banner211

Vekil Arvas, Van’ın taleplerini Bakan’a iletip destek sözünü aldı

Birçok ile tohum desteği verilirken Van’ın bu destekten faydalanmaması, kentin tarım ve hayvancılıktaki güçlü rolüne rağmen önemli yatırımların eksikliği, çiftçinin bu yıl gündeminden düşmeyen su sıkıntısı gibi önemli konular Van Milletvekili Abdulahat Arvas aracılığı ile Ankara’ya taşındı. Van’daki taleplere ek olarak büyük bir dosya ile bakanın kapısını çalan Arvas, birçok konuda da anında destek sözünü aldı.

Vekil Arvas, Van’ın taleplerini Bakan’a iletip destek sözünü aldı

ŞEHRİVAN HABERBirçok ile tohum desteği verilirken Van’ın bu destekten faydalanmaması, kentin tarım ve hayvancılıktaki güçlü rolüne rağmen önemli yatırımların eksikliği, çiftçinin bu yıl gündeminden düşmeyen su sıkıntısı gibi önemli konular Van Milletvekili Abdulahat Arvas aracılığı ile Ankara’ya taşındı. Van’daki taleplere ek olarak büyük bir dosya ile bakanın kapısını çalan Arvas, birçok konuda da anında destek sözünü aldı.

BAKAN ARVAS, VAN’IN SORUN VE TALEPLERİNİ BAKAN’A TAŞIDI

Turizm ile birlikte kentin en önemli ve en hayati sektörü olan Tarım ve Hayvancılık konusunda birçok yatırımdan mahrum kalan, bazı destekleri de kaçıran Van’ın önemli sorun ve sıkıntıları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletildi. Meclisin tatil olduğu süre içerisinde kentte sıkça vatandaşlarla bir araya gelen ve sorunları dinleyen Arvas, tarım ve hayvancılığa dair bu talepleri ve hazırladığı bir dosyası görüşmesinde Bakan’a sundu. Geçtiğimiz haftalarda birçok il tohum desteği alırken Van’ın almaması gibi konuları iletip anında destek sözünü alan Arvas, kentin tarım ve hayvancılıkta yerini sağlamlaştırması için önemli projeleri de ileterek çözüm istedi. Ziyaretinde Bakan’a daha detaylı görüşmeler yapmak ve durumu yerinde görmek için Van’a davet eden Arvas, kenti öne çıkaracak projeleri de paylaştı. Bakan ile paylaştığı önemli konuları kamuoyuna da sunan Arvas, Van’da aldığı tüm notları ilgili bakanlıklar ve kurumlar nezdinde çözüme kavuşturmak için çalışacağının altını çizdi.

VAN’DA ALDIĞI NOTLARI İLGİLİSİNE ULAŞTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI

Yasama tatili ile birlikte yaklaşık üç ay seçim bölgesinde çalışmalarını sürdüren ve bu kapsamda her ilçeyi birkaç kez ziyaret eden Van Milletvekili Abdulahat Arvas, sahada birçok vatandaş, esnaf, sanayici ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek aldığı notları ilgili kurumlara ve isimlere taşımak için kolları sıvadı. Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’yi ziyaret ederek Van’ın tarımsal altyapı ve üst yapısı projelerini iletti. Bölgenin tarım potansiyelini her platform da dile getiren Arvas, söz konusu potansiyelin üretime dönüştürülmesi için yoğun bir çaba göstererek kalın bir dosya ile bakanın kapısını çaldı. Sahada edindiği izlenimleri ve talepleri yetkili isimlere iletmek için start veren Arvas, Tarım ve Hayvancılık başta olmak üzere bütün çalışmalarını rapor halinde ilgili Bakanlara ileteceğini de söyledi. 

ARVAS: ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇİNDE OLACAĞIZ!

