Van’da ‘Meraklı Mucitler’ projesi başladı!

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Meraklı Mucitler’ projesi Van’da start aldı. 

Van’da ‘Meraklı Mucitler’ projesi başladı!

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından startı verilen ‘Meraklı Mucitler’ projesi ile Van genelindeki 20 bin öğrencinin Kasım ayı içerisinde fuarlar, müze, tiyatro ve sinema ile buluşturacak. Van Urartu Müzesi’nde bir ay sürecek olan projenin lansman toplantısında açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Balcı, evren, uzay, astronomi, doğa ve tabiatla ilgili bir sergi açtıklarını belirtti.

Amaçlarının çocukların bilime ilgisini arttırmak olduğunu ifade eden Vali Balcı, serginin bir ay boyunca açık olacağını söyledi. Projenin lansmanına Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Van Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, kurum amirleri, öğretmen ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan Vali Balcı, “Çocukların akademik anlamda olduğu gibi fiziksel, anlamda da gelişmelerini önemsediklerini belirten Vali Ozan Balcı, “Onların her alanda gelimlerini değerli buluyoruz. Bugün de ‘Meraklı Mucitler’ diye bir sergi açıyoruz. Buradaki sergimiz uzay, astronomi, doğa, tabiat ve bilimle ilgili bir sergi. Çocukların bilime olan sevgilileri ve ilgileri artsın. Daha faydalı olsunlar diye çalışıyoruz. Çok güzel bir sergi olacağını düşünüyorum. Hem Van’ımızın çok kıymetli müzesini de çocuklarımıza açmış oluyoruz. Bir ay boyunca sevgimiz açık kalacak. Bütün ailelerimizin, velilerimizin ve çocuklarımızın faydalanmasını diliyorum.

Emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bilim sevgisinin aşılanması, bilim sevdasının yaygınlaşması, çocukların bilime olan ilgilerinin artması açısından çok anlamlı ve önemli bir sergi olduğunu düşünüyorum Van’ımıza özellikle de öğrencilerimize, çocuklarımıza bilim yolunda hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.  Yapılan konuşmaların ardından 40 civarında farklı deney setinin yer aldığı alanı gezen Vali Ozan Balcı ve beraberindekiler, öğrencilerle de yakından ilgilendi.” dedi

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2022, 16:49
YORUM EKLE