banner272

Van’daki kaldırım ve refüjler kaderine terkedildi!

Kentlerin son dönemde birçok kulvarla birlikte görsel alanda da yarıştığı süreçte Van imajı en kötü illerden birisi olmaya devam ediyor. Şehrin ana girişlerinden merkeze kadar olan yollarda ve caddelerdeki kötü, bakımsız, çirkin görüntüler bir türlü bitmezken özellikle Erciş Yolu boyunca uzanan yoldan merkeze kadar olan alandaki bakımsızlık pes ettiriyor.

Van’daki kaldırım ve refüjler kaderine terkedildi!

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER: NECMETTİN DURSUN-ERDAL ERBAŞ

Kentlerin son dönemde birçok kulvarla birlikte görsel alanda da yarıştığı süreçte Van imajı en kötü illerden birisi olmaya devam ediyor. Şehrin ana girişlerinden merkeze kadar olan yollarda ve caddelerdeki kötü, bakımsız, çirkin görüntüler bir türlü bitmezken özellikle Erciş Yolu boyunca uzanan yoldan merkeze kadar olan alandaki bakımsızlık pes ettiriyor.

DİĞER ŞEHİRLER GÜLLERLE KARŞILIYOR VAN BAKIMSIZ VE KURUMUŞ OTLARLA!

Son dönemlerde şehir merkezindeki yol, kaldırım, orta refüj çalışmaları ciddi manada infial yaratırken vatandaşlar bitmeyen yollara, hiçbir estetiği olmayan kaldırım ve refüj çalışmalarına tepki göstermeye devam ediyor. Şehrin koca bir şantiyeye döndüğü süreçte yapılan uzun vadeli çalışmalara rağmen eskisinden daha kötü hale bürünen kaldırım ve refüjlerin hali en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Diğer illerin birçoğunda hem şehir girişlerinde hem de şehrin merkezindeki cadde, sokak, kaldırım, refüj ve diğer alanlar adeta görsel şölen oluştururken Van’ın birçok bölgesinde bu alanlar kötü görüntüsünden ve bakımsızlıktan bir türlü kurtulamıyor. Son dönemlerde kamuoyu şehir merkezindeki çalışmaları konuşsa da önemli alanlardan biri olan şehrin girişleri ve ana arterlerindeki kaldırım ve refüjler ise daha kötü bir görüntü çiziyor. Hem Edremit hem Erciş Yolu hattında geçtiğimiz yıl Karayolları tarafından milyonlarca lira harcanan kaldırım ve refüjler bakımsızlıktan adeta kırılırken şehre girenlerin çorak, kurak ve kenti kötü gösteren manzaralar ile karşılaşmasına neden oluyor. Hiçbir bakım yapılmayan ve çöp içindeki kaldırım ve refüjler aylardır aynı halde dururken ilgili kurumun bu anlamda hiçbir bakım yapmaması ise tepki ile karışlanıyor.

HER ALANA ÇALIŞMA YAPILIYOR AMA KENT ESTETİĞİ HEP ES GEÇİLİYOR!

Kent estetiğinin, kent kimliğinin, prestij cadde çalışmalarının gündemden düşmediği kentte kentin şehir merkezinde estetik oluşturma çabaları sürerken bir tarafı ise adeta bakımsızlıktan ve ilgisizlikten gidiyor. Son birkaç yıldır şehir merkezinde yapılan çalışmalar ile kentin görünümünde ve imajında değişiklik yapmaya çalışan belediyeler projelerini ardı ardına hayata geçiriyor. Tüm bu çalışmalara rağmen bir türlü yeşilin, çiçeğin ve estetiğin bol olduğu kaldırım ve refüjlerin olmaması dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak Kazım Karabekir (Maraş) Caddesi gibi alanlarda yapılan beton kaldırım çalışmaları tepki alırken, daha önce Şehrivan’ın gündeme taşıdığı birçok alanda ise görsellikten uzak yol, kaldırım ve refüjler dokunulmayı bekliyor. Birçok alana dokunmasına rağmen diğer kentlerin aksine halkın sıkça kullandığı ve karşılaştığı bu alandaki çalışmaları eksik kalan yerel yönetimlerle birlikte diğer kamu kurumları da bu alandaki çalışmaları es geçiyor.

