Parkını yenilersek, Hastane yerine yapılan parkı hizmete sokarsak, eski Askeri Gazino yerini güzel bir parka dönüştürürsek, Tiyatro Binasının onlarca dönümlük atıl haldeki bahçesini park ve yeşil alan olarak, etkinlik ve organizasyon alanı olarak düzenlersek, millet bahçelerini yaparsak, sahil şeridi ve sahil yolunu yapıp acilen bitirirsek, yeni piknik ve mesire alanları yaparsak, yeni yüzme alanları oluşturursak, Van Kalesi çevresini acilen ihya edersek, semt ve mahallelerimizi modernleştirirsek, onlarca yeni hizmet ve projeyle şehrin çehresini değiştirirsek Van yılda bir milyon yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Bu durum şehri ekonomik olarak ayağa kaldırır. Yeni iş yerleri, yeni kazanç kapıları ve yeni bir istihdama kapı aralar. Van bir turizm, ticaret, üretim, tarım ve hayvancılık kenti olabilir. Bölgesinde sağlık üssü olabilir. Bölgesinde kültür ve turizm başkenti olabilir. Bu vizyon ve anlayışla Van için yeniden düşünmek gerekir.