Van’daki ziyaretlerden sonra öne çıkan başlıklardan birisi olan Tarım ve Hayvancılık konusunda hemen girişimleri yapan Arvas, ilk olarak Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile görüştüğünü belirtti. Önemli konuları bakana taşıdığını ifade eden Arvas yaptığı açıklamada sürece dair şu ifadelere yer verdi: “Pandemi şartlarına rağmen teşkilatlarımız ile kontrollü bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük, zor zamanlar yaşadığımız bu dönemde halkımız ve esnafımızı yalnız bırakmamak için gayret gösterdik, yanlarında olmaya çalıştık. Onlardan aldığımızı, duyduğumuzu, sahada gördüklerimizi şimdi Ankara’da Bakanlarımıza aktaracağız, çözüm arayışı içinde olacağız.” Dedi. Arvas, Sayın Bakan ve heyeti ile yapılan görüşmenin çok verimli geçtiğini ifade ederken. Van Valisi, Tarım ve Orman İl Müdürü, DSİ Bölge Müdürü ve Van Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü ile yaptıkları görüşmeler neticesinde Van’ın öncelikli yatırım taleplerini alıp Sayın Bakanımıza ilettiğini ifade etti. Arvas konuyla ilgili olarak: “TBMM Genel Kurul gündeminde olan 221 sıra sayılı Gıda, Tarım ve Orman alanında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun teklifi ile ilgili görüşlerimiz paylaştık. Özellikle hayvan küpeleme ve güncelleme işlemleri ile ilgili mevcut cezaların yüksek olduğunu, cezaların indirilmesini ifade ettik.”

VAN’A DAİR TÜM TALEPLER TEK TEK BAKANA SUNULDU

“Bölgemiz çiftçilerinin bu talebini bir önergeye dönüştürerek Tarım ve Orman Komisyon Başkanı ve Grup Başkanımıza da arz ettik. Bu konuda hızlıca bir çalışma yapılacak gereği konusunda yetkililer karar verecektir. Ayrıca Van’ın tarımsal altyapısını güçlendirecek yatırım tekliflerini ve projeleri Sayın Bakana ve heyetine teker teker izah ederek gerekçelerini ve sağlayacağı katkıları izah ettik ve desteklerini istedik. Sayın Bakanımız birçok konuda hemen talimatlar vererek gereğinin yapılması söyledi.”

TOHUM DESTEĞİNE DAHİL EDİLMEYEN VAN İÇİN ARVAS DESTEK İSTEDİ, HEMEN 1 MİLYONLUK HİBE DESTEĞİ GELDİ!

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye arz ettiği önemli konuları kamuoyu ile paylaşan Arvas, ilk olarak Van’a 1 milyonluk bir hibe desteği verildiği müjdesini paylaştı. Arvas o destek ile ilgili olarak: “Tarım sektöründe yem bitkileri bakımından zengin olan ilimizde, hayvancılığa önemli girdisi olan kaba yem açığını karşılanması amacıyla, Van’da ki çiftçilerimize yüzde 50 hibeli 300 bin TL, hububat içinde atıl ve nadas alanlarını daraltmak amacıyla yüzde 75 hibeli 375 bin TL’de tohum desteği ve hayvan ırklarının ıslahında çok önemli olan, yerli ırklarının ıslahı için sunni tohumlama desteği olarak da 400 bin TL ödenek tahsis edildi. Sayın Bakanımız ile yaptığımız görüşme sonrasında Van’da çiftçilerimize toplamda 1 milyon TL hibe sağlandı.”

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE BÖLGESİNİN YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI TALEBİ DE SUNULDU

Van Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda daha önce da yoğun girişimlerde bulunan vekil Arvas, konuyla ilgili durumu tekrar bakana sunduğunun altını çizerek: “Van Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (TDİOSB) yer seçimi yapıldı. 3942 dekar mera alanı tahsisi yapıldı. ÇED raporu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat yapıldı. Olumlu görüş alındıktan sonra TDİOSB tüzel kişilik kazanmış olacaktır. Bu süreçte proaktif davranarak TİDOSB’nin 2021 yılı yatırım programına alınmasını talebinde bulunduk.” Dedi.

