Van’ın tarihi Mısır ve Sahaflar Çarşısı harabeye döndü!

Van’da bitirilmeyen projelere hemen her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Son yıllarda kentte başlatılan birçok proje yarım kaldı. Mısır Çarşısı da kentin bir başka çözülmeyen sorunu olurken, unutulmaya da yüz tutmuş atıl durumu sürdürüyor. Çarşının mevcut durumu Şehrivan’a değerlendiren Kooperatif Başkanı Levent Tekin, mağdur edildiklerinin altını çizerek, soruna çare bulunması gerektiğini vurguladı.

Van’ın tarihi Mısır ve Sahaflar Çarşısı harabeye döndü!

ŞEHRİVAN ÖZEL: ORHAN SAĞLAM-SERCAN CANSIZ

Van’ın onlarca yıldır bitmek bilmeyen sorunları devam ederken kent estetiği bu konuların başında geliyor. Son dönemlerde birçok alanda değişim/dönüşüm yaşansa da kent merkezindeki bazı yapı ve alanların harabe görüntüsü sürüyor. Kent genelinde devam eden bu sorunlara bir türlü çözümler bulunmazken, çağrılarda ardı ardına gelmeye devam ediyor. Yıllardır âtıl durumda olan Mısır Çarşısı/Sahaflar Çarşısı kentin en işler yerinde harabe şeklinde durmaya devam ediyor. Çok katlı otopark ile kent meydanının arasında bulunan, konum olarak şehri merkezinde bulunan eski çarşı, içerisinde 210 dükkân barındırırken, bu dükkanların sadece yüzde 10’u faal olarak kullanılıyor. 3 bin metrekarelik bir alanda kurulu bulunan Mısır Çarşısı, metruk yapısını devam ettirmeyi sürdürüyor. Dükkanların bulunduğu çarşıda esnaflar çok zor dönemlerden geçerken, bu alanın yenilenmesi ve modern bir hale dönmesi için hem kent sakinlerinden hem de civar esnafından çözüm çağrıları geliyor. Konuyla ilgili Şehrivan’a konuşan Mısır Kooperatif Başkanı Levent Tekin, her projeye açık olduklarını belirterek, hiçbir zaman engel olmadıklarını tam tersi her zaman yapıcını davrandıklarını söyledi.

KENTİN ORTA YERİNDE YILLARDIR ATIL DURUMDA

Kentin en işlek caddelerinin orta yerinde duran Mısır ve Sahaflar Çarşısı yıllardır atıl bir durumda olurken bu kötü görüntü ve ilgisizlik yıllardır sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin gündem maddeleri arasına aldığı ve bir değişim dönüşümün beklendiği o çarşılar buna rağmen bulunduğu harabe halden kurtulmadı. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eliyle kentte birçok nokta yenilenirken bu çarşıların durumu aynı kalırken hem vatandaş hem de esnaflar artık bu çarşılarda da bir dönüşüm olması gerektiğini vurguluyor. Van’a yakışır geleneksel bir çarşı ve Sahaflar için kentin ihtiyacını görebilecek bir kitap çarşısı konusunda talepler ardı ardına gelirken çarşı esnafı ve temsilcileri de bu konuda ilgililerden bir adım bekiyor.

ÇARŞI KOOPERATİF BAŞKANI: NE GELEN VAR NE GİDEN!

Yılan hikayesine dönen Mısır Çarşısı/Sahaflar Çarşısı problemini bir kez daha gündeme getiren Kooperatif Başkanı Levent Tekin, mevcut durumları ile ilgili olarak: “Van’ın merkezinde yer alan çarşı, harabe şeklinde duruyor. Bir tarafında belediye çarşısı diğer yanında ise Park AVM yer alıyor. Ancak her ikisi de boş duruyor. Mısır Çarşısı da ortada sıkışmış ve bugüne kadar da el atılmamış bir durumda duruyor. Van, büyükşehir olmasına rağmen bu harabelerle uğraşıyor ama bir türlü çözüm bulunmuyor. Her sene bu sorunu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Buradan da çağrıda bulunuyoruz. Lütfen artık bu soruna bir çare bulunsun. Esnafların mağduriyetleri sürüyor. Buradaki dükkanların hepsi boşaldı ne gelen var ne de giden.” Dedi.

