banner211

Vergi ve KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

KYK borçları gibi vergi borçlarının da yapılandırılması için başvurular başladı. Peki, KYK borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Vergi borcu yapılandırmasına nasıl başvurulur? İşte İnteraktif Vergi Dairesi vergi borcu yapılandırma...

Vergi ve KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamında mükelleflerin başvuru imkanlarını genişletti. Mükellefler, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesinden (www.ivd.gib.gov.tr) başvuru yapabilecek.

7/24 online başvuru

Vatandaşlar, ev ya da ofislerinden, bilgisayar veya akıllı cep telefonları üzerinden vergi işlemlerini 7 gün 24 saat online gerçekleştirebilecek. Mükellefler, yine yapılandırma ödemelerini de online şekilde bu sistemden tamamlayabilecek.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartlarını kullanarak yapabilecek.

İnteraktif Vergi Dairesi'ne, www.gib.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr  adreslerinden de erişilebiliyor.

E-Devlet vergi borcu yapılandırmasına nasıl başvurulur?

E-Devlet üzerinden “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulamasına giriş yaparak vergi borcu yapılandırması yapabilirsiniz. 

Sistemde Yapılandırma İşlemleri başlığı altında “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şartlar neler?

Yapılandırılması istenen borçlarla ilgili açılmış bir dava olması halinde ise bağlı bulunulan vergi dairesine yazılı başvurulması gerekiyor.

Yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020'den önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsıyor.

31 Aralık son başvuru

İmkandan yararlanılması için 31 Aralık 2020'ye kadar başvuru yapılmalı.

Peşin olarak ödenmesi halinde...

Yapılandırılan borcun 1 Şubat 2021'e kadar peşin olarak ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının aslından ise yüzde 25 indirim yapılacak.

Taksit imkanı

Yapılandırılan tutarların ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksit halinde ödenmesi imkanı da bulunuyor.

İNTERNET HABER

YORUM EKLE