ARVAS İHTİYACI SUNDU, BAKAN VAN’A KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULMASI TALİMATINI VERDİ

Kent, “Bilindiği gibi Van Gölü havzası ile zap havzasının bulunduğu bölgede Tarım ve Orman Bakanlığımıza ait Araştırma Enstitüleri bulunmamaktadır. Bu bölgelere en yakın araştırma enstitüleri Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır illerinde bulunmaktadır. Van Gölü havzası ile zap havzasının bulunduğu bölgede 5 milyonu küçükbaş, 617 bin büyükbaş ve 2.5 milyon dekar mera bulunmaktadır. Bitlis, Muş ve Hakkâri ilerini kapsayacak şekilde Van’da Küçükbaş Araştırma Enstitüsü’nün kurulması yönünde talebimiz olmuştu.”

“YATIRIMIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Bölgemiz adına çok önemsediğimiz bu konuda büyük bir eksiklik söz konusu, çünkü Van koyun varlığında Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. İlk defa gündeme getirdiğimiz bu konuda inşallah muvaffak olacağız. Sayın Bakanımız Üniversite-Belediye işbirliği ile Merkez kurulması veya Enstitü kurulması için talimat verdi. Bölge hayvancılığı ve özellikle Norduz koyunu için çok önemli olacak bu yatırımın takipçisi olacağız.”  

SU İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN DE GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILDI!

Arvas bir diğer konu olan gölet yatırımları konusunda ise şu ifadelere yer verdi: “DSİ Bölge Müdürlüğümüzün sorumluluk sahasında bulunan Özalp ilçesi Emek ve İpekyolu ilçemizde bulunan Ortanca Baklatepe ve Beyaztaş göletlerinin ihaleleri yapılmış, ancak ödenek aktarılmadığı yapımına başlanılamamıştır. Ödenek aktarılması yönünde talebimizi ilettik. Ayrıca 2020 yılı yatırım programında bulunan ilimize ait Gevaş İlçesi İkizler Göleti, İpekyolu İlçesi Ağzıkara Göleti, Tuşba İlçesi Yemlice Göleti ve Özalp İlçesi Gültepe Göleti için ihale izni verilmesi hususunda talepte bulunduk.  İnşallah yapacağımız göletlerle topraklarımız kıymetlenecek, verim artacak, çiftçilerimiz kazanacaktır.”

VATANDAŞIN SORUNU ÇÖZÜLECEK!

“DSİ Bölge Müdürlüğü uhdesinde devam eden ‘Erciş Pay Projesi’ toplulaştırma sorunları nedeni ile çok ağır ilerlemektedir. Proje kapsamında tarıma elverişli Erciş ovasının sulama suyunun karşılanması planlanmıştır. Ancak 2016 yılında ihale edilen projenin iş teslim tarihi geçmiş olmasına rağmen sulamaya açılan alan olmamıştır. 17.405 ha lik sulama sahasında toplulaştırma işlemlerine 2018 yılında başlanılmış ancak bugüne kadar ilgili sahada sadece yüzde 30 oranında bir fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 28 köyü kapsayacak toplulaştırma için Bakanlığın izin vermesi gerekiyor. Bu konuda ki talebimizi Sayın Bakana ileterek acilen çözülmesi gerektiği söyledik. Pay Sulama projesi ile ilgili teklif edilen güzergah kaydırmaları ile ilgili de DSİ Genel Müdürlüğünden bir ekip görevlendirildi. Önümüzdeki hafta Erciş’te incelmelerde bulunacak teknik ekip inşallah mevcut sıkıntıları vatandaşımızın lehine çözecektir.”

BU YILKİ EN BÜYÜK SORUN OLAN SULAMA SİSTEMİ ÖNCELİKLİ KONU OLDU

Tarımsal sulamada kapalı boru sistemine geçilmesi konusunda bakana önerilerde bulunan Arvas, bu talebi de şu şekilde dile getirdi: “Türkiye pazarının ihtiyacı olan tarım ürünlerinde büyük bir potansiyele sahip olan ilimizde, elverişli topraklara rağmen sulama konusunda yaşanan sıkıntılar, çiftçilerimizi önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Üretim yapan çiftçilerimizin suya erişimini kolaylaştırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmak için imkânları arttırmalı, tedbirleri en üst seviyeye çıkarmalıyız. Mevcut açık sulama kanallarındaki çatlaklar ile artan kayıp-kaçak oranları verimi düşürmekte üreticileri zor durumda bırakmaktadır. Sulanacak arazilerde su dağıtımının kapalı boru iletim sistemiyle yapılması çözümü kolaylaştıracaktır.”

