banner211

VAN'DA SU, SUDAN UCUZ!

Van'ın, içme suyu tarifesinde büyükşehirler arasında Erzurum ile birlikte en ucuz su tarifesini uyguladığı belirtildi...

VAN'DA SU, SUDAN UCUZ!

Van'ın, içme suyu tarifesinde büyükşehirler arasında Erzurum ile birlikte en ucuz su tarifesini uyguladığı belirtildi.

 

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) 2015 Yılı Genel Kurul Toplantısı devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay başkanlığında toplanan genel kurula, ilçe belediye eş başkanları, belediye meclis üyeleri de katıldı. Van'daki yeni içme suyu tarifesinin belirlenmesi önerisi, toplantının en önemli maddesi olarak görüşüldü. Genel kurul toplantısında tarife komisyonlarına havale edilen 2016 yılı su satışı ve kullanılmış suların boşatılmasına ilişkin yeni tarifeler tartışıldı. Bu konuda yeni tarife üzerinde çalışan komisyon, suyun maliyetinin altında satılması yönünde bir önerge sundu. Maliyetinden daha düşük bir fiyat tarifesi önerisiyle gelen komisyon, büyükşehir belediyeleri arasında Erzurum'la aynı fiyat tarifesi uygulayacak. Van'ın bununla birlikte büyükşehirler arasında en düşük su tarifesi uygulayan kent olduğu belirtildi.

 

Toplantıda konuşan Cahit Bozbay, araştırmalara göre büyükşehir belediyeleri arasında 4 ila 5 TL arasında su bedeli tahsil eden belediyeler olduğunu söyledi. Bozbay, “Türkiye'de en ucuz suyu Erzurum ve Van Büyükşehir belediyeleri vermektedir. Büyükşehirlerin çoğunda 10 metreküpe kadar 4 ile 5 TL’den başlayıp yükseliyor, bizde ise 100 metre küpten sonra fiyat yükseliyor. Bizim komisyonumuzun belirlediği fiyat, maliyetinin altında bir fiyattır. Bunlara kayıp kaçak oranları dahil değildir. Elektrikte olduğu gibi kayıp kaçaklar bedelleri diğer abonelere yüklenirken, bizde böyle bir şey söz konusu değildir. 2,40 TL maliyeti olan suyun tahsilatında ise 2,20 TL olarak alınmaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 08:38
YORUM EKLE