banner290

Van’da tarım-hayvancılık da artıyor destekler de

Bir dönemlerin tarım ve hayvancılık başkenti olan Van’da eski günlere dönüş konusunda çabalar sürüyor. Hem hayvan sayısında hem de tarım alanları konusunda devasa potansiyele sahip olmasına rağmen bu alandaki maharetini yitiren kentte vatandaş yeniden tarım hayvancılığa yönelirken devlet destekleri de katlanarak artıyor. Bu anlamda Van'da tarım ve hayvancılık projelerine 1,5 yılda 24 milyon lira hibe desteği verildi.

Van’da tarım-hayvancılık da artıyor destekler de

ŞEHRİVAN HABER:NECMETTİN DURSUN-SERCAN CANSIZ

Bir dönem tarım ve hayvancılıktan uzaklaşıp köyden kente göç ederek büyük bir potansiyeli kaybeden Van’da üretim atağı yeniden başladı. Son dönemlerde verilen destekler ve tarım-hayvancılığın değer kazanması kentte bu alana olan ilgiyi yeniden artırdı. Devasa tarım alanlarını ekmeye başlayan Vanlı çiftçiler yeni nesil teknolojilerden de faydalanarak önemli üretimler yapmaya başladı. Jeotermal seralarda yetişen domatesler, sadece kente değil diğer kentlere de satış yapacak kadar artan sebze üretimi, kente has meyvelerin ekiminin teşvik edilmesi tarımsal üretimde Van’ı harekete geçirdi. Bununla birlikte küçükbaş hayvanda da en büyük hayvan sayısına sahip olan kentte desteklerle tarımsal üretim de arttı. Maliyetlerin yüksekliğine rağmen son dönemlerde her iki alana da yöneliş sürerken Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, son dönemlerdeki yükseliş sürecinde Van’a yapılan desteklere dair bilgiler verdi. Bilmez: “Huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla birlikte bölgede kapalı yayla yok denecek kadar az kaldı. Onları da yakında çiftçilerimizin, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hizmetine açacağız.” diyerek Tarım ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında geçen yıldan bu yana desteklenen 52 projeyle kentte yaklaşık 49 milyon lira yatırım yapılmasının sağlandığını söyledi.

TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİ BÜYÜK ARTIŞTA!

Van'da girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sunmak ve yatırımların önünü açmak amacıyla başlatılan programlar kapsamında tarım ve hayvancılık projelerine 1,5 yılda yaklaşık 24 milyon lira hibe desteği verildi. Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklediği projelerle bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), işletmelerin yeni yatırımlar yapmasına da öncülük etti. Geçen yıl TKDK aracılığıyla yatırım tutarı 22 milyon 786 bin 883 lira olan 27 proje için çiftçilere 11 milyon 149 bin 728 lira hibe desteği verildi. Destekleri alan çiftçiler ise aldıkları desteklerle hem hayvan varlıklarını artırdı hem de modern çiftlikler kurarak ekipman sıkıntılarını giderdi.

VALİ BİLMEZ, VAN’IN HEDEFİNİ YÜKSELTTİ

Vali Mehmet Emin Bilmez tarım ve hayvancılığa ilgi ve desteklerin artışı ile ilgili konuşurken, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: Tarım ve Orman Bakanlığına gönderdikleri 15 kırsal kalkınma ve 10 tarımsal ekipman desteği projesinin kabul edildiğini söyledi. Yaklaşık maliyetleri 26 milyon lira olan projelere yüzde 50 hibe desteği verileceğini vurgulayan Bilmez, projelerin hayata geçirilmesinin kentteki tarım ve hayvancılığa büyük katkı sağlayacağını belirtti.

İNSANLAR KÖYLERE DÖNMEYE BAŞLADI

"Köyümde yaşamak için bir sürü sebebim var" projesi kapsamında da başvuru yapanlara hayvan sayısını 100'ün altına düşürmemeleri kaydıyla 100 bin lira destek verildiğini aktaran Bilmez, şöyle konuştu: "Bu projeyle isteyenler hayvan ya da yem bitkilerini alabilir, ahırını geliştirebilir. Bir yıl geri ödemesiz 7 yıl içinde geri ödemeli. Şimdiye kadar 1500'e yakın müracaat oldu. 900 kişinin müracaatları uygun görüldü, Valiliğimizce Ziraat Bankası'na gönderildi. Geçen hafta 16 çiftçimizin hayvanları teslim edildi. Kimi 100 hayvan aldı, kimi yüzün üzerine çıkardı. Hedefimiz 4-5 yıl içinde Van'da küçükbaş hayvan sayısını 1 milyon artırmak. 2 yıl önce burada göreve başladığımda 2 milyon 600 bin olan küçükbaş hayvan sayımız şimdi 3 milyon 250 bin civarına yükseldi. Önümüzdeki bir yıl içinde bunu 3,5 milyonun üzerine çıkarmayı ve yakın tarihte 4-5 milyonu hedefliyoruz. Pandemi süreci bizim için vesile oldu. İnsanlar büyükşehirlerden tekrar köyüne dönmeye başladı. Bu kredi de ona denk geldi. Dolayısıyla bir can simidi oldu. 100 bin liraya kadar tamamen faizsiz veriliyor. Ama isteyen 50 bin lira daha kullanabiliyor. Onun faizinin büyük bir kısmını devlet karşılıyor."

ESKİ GÜNLERİ YAKALAYABİLİRİZ!

Geçmişte Van'ın 7-8 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 2,5 milyona kadar düştüğüne dikkati çeken Bilmez, şöyle devam etti: "Bölgede asayişin, güvenliğin sağlanması, yaylaların hayvancılığa açılmasıyla bunun daha da artacağına inanıyoruz. Kendi memleketinde ekmek kazanma imkanı olunca gidenler dahi geri gelir. Hayvancılık bu sene iyi, gittikçe daha da iyi bir hale gelecek. Vatandaşlarımızın bu projeden yararlanmalarını bekliyoruz. Başvurular 1500'de kalmamalı 4-5 binleri bulmamız lazım. Huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla birlikte bölgede kapalı yayla yok denecek kadar az kaldı. Onları da yakında çiftçilerimizin, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Köylerimizin tümüne vatandaşlarımız dönebiliyor." Bilmez ayrıca, Van'da tarım ve hayvancılık projelerine 1,5 yılda verilen hibe desteği tutarının 24 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

ÇİFTCİ DE DURUMDAN MEMNUN

Girişimci Emrah Aksu ise Tarım ve Orman Bakanlığının desteği sayesinde 100 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlik kurduğunu belirtti. Aynı zamanda yem karma makinesi almak ve kaba yem deposu yapmak için hazırladığı projelerin kabul edildiğini aktaran Aksu, "Bunları da yüzde 50 hibeli desteklerden faydalanarak işletmemize kattık. Projelerden ve verilen desteklerden memnunuz. Kendi imkanlarımızla bu kadar modern tesisler yapamazdık. Allah devletimizden razı olsun. Projelerin hazırlanmasında destek veren kurum çalışanlarına da teşekkür ederiz." dedi. (AA-ŞEHRİVAN)

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 08:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özalpli
Özalpli - 2 yıl Önce

Sayın Vali ya Kaderine terk edilen Özalp İlçesi ne olacak yol yok su yok hizmet yok bunun hesabını mahşerde veremesiniz

SIRADAKİ HABER