banner211

Van’da ‘Kurtuluş Günü’ coşkuyla kutlandı

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yılı dün kent genelinde gerçekleştirilen birçok etkinlik, tören ve anma ile kutlandı. Kentin kurtuluşu kurum ve kuruluşlar nezdinde farklı programlarla konu olurken kurtuluş günü son yıllardaki adıyla 2 Nisan Dünya Vanlılar günü olarak da kutlamalara konu oldu.

Van’da ‘Kurtuluş Günü’ coşkuyla kutlandı

ŞEHRİVAN HABER: Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıldönümü törenle kutlanırken, gaziler ise ilk defa protokolle birlikte geçiş törenini selamladı.

Valilik önünde düzenlenen törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları başkanları, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Valilik bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra Cumhuriyet Caddesi üzerinde devam eden törende, günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmaların ardından, Asayiş Bando Komutanlığının mini konseri ve halk oyunları ekibinin gösterisi yapıldı. Daha önce düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, geçiş töreni ile sona erdi. Geçiş töreninde ilk defa gaziler, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu ile birlikte selam durdu. Öte yandan, 2 Nisan Dünya Otizm Günü etkinlikleri çerçevesinde otizmliler de geçiş töreninde yer aldı.(İHA)

SOLO TÜRK’ÜN VAN GÖLÜ SEMALARINDAKİ GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

Van’da sabah erken saatlerde geleneksel Zafer Yürüyüşü ile başlayan kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında yapılan Solo Türk’ün gösterisi nefes kesti.

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü dolayısıyla sabah saatlerinde başlayan kutlamalar, korona virüs tedbirleri kapsamında devam ediyor. Van Gölü kıyısındaki Edremit Meydanı’na gelen yüzlerce Vanlı, Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri takımı Solo Türk’ün gösterilerini izlemek için erkenden yerini aldı. Pilot Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer, gösteri öncesinde alana gelen vatandaşlara, Solo Türk ekibi ve gösteri hakkında bilgi verdi.

“AKSİYON DOLU HAREKETLERLE DE GÖĞÜS KABARTTI”

F-16 savaş jetiyle gösteri yapabilen sayılı akrobasi ekiplerinden olan Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Solo Türk, Muş Hava Meydan Komutanlığından kalkış yaparak dakikalar içinde Van semalarında görüldü. Gözle görülmeyecek noktaya kadar uçuşunu gerçekleştiren Solo Türk pilotu yürekleri ağızlara getirirken, yaptığı aksiyon dolu hareketlerle de göğüs kabarttı.

Vatandaşlar, büyük gurur yaşatan gösteriler karşısında oldukça heyecanlanırken, sık sık alkışlarla gösteriye destek verdi. Gösteriyi Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş izledi.

VAN’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU YÖRESEL TÜRKÜLERLE KUTLANDI

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü İpekyolu Belediyesi tarafından yöresel türkülerle kutlandı.

İpekyolu Belediyesi tarafından Yukarı Norşin Camii avlusunda Cuma namazı sonrası vatandaşlara ikram edilen lokma tatlısıyla başlayan Kurtuluş Günü etkinliği, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Kent Meydanı’nda ayran aşı ikramı ve yöresel türkülerle devam etti. Programda bir konuşma yapan İpekyolu Belediye Başkan Yardımcısı Birol Duman, Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılı nedeniyle bir program hazırladıklarını söyledi. Düşman işgalinden kurtarılış zamanında Van’da şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyen Duman, katılım sağlayan vatandaşlara teşekkür etti.

Yapılan konuşmanın ardından Van’ın yöresel müzikleriyle başlayan program devam ediyor.

VAN GÖLÜ SAHİLİNDE KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ

Van’da sabah saatlerinde geleneksel Zafer Yürüyüşü ile başlayan kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yıldönümü etkinlikleri Van Gölü sahilindeki Edremit Kent Meydan’ında devam ediyor.

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü dolayısıyla sabah saatlerinde başlayan kutlamalar korona virüs tedbirleri kapsamında tüm coşkusuyla devam ediyor. Edremit ilçe merkezindeki etkinlik, Van Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen resim ve fotoğraf sergisiyle başladı. Ardından Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle şiir dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlikler daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün “120” isimli tiyatro gösterisiyle devam etti.

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen alanda devam eden etkinlikler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü. Günün anlam ve öneminin anlatıldığı program daha sonra yapılan gösterilerle devam etti.

