banner272

VAN'DA YÜZLERCE ARAÇ ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Van ve Hakkari'de kaçakçılıktan dolayı ele geçirilen yüzlerce araç yediemin otoparkında çürümeye terk edildi.

VAN'DA YÜZLERCE ARAÇ ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Van ve Hakkari'de kaçakçılıktan dolayı ele geçirilen yüzlerce araç yediemin otoparkında çürümeye terk edildi


Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Tuğrul, Van ve bölgenin İran ile sınır komşusu olması nedeniyle bazı küçük çapta kaçakçılık olaylarının yaşandığını belirterek, bu olaylardan dolayı araçlara el konulduğunu söyledi. Tuğrul, 2010 yılında 5 binin üzerinde aracın olduğu Van’da Şoförler ve Otomobilciler Odası yediemin otoparkında bin 200, bin 300’e varan sayıda araç olduğunu ve bunların tamamının satışının yapıldığını söyledi. Van genelinde yaklaşık 2 bin 750 civarında aracın çürümeye terk edildiğini ifade eden Tuğrul, “Odamıza bağlı 500-600'a varan bir aracımız var ve bunların hepsi milli servettir. Burada alıkonulan ve el konulan araçlar da vardır. El konulanların yedieminlik parkına bağlanması gerekiyor. Alıkonulanların da maalesef bir kısmı tekrardan bağlanmış. Alıkonulanların sadece ruhsatına ‘satılmaz’ mührü vurulup vatandaşa tekrar yediemin olarak teslim ediliyordu. Bu son zamanlarda yapılmadı” dedi.


Vatandaşların çok mağdur durumda olduğunu dile getiren Tuğrul, “Fabrikanın vermiş olduğu orijinal depoda getirmiş olduğu 580 litre motorini, mazotu kendi ihtiyacı için getiriyor. Bundan dolayı da kaçakçılık sınıfına alınıyor ve bu araçlar bağlanıyor. Geçmişte bu olaylar yaşandı. Bizim 12 binlere varan sıfır yaş grubu kamyonlarımız vardı. Bu esnafımız tamamıyla mağdur edildi, icralık oldu. Vatandaşlar evini, arabasını sattı yinede banka borcundan kurtulamadı” ifadelerini kullandı.
Yıllardır bu konuda gerekli çağrıları yaptıklarını da sözlerine ekleyen Tuğrul, “Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi bu konuya çok duyarlı bir şekilde ilgilendi. Şu an azalmaya doğru gidiyor. İnşallah en kısa sürede bunlar bitecektir. Gümrük kapılarına, sınırlara sahip olunduktan sonra vatandaş bu tür suça teşvik edilmez, bu tür suçlarla ilgilenmez ve mağdur da edilmez. Oradan kazanacağı üç-beş kuruş için bir sermaye olarak araç alıyor. Bu aracı da yakalandığı zaman tamamıyla bitiyor. İnşallah bu konuda gerekli önlemler alınır. Sınır kapılarımız bir ana evvel işler vaziyete getirilir. Bunlar açıldıktan sonra insanlarımız bu tür olaylara tevessül etmez, daha resmi daha güzel işler yapar ve ilimiz ekonomisine de büyük bir fayda sağlar” şeklinde konuştu.
 

Hakkari’de 210 araç yedi eminde bekletiliyor

Hakkari’de son günlerde yapılan operasyonlar sonucu kaçakçılık olaylarında kullanıldığı iddia edilen 210 aracın yedi emine teslim edildiği belirtildi.
Hakkari il genelinde bir taraftan polis ekiplerinin diğer taraftan jandarma ekiplerinin operasyonları sonucu çok sayıda kaçak malzeme ele geçirildi. Güvenlik kontrol noktalarında ve kırsal kesimde içinde kaçak malzeme bulunan araçların işlemlerinin tamamlanana kadar yedi emin parkına teslim edildiği belirtildi. Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı yetkilileri ise Hakkari il genelinde kaçakçılıkta yakalanan ve yedi emine teslim edilen 210 aracın bulunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 14:38
YORUM EKLE

banner269

banner260