“TÜM DÜKKANLARIN KAPILARI KİLİTLİ”

Yıllardır devam eden Mısır Çarşısı sorunu için kendilerine bilgi verilmediğini vurgulayan Tekin, önceki vali döneminde kent meydanı adı altında bir proje yapılacağına dikkat çekerek şunları söyledi: “Vali gittikten sonra proje öylece durdu. Şimdi de projeyle ilgili bir çalışma yapılmıyor. Dükkân sahipleri çaresiz bir şekilde bekliyor. 3 bin metrekare üzerine kurulu mısır çarşısı 210 dükkândan oluşuyor. Bu kadar büyük ve güzel bir yer boş bir şekilde bekliyor. Van’ın kalbi diyebileceğiz bir yerde yer alan çarşı senelerdir sorunlarla boğuşuyor. Yüzlerce esnaf buradan evine ekmek götürüyordu. Şimdi ise sadece öndeki birkaç dükkân çalışabiliyor. Diğer tüm dükkanların kapıları kilitli.”

“BİZ HER PROJE AÇIĞIZ”

Eskiden dükkanların ambar olarak kullanıldığını ifade eden, Tekin, “Şu an ambar olarak da kullanılamıyor. Çünkü hemen hemen bütün dükkanların çatıları dökülmüş, elektrik kabloları çalınmış yani harabe bir şekilde olduğu için kimse ambar olarak da kullanamıyor. Tadilatta yapamıyoruz. Bununla ilgili bize bir yardımda bulunmaları lazım. Ne dükkanlarımızı yapmamıza izin veriyorlar ne de proje üretiyorlar. Biz her proje açığız ve hiçbir zaman engel olmadık. Biz hep yapıcıyız ama onlar bizimle iletişime geçmiyorlar. İran Çarşısı da hemen yanı başımızda ve defalara kez belediye tarafından tadilata girdi. Buradan hiçbir farkı olmamasına rağmen burası bir türlü yapılmıyor.” Şeklinde konuştu.

YAPILACAK BİRÇOK PROJE VAR AMA…

Mısır Çarşısının sahipsiz çarşısına dönüştüğünün altını çizen Tekin, son olarak şunları anlattı: “Madem onlar burası için proje üretemiyor, bizde onlara proje sunabiliriz. Belediye çarşısından merkez bankasına kadar olan alanlar boş. Bunun üst kısmını park ve bahçe yapabilirler. Alt katını da bizim için çarşı yapabilirler. Ya da üst kısmının çevrelerinden bize yer ayırabilirler. Burada ön tarafta bulunan sahaflar çarşısı da bakımsız bir şekilde duruyor. Oradaki esnaflarda bu durumdan çok şikayetçi. Bir tane sahaflar çarşısı yapılsa da iyi olur. En azından sahaf çarşısı ve kafeterya veya başka dükkanların yer alacağı bir proje yapılsa herkes için çok daha iyi olacaktır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 09:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van'a Vizyon lazım
Van'a Vizyon lazım - 3 hafta Önce

Şehrin en gözde ve en merkezî noktasındaki üç dönümlük alanda bulunan bu paslı ve çirkin teneke barakalar acilen yıkılmalı. Yerine iki- üç katlı modern ama otantik bir KİTAPÇILAR VE SAHAFLAR ÇARŞISI inşa edilmelidir. Bu mümkün değilse Belediye Eski Binası yeri, Eski Müze Alanı ve bu köhne sahaflar çarşısının yeri kazılıp açılarak yer altında güzel, ferah, havadar ve otantik bir KİTAPÇILAR VE SAHAFLAR ÇARŞISI yapılmalı. O alanların tamamının üstü de KENT MEYDANI olarak düzenlenmeli. Bu iki alternatiften biri 2022 Mart ayıyla birlikte hayata geçirilmeli.