Etkinliklere Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VALİ BİLMEZ’DEN ‘2 NİSAN’ MESAJI

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 2 Nisan Van’ın kurtuluşunun 103. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Vali Bilmez, mesajında, “Binlerce yıllık geçmişi ile birçok medeniyetin yaşadığı kadim şehir Van’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İşgal güçlerinin Doğu Anadolu Bölgesinde ve özellikle Van’da yapmış olduğu işkenceler, zulümler ve toplu katliamlar halkımızın birlik ve beraberlikle göstermiş olduğu mücadele ile son buldu. Ermeni-Rus çetelerinin ve destekçilerinin zulmünden 2 Nisan 1918’de silahlı kuvvetlerimizin öncülüğünde kurtulan halkımız, büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Yürekleri vatan sevgisiyle dolu kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına tüm Van halkı; kısıtlı imkânlarla bütün mukaddes değerleri için canı ve kanı pahasına savaşarak düşmanı bozguna uğrattı. İşte bu yüzden Van’ın ehemmiyeti, binlerce şehidin kanlarıyla sulanan bu topraklarda saklıdır. Bizler de ecdadımızdan emanet aldığımız şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu kutsal topraklara sahip çıkmalı, güzel şehrimizi aynı şuurla koruyarak hak ettiği şartlara ulaştırmak için yılmadan çalışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm Vanlı hemşehrilerimizin 2 Nisan Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyor, aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

TUŞBA’DA ‘KURTULUŞ GÜNÜ’ COŞKUSU

Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü Tuşba ilçesinde düzenlenen çeşitli etkiliklerle kutlandı.

Bu yıl ilk kez merkez ilçelerde de yapılan kutlama etkinlikleri, Tuşba Belediyesinin İskele Merkez Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardında cami cemaatine lokma tatlısı dağıtımıyla başladı. Daha sonra kutlama etkinliklerine 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edildi. AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Mehmet Nuri Başdinç ve AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Muğdat Günini’nin birer selamlama konuşması yaptığı kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman; gururla, şerefle kutladıkları 2 Nisan’ın, bu aziz topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan dış güçlerle işbirlikçilerinin unutamayacakları dersin verildiği tarih olduğunu ifade etti.

Samsun'da yakılan özgürlük meşalesinin; Erzurum’da, Elazığ’da, Van’da adım adım, karış karış, Anadolu’nun her köşesini aydınlattığı ve zaferlerin sele dönüştüğü gün olduğunu vurgulayan Başkan Akman, “Bugün; ‘Ölürsem şehit, kalırsam gaziyim’, ‘Ya ölüm, ya İstiklal’ diyenlerin, ülkenin geleceği olan bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için ölümü seçtikleri gündür. Bugün; derdi vatan olan, derdi millet olanların günüdür. Bugün; Van’ımızın kurtuluş, zafer, mücadele, azim ve gururun bayramıdır” dedi.

“GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN TOPLUMLAR GELECEĞİNİ İNŞA EDEMEZLER”

Geçmişini bilmeyen toplumların geleceğini inşa edemeyeceğini kaydeden Başkan Akman, dün Zeve’de yaşananları unutmaları durumunda, bugün Suriye’de ve Irak'ta yaşanan olayların sebebini anlayamayacaklarını kaydetti. Geçmişten aldıkları güç ve kuvvetle geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ettiklerini vurgulayan Başkan Akman, “Atalarımızın,103 yıl önce ‘Ölürsem şehit, kalırsam gaziyim’ şiarıyla canlarını ortaya koyarak bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başlattıkları gündür” ifadelerini kullandı.

“BERABERLİK İÇERİSİNDE GEREKLİ MÜCADELEYİ GÖSTERECEK GÜÇ VE KUDRETTE SAHİP”

Türkiye’nin bölgede geliştikçe, söz sahibi oldukça, buna engel olmak isteyen düşmanların da olacağını dile getiren Başkan Akman, 103 yıl önce olduğu gibi bugün de her türlü şartta yine aynı ruh ve inançla birlik, beraberlik içerisinde gerekli mücadeleyi gösterecek güç ve kudrette sahip olduklarını vurguladı. Başkan Akman, “Gücümüz her daim katlanarak artmaya devam edeceğinden hiçbir dış gücün şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle; değerli hemşehrilerimin 2 Nisan Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümünü tebrik ediyor, bu vatan için kanını, canını vermiş şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi de şükranla yad ediyorum” dedi.

ÇEŞİTLİ OYUNLAR OYNANDI

Başkan Akman’ın yaptığı konuşmanın ardında Tuşba Belediyesi Folklor Ekibi bir gösteri sundu. Yapılan ‘Çuval’, ‘Yumurta’ ve ‘İp Çekme’ gibi oyunlarda dereceye girenlere çeşitli hediyelerin verildiği ve ikramların da yapıldığı kutlama etkinlikleri, ‘Grup Yakamoz’ tarafından verilen konserle son buldu.

Kutlama etkinliklerine Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Mehmet Nuri Başdinç ve AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Muğdat Günini’nin yanı sıra AK Parti Tuşba Belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE