banner290

Van’da yağan yoğun kar yağışı en çok Van Gölü’ne yarayacak!

Bölge genelinde bu yıl etkili olan yoğun kar yağışlarının, yaz aylarında küresel ısınmaya bağlı sıcaklık artışı ve yoğun buharlaşma nedeniyle çekilmenin yaşandığı Van Gölü'nün su seviyesini yükseltmesi bekleniyor.

Van’da yağan yoğun kar yağışı en çok Van Gölü’ne yarayacak!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, AA muhabirine, iki yıldır Van Gölü havzasına düşen kar yağışının azalmasıyla gölde çekilmenin yaşandığını söyledi. Bu yıl havzaya beklenen oranda yağışın düştüğünü belirten Akkuş, "Bu sene kar yağışının bol olmasından dolayı umutluyuz. Etrafımızdaki karlar eriyip Van Gölü için, Van Gölü'nden akarsulara göç eden inci kefalleri için can suyu niteliğinde olacak." dedi.

Van Gölü'nün Erciş sahillerinde çekilmenin yaşandığı noktalarda mikrobiyalitlerin, tarihi yapıların ve eski iskelelerin gün yüzüne çıktığını aktaran Akkuş, şunları kaydetti: "Geçen yaz ayında buradaki mikrobiyalitlerin boyunu ölçtüğümüzde yaklaşık bir 1,5 metre olduğunu görmüştük. Şu anda yüksek kar örtüsü nedeniyle sadece tepelerini görebiliyoruz. Tüm mikrobiyalitler kar altında kalmış durumda. Umuyoruz ki bu karlar yaz aylarında eriyecek ve Van Gölü'ünün su seviyesi tekrar yükseltecek. Mikrobiyalitler yeniden suyla buluşacak."

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlılar
Vanlılar - 5 ay Önce

Umarız bu yağışlar Şubat Mart aylarında kar bahar aylarında da yağmur şeklinde devam eder. Çünkü göldeki su seviyesi ciddi anlamda azalmıştı. Tabi sadece yağış yetmez temiz tutmak ta önemli. Herkes elinden geleni yapmalı artık. Bir tek çöp atılmamalı göle...

Van için, Van toplumu için, doğa için, turizm için...
Van için, Van toplumu için, doğa için, turizm için... - 5 ay Önce

BUNLARI MUTLAKA YAPMALIYIZ.
Havaalanından kampüse kadar Van Gölü kıyı ve sahillerine indiğinizde kumsallardaki, açık alanlardaki ve göldeki korkunç kirliliği görebiliyorsunuz. Sanırım Van'ın değeri bilinmeyen bu incisini korumak için 20 ekskavatör ve 50 adet kamyonun yılın 365 günü kıyı ve sahil temizliği e beraber gölden 200 metre içerilere kadar kapsamlı bir dip temizliği yapmasında acil fayda var. Hem koku yok olur, hem sinek ve haşerat yok olur, hem su berraklaşır, hem de buralar gezilip görülebilir hale gelir. Hâlâ gölün tadını çıkarmak için sayın Atıf Çiçekli'nin Van'a kazandırdığı iki kilometrelik Edremit Sahil Bandı' na gidiliyor. Oysa Edremit ilçesinin kalan kıyı ve sahilleri, İpekyolu ilçesinin kıyı ve sahilleri ile Tuşba ilçesinin kalan kıyı ve sahillerinde de 2022 içinde sahil bandı, yürüyüş ve bisiklet yolları, rekreasyon alanları, piknik ve mesire yerleri, seyir terasları, sosyal tesisler, sahil yolu, güzel bir ışıklandıma ile Çiçekli'den Kampüs'e kadar boydan boya ŞEHİR VE GÖL ARTIK BULUŞMALI. DSİ ve belediyeler mart ayından sonra bütün kanalları, dereleri ve arkları da boydan boya mahaller boyunca göle kadar pırıl pırıl edip temizlemeliler. Van'a yapılacak en iyi, en güzel ve katma değeri en çok olan, insana ve doğaya değer katacak ilk hizmetler bunlar olacaktır. Yoğun, hızlı ve aktif bir şekilde dört koldan 2022'de bunları Van'a kazandırmak gerekir.