banner290

Vanlıların sahil yolu hayali gerçek oluyor! 3 merkez ilçe sahille buluşturulacak

Van Büyükşehir Belediyesi kentin kaderini değiştirecek Sahil Yolu Projesi’nde çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.  

Vanlıların sahil yolu hayali gerçek oluyor! 3 merkez ilçe sahille buluşturulacak

Kent trafiğini rahatlatmak için yeni yollar, alternatif güzergâhlar ve caddeler inşa eden Van Büyükşehir Belediyesi kentin 50 yıllık sahil yolu hayalini gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, Tuşba ilçesindeki Yaşar Kemal Parkı ile Edremit ilçesindeki uyguma oteli arasındaki 10 kilometrelik Sahil Yolu’nda çalışmalarına devam ediyor. Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi başkanlığınca hummalı bir çalışma yürütülen Sahil Yolu Proje’nde adım adım sona geliniyor. Kent trafiğini ciddi anlamda rahatlatacak olan 30 metre genişliğindeki sahil yolunda dolgu ve tahkimat çalışmaları tamamlayarak PMT ve sathi kaplama çalışmalarına başladı.

Yaşar Kemal Parkı civarından başlayarak İpekyolu Caddesi Uygulama Oteli önüne kadar sahil boyunca uzanan proje 2 etap şeklinde hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz yıl yapımına başlanan ve İskele- Fidanlık, Fidanlık-Havalimanı olmak üzere 2 etap şeklinde hayata geçirilen Sahil Yolu Projesi adeta kentin kaderini değiştirecek. Vanlıları sahille buluşturmayı hedefleyen ve neredeyse tamamı Büyükşehir Belediyesi’nin idari işgücü ile yapılan 10 kilometrelik sahil yolu, yapımı devam eden sathi kaplamanın ardından araç trafiğine açılacak. Olası çökmelere karşı bu yıl sıcak asfaltı yapılmayacak olan caddede, önümüzdeki yıl bitümlü sıcak karışım asfalt (BSK) ile kaplanacak.


PROJE 3 MERKEZ İLÇEYİ SAHİLDE BULUŞTURUYOR
Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerini sahilde buluşturmayı hedefleyen Sahil Yolu Projesi kapsamında 10 kilometrelik araç yolu, koşu ve yürüyüş yolları ile aydınlatma ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Ayrıca Hatuniye Yolu ve Eski Kale Yolu Caddesiyle birleşerek, Tarihi Van Kalesi’nin batı kısmında seyrine doyumsuz bir manzara sunan projede sahil boyu farklı araç kapasitelerinde otopark, dinlenme alanları ve birçok farklı yapıyla bütünleşik rekreasyon alanları tasarlandı. 
Öte yandan Büyükşehir Belediyesince geçtiğimiz yıl yapımına başlanan Hatuniye Caddesi ve Sahil Yolu’nda sona gelinirken, Edremit ilçesi Elmalık Yolu ve Çitören Sahil Yolunda planlamalar sürüyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
YENİ BİR VAN VİZYONU
YENİ BİR VAN VİZYONU - 2 hafta Önce

ŞUNLARLA BİRLİKTE BU ÇALIŞMA ANLAMLI OLACAKTIR: ◇ Bütün o kıyılar boyunca gölde dip temizliği ve yüzey temizliği. ◇ Bütün o kıyılarda, sahillerde ve açık alanlarda temizlik ve ıslah çalışması. ◇ Edremit, İpekyolu, Tuşba kıyıları boyunca üniversiteye kadar rekreasyon alanları. Parklar, yeşil alanlar, seyir alanları, spor ve eğlence alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, oturma alanları, havuzlar, tesisler, çiçek bahçeleri, on binlerce fidan ve ağaç, enfes bir ışıklandırma, muhteşem bir peyzaj ve çevre düzenlemesi ile yılın dört mevsimi ve 365 gününde Van'daki vatandaşlar, yerli ve yabancı misafirlerimiz buralara akın etsin. Şehrin nabzı buralarda atsın. Van o kıyı ve sahillerle, o muhteşem manzaralarla ülkemizde ses getirsin. Buralar şehre yüz binlerce ziyaretçi çeken mükemmel alanlar haline getirilsin. Edremit Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve VBB tıpki Atıf Bey dönemi gibi ancak ondan çok daha geniş, uzun ve kapsamlı bir sahil kordonuna Vanımızı kavuştursun. Van on yıllardır hasret kaldığı bu güzelliğe kavuşmalıydı, artık kavuşsun.

van
van - 2 hafta Önce

her yerde çalışma var ama hiç biri bitmiyor.her yer toz toprak.çalışmalar sırayla yapılsın biri bitince ötekine geçilsin.van toz toprak içinde.

SAHİL BANDI
SAHİL BANDI - 2 hafta Önce

FOTOĞRAFLARDAKİ YOLUN İKİ TARAFI TARLA, BATAKLIK, BOŞ ALAN OLARAK KALACAKSA BİR GÜZELLİĞİ OLMAZ. KOKU VE KİRLİLİK DE BİTİRİLMEZSE TIPKI TUŞBADAKİ İKİ KM'LİK SAHİL YOLU GİBİ OLUR. BURNUNU TIKAYAN VE ÇEVREDE GÜZELLİK GÖRMEYEN VATANDAŞLAR O YOLU KULLANMAZ. ONUN İÇİN ÇALIŞKAN VE DEĞERLİ BİR DEVLET- MİLLET ADAMI OLAN SAYGIDEĞER VALİMİZDEN ÇİÇEKLİ- KAMPÜS ARASINDA ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPTIRMALARINI DA ÖNEMLE İSTİRHAM EDİYORUZ

Profesyonellik
Profesyonellik - 2 hafta Önce

Virajlı olmasın ne olur, geniş kaldırımlar olsun, geniş bisiklet yolu ve kauçuklu yürüyüş yolu olsun. Kenarlarda bol gölge veren estetik ağaçlar belli bir düzen ile dikilip çanakları yapılsın. Zarif bir aydınlatma olsun. Yolun iki tarafındaki açık alanlar mahalle sınırına ve göle kadar komple yeşil kuşak ve çevre düzenlemeleri olsun. Her detay mühendislerce, uzmanlarca düşünülsün, kaliteli ve estetik, modern ve uzun ömürlü, detaylı ve kapsamlı bir proje olsun.