banner290

Van’ımıza ait bir yemek daha tescillendi! “SENGESER”

Van mutfağının lezzetli yemeklerinden " Sengeser" Coğrafi İşaret unvanı alarak Van’ın tescilli yemeği oldu. DOĞAPAFED Başkanı Ali Geyik’in çabalarıyla ve Ticaret ve Sanayi Odası'nın (Van TSO) başvurusu sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak coğrafi işaret alarak tescillendi.

Van’ımıza ait bir yemek daha tescillendi! “SENGESER”

Van’ın meşhur yemeklerinden olan Sengeser yemeği 16 Ağustos 2021 tarihli Coğrafi İşaret Bülteninde yer alan ve Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan onay alarak Van’ın Coğrafi İşaretli yemeği olarak tescillendi. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan yapılan açıklamada ülkemizdeki bazı illerin yemekleriyle beraber Van’ın Coğrafi İşaret alan ürünleri açıkladı. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “ Hasankale Lavaşı, Midyat Kavunu, Kızılcahamam Pirpit Sof Kumaş, Kelkit Ketesi, Konya Hassaten Lokma, Bartın İşi Tel Sarma, Diyarbakır Babaganuç, Çankırı Pıhtı, Amasya Toyga Çorbası, Van Sengeseri, Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Sinop Kotrası, Arapgir Dolaması, Cemele Biberi, Kayseri Nevzinesi, Kayseri Kurşun Aşı Çorbası, coğrafi işaret başvuruları yayınlandı. Ayrıca, başvurusu daha önce yapılmış olan, süreci tamamlanarak tescil edilen; 35 Coğrafi İşaret ve bir Geleneksel Ürün Adı yer aldı.” Denildi.

SENGESER YEMEĞİ

Sengeser yemeği Van'ın hiçbir yerde bulamayacağınız en yöresel yemeğidir. Senseger yemeğinin ana bileşenleri soğan ve mercimektir. Bu yemeği en lezzetli yapan püf nokta ise soğanların çok ince bir şekilde doğranmasıdır.

Malzemeler:

1 kilogram kuşbaşı et

500 gram yeşil mercimek

2 adet kuru soğan

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı salça

1 tatlı kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

Çökelek

Sengeser Yapılışı

İlk olarak eti ve mercimekleri ayrı tencerelerde haşlayın. Halka şeklinde doğradığınız soğanları zeytinyağında kavurun. Salça ve baharatları da ekleyin. Haşlanan et ve mercimekleri de ilave edip pişirin. Pişen yemeği kaseye alın. Son olarak çökeleği hafif su içinde ezin ve üzerine ekleyin. Servise hazır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 19:27
YORUM EKLE