Van’ın unutulmuş oyun ve oyuncakları projeye konu oldu!

Son dönemlerde Milli Eğitime Bağlı okullar nezdinde Türkiye’nin en çok proje yapan illerinden birisi olan Van’da dikkat çeken projeler ve tasarımlar yapılmaya devam ediyor. Öğretmenler ve öğrenciler yıl boyunca projelerle eğitim-öğretimde yeni teknikleri konuşuyor.

Van’ın unutulmuş oyun ve oyuncakları projeye konu oldu!

Proje sürecinin aralıksız devam ettiği süreçte Van’daki iki anaokulu dikkat çekici bir proje hazırladı. İpekyolu ilçesinde eğitim-öğretim faaliyetleri yürüten Van Anakoulu ile Atatürk Anaokulu eğitmenleri ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar ve Oyuncaklar Etwinning Projesi’ ile eskilerin en çok oynanan oyun ve oyuncaklarını projeye konu etti. Van Anaokulu ve Atatürk Anaokulunda bulunan öğrencilerle okul yöneticileri ve öğretmenlerinin destekleriyle hazırlanan eTwinning projesi farklı paydaşlarla kapsamlı bir hale getirildi. ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyun ve Oyuncaklar' projesi ile geleneksel oyunlar konusunda kapsamlı araştırmalar yapılırken o oyunların yeniden hatırlanıp oynanması ve bu oyunlarla ilgili bilinçlenmelerine yönelik çalışmalar yapıldı. Bununla birlikte yine bir dönemlerin en çok kullanılan oyuncakları ve materyalleri de projeye dahil edildi ve öğrencilerin de katıldığı süreçlerde yeniden hatırlatıldı.

BÜYÜK BİR EKİP İLE ÇALIŞILDI

Temelde iletişim kurmak, iş birliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak gibi bir hedefi olan Avrupa Birliği’nin de paydaşı olduğu eTwinning platformu kapsamında hazırlanan ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyun ve Oyuncaklar' projesi iki okuldan eğitmenlerin de yer aldığı büyük bir ekip ile hazırlandı. Öte yandan projede Türkiye'nin çeşitli ilerinden 10 ortak ve bir de yabancı paydaş bulunduğu ifade edildi. Projeye dair Şehrivan’a bilgi veren proje yürütücüleri; “Bu proje ile amacımız bir dönemlerin en çok oynanan oyunlarını, oyuncaklarını hatırlatmak. Bu oyun ve oyuncakların pedagojik yönleri ve eğitim süreçlerindeki rolleri de çalışıldı ve bir proje haline geldi. Bu süreçte öğrenciler de süreçte rol olarak bu oyunların bir parçası oldu. Unutulmaya yüz tutmuş materyallerin de hatırlatıldığı proje kapsamında geniş bir ekip ile iş birliği yapma fırsatı bulduk.” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE