banner211

VAN'IN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ TRAFO DUVARLARINA YANSITILIYOR

VAN'IN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ TRAFO DUVARLARINA YANSITILIYOR

Van'ın İpekyolu Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında, kentin tarihi ve doğal güzellikleri, resimlerle trafo ile sokak duvarlarına yansıtılıyor.

Belediye, ilçede görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla bir süre önce "İpekyolu Güzelleşiyor" projesi başlattı. 

Proje kapsamında, temizliği ve bakımları yapılan trafo ile sokak duvarlarına, 4 ressam tarafından kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin resimleri çiziliyor.

Daha önce kötü görüntüsü bulunan trafo ve duvarlara çizilen resimler, ilçenin çehresini değiştiriyor.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki 30 trafo ve bazı sokak duvarlarına çizilen resimlerle, görüntü kirliliğinin önüne geçmek istediklerini söyledi. 

Projeyle yerli ve yabancı turistin ilgisini çekerek, esnafa da katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Öztürk, "Projemize 'Şehrimizi nasıl güzelleştiririz?' sorusuyla başladık. Bu anlamda kentimizin merkezi olan bölgeden çalışmalarımıza başlayarak, güzelleştirme çalışmalarımızı artırdık. Bu çalışmayla esnaf ve vatandaşımızın yüzünü güldüreceğiz." dedi.

Öztürk, bu tür çalışmaların ilçeye değer kattığını ve görsel güzellik oluşturduğunu ifade etti.

 

"Van'ı sanatla anlatmak istiyoruz"

Projenin turizme de katkı sunacağını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Ufak dokunuşlar hem İpekyolu'nu hem de Van'ı güzelleştirecek. Biz Van'ı sanatla anlatmak istiyoruz. Mesela Van Gölü'nü ve tarihi camilerimizi işliyoruz. Bu haliyle kötü görüntü oluşturan sokak duvarları ve trafolar çok amaçlı bir hizmet alanına dönüşerek, şehrin tanıtımına katkı sunacak. Ayrıca şehrin tarihi değerleriyle ilgili bilgiler verecek. Bu tür sanatsal faaliyetler, İranlı turistlerin de ilgisini çekiyor. Buralar İranlı turistler için fotoğraf çekilen bir merkez konumuna geliyor."

Esnaf Sanem Erçağlar ise önceden kötü görüntüye sahip sokak duvarlarının projeyle güzelleştiğini anlattı. 

Projenin esnaf ve belediye iş birliğinde gerçekleştiğini belirten Erçağlar, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. 

Esnaf Ömer Sürücü de özellikle kaldırım ve sokaklarda kötü görüntü oluşturan trafo duvarlarına kenti anlatan resimlerin çizilmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Bu arada, trafo ve sokak duvarlarına çizilen Hüsrev Paşa Külliyesi, ters lale, feribot, aslan, otomobil ve çocuk figürleri ilgi çekiyor. 

Proje kapsamında duvarlara, kentin sembolü Vankedisi ile Van Evi ve inci kefalinin de çizileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 14:06
YORUM EKLE