banner290

Van’daki marketlerde fahiş fiyat denetimi yapıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında marketlerle ilgili denetimleri sıkılaştıracaklarını bildirmişti. Van’ın Gürpınar ve Tuşba ilçelerinde zabıta ekiplerince yerel ve ulusal zincir marketlerine yönelik denetimler gerçekleştirildi.

Van’daki marketlerde fahiş fiyat denetimi yapıldı!

TUŞBA’DA DENETİMLER SIKLAŞTI

Belediye ekiplerinin, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden görevlendirilen gıda mühendisi ile birlikte gerçekleştirdiği denetimlerde, ürünlerin raf fiyatları ile kasadaki uygunluğu, gıda ürünlerindeki son kullanma tarihleri ve özellikle ürünlerin saklama koşulları ile vergi levhası ve iş yeri ruhsatı gibi resmi evrakları detaylı bir şekilde incelendi. Belediye Başkanı Salih Akman’ın talimatları ile denetimleri gerçekleştirdiklerini belirten zabıtadan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk, özellikle pandemi döneminden bu yana halkın sağlığını ön planda tutmak amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa ilçe genelinde gerçekleştirdikleri denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi. Yertürk, bugüne kadar düzenli olarak gerçekleştirdikleri denetimlere bundan sonra da ara vermeden sürdüreceklerini söyledi.

GÜRPINAR’DA FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

Başkan Tanış öncülüğünde alışveriş listesine her türlü ihtiyaç ürünün fiyatını kaydeden ekipler, kasadaki fiyatlar ile etiket fiyatlarının aynı olup, olmadığını kontrol etti. Özellikle sebze, çay, şeker, ayçiçek yağı gibi ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarının kontrolünü yapan ekipler, fahiş fiyat denetiminin yanı sıra ürünlerin gramajlarının da uygun olup olmadığını kontrol etti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan fahiş fiyat uygulamaları nedeni ile zabıta ekiplerinin denetimlerini daha da sıklaştıracağını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Gürpınarlıların sağlıklarını korumak, fırsatçılığın önüne geçmek ve haksız kazancı engellemek için denetimlerimizi aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz.

Bugünde ekiplerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz denetimlerimizde ilçe genelinde gıda ve temel tüketim ürünlerine yönelik haksız fiyat artışlarını, ürün raflarındaki etiketleri ve fahiş oranda fiyat artışı yapılıp yapılmadığını kontrol ediyoruz. Bu anlamda da denetimlerimizi sıklaştırarak vatandaşların sağlığını korumaya ve güvenli alışverişle buluşturmaya devam edeceğiz. Bundan sonra gerek yerli esnaf, gerekse de ulusal alışveriş mağazaları sıklıkla denetlenerek vatandaşın sağlığıyla oynanmasına izin vermeyeceğiz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 2 ay Önce

Gerçekten denetlemeler işe yarıyor mu bu güne kadar hiç bir faydasını görmedim zincir marketler arasında fazla bir mesafe olmamasına rağmen aynı ürün farklı fiyatları çok görüyoruz artık bir ürün için bütün marketleri dolaşmaktan sıkıldım derhal bir çözüm bulunmalı

Ejdjd
Ejdjd - 2 ay Önce

Kampüste ki marketleri de denetlesinler

Van65
Van65 - 2 ay Önce

Özellikle roka ve yaka marketi denetleyin. Ama.hakkini verin

Murat sungur
Murat sungur - 2 ay Önce

Allah kabul etmesin böyle bir şey olmaz her gün yeni bir fiyat özellikle A101 ve BİM

Sssss
Sssss - 2 ay Önce

Sonuç

SIRADAKİ HABER