KARAYOLLARI YENİLEYİP ARKASINI DÖNDÜ!

Sadece şehir merkezinde değil şehrin ana girişleri başta olmak üzere Karayolları Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan kaldırım, refüj ve yollarda da benzer bakımsızlık ve ilgisizlik sürüyor. Bu anlamda en dikkat çekici ilgisizlik ve bakımsızlık ise İpekyolu sınırında başlayarak Tuşba’ya kadar uzanan ana caddelerde belirgin olarak görülüyor. Şehre gelenlerin en çok kullandığı ve Van’a gelenlerin ilk kez karşılaştığı İpekyolu caddesi şehir girişinden başlayarak merkeze kadar uzanan yolda bakımsız bir görüntü veriyor. Geçtiğimiz yıl çok ciddi bütçelerle Edremit’ten Tuşba’ya kadar yeniden onarılan, kaldırımları yenilenen, çim ve sulama alt yapısı yapılan kaldırımlar buna rağmen içler acısı bir halde duruyor. Bazı alanların bakımlı, büyük çoğunluğunun ise kurumuş ve çöp içinde bulunduğu İpekyolu Caddesi boyunca görülen manzara şehirin imajını noktasında da utanç yaratıyor.

SULAMA SİSTEMİ OLMASINA RAĞMEN SULANMAYAN KALDIRIMLAR ÇÖP İÇİNDE

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin girişi, Tuşba Belediyesi, Van Organize Sanayi Bölgesi Van Sanayi Sitesi, Otogar Kavşağı, Van Emniyet Müdürlüğü Kavşağı gibi önemli kurumların da yol güzergahında bulunduğu İpekyolu Caddesi’nin önemli bir alanında refüj ve kaldırımlar susuzluktan kururken yol boyunca savrulan çöpler ve birikintiler de dikkat çekiyor. Sadece yeşil refüjleri değil kaldırımları kendi haline bırakılan yol boyunca kaldırımlar da kırık dökük haliyle tepki çekiyor. Başta sosyal medya üzerinde yapılan sayısız tepkilere rağmen kentteki bu bakımsızlık ve ilgisizlik devam ederken en çok da şehrin giriş-çıkış güzergahında ve herkesin ilk gördüğü alanların bu halde olmasına tepki yağıyor.

BU KADAR İLGİSİZ OLMAMALI

En büyük rahatsızlıklardan birisi de son dönemlerde birçok şehrin bu anlamda adeta çağ atlaması olarak görülürken bölge illerinin de bu anlamda yıldızını parlatmaya devam ettiği ise net bir şekilde görülüyor. Van’ın bir dönemler aynı sınıflandırmaya konulduğu Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Mardin, Erzurum gibi kentlerde hem belediyeler hem de kurumlar eliyle bu anlamda muhteşem işlere imza atılırken Van’ın hala klasik ve bu anlayışa uymayan şehir planlaması, peyzajı, planlaması olmaması tepki alıyor. Farklı kentlerin hem giriş ve çıkışları, hem de ana arterlerindeki bu nizami çalışmalara rağmen Van’ın hala bu anlamda klasik peyzaj çalışmasının dışına çıkmaması son zamanların da en çok konuşulan tepkisi olarak öne çıkıyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2021, 11:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyarlı Şehrivan'a teşekkürler.
Duyarlı Şehrivan'a teşekkürler. - 3 hafta Önce

Van bu ülkenin en modern, en güzel, en turistik on ili arasına girebilecek onlarca artı değere ve potansiyele sahip ama bunun için vizyon, ilgi ve gayret olmalı. Bir çiçekle bahar olmadığı gibi üç beş hizmetle bu şehir kalkınmaz. Ancak yüz beş hizmetle kalkınır. Şehrimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Kurumlar, yöneticiler, çalışanlar, vatandaşlar, STK'lar, basın, iş dünyası, turizmciler, kısacası bu sehirde yaşayan herkes Van'a sahip çıkmalıdır.

Kendimize neyi layık görüyoruz?
Kendimize neyi layık görüyoruz? - 3 hafta Önce

Erciş Yolu, sanayi sitesi arkasından geçen Kalecik Toki Yolu, geçen yaz yapılan Hacıbekir Caddesi ve daha birçok cadde ve sokakta refüjler bozuk, çimler ya yok ya da kurumuş, fidanlar ya yok ya da kurumuş, kavşaklar toprak halde, kaldırımlar bozuk, çevre temizlenmiyor. Yollarda toz kalkmasın diye sulama aracı gezdirmekle hizmet olmuyor. Van yıllardır bu basit anlayışın ötesine geçemiyor. Gıcır gıcır asfalt yollar, güzel kaldırımlar, yemyeşil refüj ve kavşaklar, tertemiz yol ve kaldırımlar, modern ve bakımlı bir kent çehresi maalesef bir türlü oluşmuyor. Yapılaşan bu şehrin her yanında binalar yükseliyor ama yollar kötü, kaldırımlar kötü, kavşaklar kötü, refüjler kötü, yeşil yok, fidan yok. Daha doğrysy sulama, bakım ve ilgi olmayınca kuruyor, etraf adeta sökülüyor. Başka şehirlerdeki gibi kurumlar şehrin her yerinde, en uzak noktasında bile her türlü hizmetiyle, personeliyle, araç gereciyle olmalı.

Vanlı yöneticiler bu şehre borçlusunuz.
Vanlı yöneticiler bu şehre borçlusunuz. - 3 hafta Önce

Herhangi bir yolu kazıp öylece bırakın. Göreceksiniz ki o çukur haftalarca, aylarca öylece kalır. İddialı konuşuyoruz ki Van'ın ana arterlerinde olsun, caddelerinde olsun, sokaklarında olsun haberin içindeki fotoğraflara benzer hatta daha ileri derecede en az on bin adet bozukluk ve problem görürsünüz. Ana arterler, merkezi noktalar bu kadar berbat ve sahipsiz iken mahallelerde yol ve kaldırım mı var? Parklar, refüjler ve kavşaklar da bu şekilde bakıma ve ilgiye muhtaç. Her makam sahibi makamının ve aldığı maaşın hakkını vermeli. Ya da çalışmayanlar yerini çalışacak kişilere bırakmalı. Bizim için kişiler önemli değil Van'a hizmet ve sahiplenme önemli.

VAN GÜZEL
VAN GÜZEL - 3 hafta Önce

KARAYOLLARI MÜDURLÜĞÜ sorumluluğundaki birçok yolda ve noktada fotoğraflara benzer onlarca ihmali görebilirsiniz. BELEDİYELERin sorumluluğundaki onlarca cadde ve onlarca sokakta tıpkı fotoğraflardaki gibi olumsuzluklar ve ihmalleri görebilirsiniz. Hele bir de DSİ var ki merkezdeki kanallar umurunda değil. Sadece bir örnek: Şamran Kanalının kirliliği ve bakımsızlığı.
ALLAH RIZASI İÇİN gidip en yakınımızdaki Malatya ve Kayseri'ye bakın bir de burdaki düzensizlik, kirlilik ve bakımsızlığa bakın. Buraya servetler akıyor, bu şehri ayağa kaldıracak yönetici ve kurumlar yok mu?

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Her yerde çöpler plastik atıklar var. Herkes her yediğini sokağa atıyor görevliler bu duruma duyarsız ve çalışma yok denecek kadar az.!!!

musa sağlam
musa sağlam - 3 hafta Önce

büyük şehşre müracat edin genel sekreterin işi kaldırımları yıkıp yapmak ye kürküm ye

Özalplı
Özalplı - 3 hafta Önce

Değerli Basın Mensupları Bir gün olsun Özalp Köy yollarınıda çekip bi göndeme getirirseniz İlçenin Van ile sınırı Olan Aşağıayazca Ve Sugeçer köyleri gibi

Tebrikler Şehrivan
Tebrikler Şehrivan - 3 hafta Önce

ŞAMRAN KANALININ İÇLER ACISI KİRLİ HALİNİ DE EN AZ ON FOTOĞRAFLA HABER YAPINIZ. BELKİ DSİ BU SKANDAL KİRLİLİĞİ VE VAN GÖLÜNÜN NASIL YOK OLDUĞUNU GÖRMÜŞ OLUR. SAYIN CUMHURBAŞKANI BU KİRLİ, BAKIMSIZ VE SİMSİYAH AKAN KANALI GÖRSE SORUMLULARA NE DER BİLİYORLAR MI?

banner269

banner260