YAŞ kararları açıklandı! İki kuvvet komutanı emekli edildi, Yaşar Güler'in görev süresi uzatıldı!

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi bir sene uzatıldı. İki kuvvet komutanı da kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi.

YAŞ kararları açıklandı! İki kuvvet komutanı emekli edildi, Yaşar Güler'in görev süresi uzatıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Beştepe'deki basına kapalı toplantı, yaklaşık 1 saat sürdü. Yüksek Askeri Şura'da, 30 Ağustos 2022'den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

İki yeni kuvvet komutanı

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresinin 1 yıl daha uzatıldığını açıkladı. Ve alınan kararları şu şekilde duyurdu:

-30 Ağustos 2022'den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

-Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

-Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

TERFİ KARARLARI İÇİN TIKLAYIN

EMEKLİLİK KARARLARI İÇİN TIKLAYIN

Genelkurmay başkanlarının görev süresi yaş haddine kadar uzatılabilecek 
Genelkurmay Başkanlığı görev süresinin birer yıllık sürelerle Cumhurbaşkanınca yaş haddine kadar uzatabilmesine imkan tanıyan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 17:44
YORUM EKLE