BU SİSTEM İLE TARIM ALANLARI DAHA ÇOK ARTACAK

“Geçmişe oranla sulu tarım üretiminin azaldığı ilimizde geç kalınmış ve ihmal edilmiş sulama kanallarının kapalı sisteme dönüştürülmesi elzemdir. Ekonomik olarak 209.769 hektar sulanabilir alanı olan Van’da, devletin ve çiftçilerin imkânlarıyla sulanan tarım arazisi 135.787 hektardır. Yapılacak yeni yatırımlar ve çiftçilerimize sağlanacak imkânlarla yaklaşık 74.000 hektar arazi daha ekonomiye kazandırılabilir. Bölgemizin ekonomik, coğrafi ve iklim şartları göz önünde bulundurularak Van’ın geçim kaynağı olan tarım alanları için, düşük maliyetli ve verimli sulama imkânları sağlanmalıdır.

VAN’DA YARIŞ ATI YETİŞSİN!

Yarış Atı Yetiştiriciliği konusunu da gündeme alarak bölgenin bu anlamda da önemli bir merkez olabileceğini dile getiren Arvas, bu konudaki girişimleri ise şu şekilde anlattı: “Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda yüksek rakımda antrenman yapan atların ciğerlerinin solunum kapasitesinin arttığını ve yarışlarda da diğer atlara göre daha avantajlı olduğunu öğrendik. Bu bilgiyi bölgemiz adına fırsata dönüştürmek istedik. Bu nedenle ülkemizin en yüksek rakımlı yerlerinden biri olan Süphan dağı eteklerinde yarış atı yetiştirilmesi konusunda yatırım talebinde bulunmuştuk bu talebimizi tekrar yineledik. Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan at, günümüzde sosyal ve kültürel anlamda olduğu kadar, ekonomik olarak da dikkat çeken sektörlerdendir. Van’da yarış atçılığı, binicilik ve geleneksel atlı sporları teşvik edilmeli ve geliştirilmelidir. Düşük bütçeli yatırımlarla bölge halkına geçim kaynağı oluşturacak ve istihdam sağlayacak atçılık sektörü ilgili özellikle Erciş yetiştiricilik ve coğrafi koşullar bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Mülkiyeti Tarım ve Orman Bakanlığına ait Altındere harası bu iş uygundur.”

                                                         

ORMANSIZ VAN İÇİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ŞART!

Son yıllarda yeşilinin azlığı ve bu anlamdaki orman varlığı konusundaki yoksunluğu ile sıkça öne çıkan Van’ın bu durumunu da Bakan Pakdemirli’ye sunan Arvas, bu eksikliğin giderilmesi için ilk adımın da bir bölge müdürlüğü kurulması olduğunun altını çizdi. Arvas konuyla ilgili önerisini şöyle sundu: “Van Gölü havzası, zengin bir bitki örtüsüne sahip olmasına rağmen dağlar genel olarak ağaçsız, ormanlık alanlarımız yetersizdir. Van’ın topraklarının yüzde 70’i çayır ve meralarla, yüzde 23’ü ekili ve dikili alanlarla ve yüzde 2’si orman ve fundalıklarla kaplıdır. Bu haliyle Van ve bölge illeri maalesef bir bozkır olarak görülmektedir. Bölgemizde ormansız alanları yeniden etüt edebilecek, iklim şartlarına uygun ıslah projeleriyle sahayı yeniden ağaçlandıracak, güçlü bir bölgesel teşkilata ihtiyaç vardır. Van’da Orman Bölge Müdürlüğünün kurulması Van ve çevre illerde Ormanlık alanları kısa sürede artıracaktır. Bölgesel bir ihtiyaç olan söz konusu talebimizi Sayın Bakanımıza tekrar ilettik. Ağrı, Bitlis, Hakkâri ve çevre illeri kapsayacak Van Orman Bölge Müdürlüğünü kurulmasını ısrarla talep edeceğiz. Bu talebimizin Bakanlık bürokrasisi tarafından olumsuz değerlendirilmesi, gelecek adına sadece sorunu geciktiriyor.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE