banner211

Yeni kimlik kartı için gerekli belgeler ve şifre işlemleri

Birçok vatandaş, yeni kimlik kartları için randevu aldıktan sonra gerekli merkezlerden başvurularını yaptı ve yeni kimlikleri adreslerine geldi.

Yeni kimlik kartı için gerekli belgeler ve şifre işlemleri

Birçok vatandaş, yeni kimlik kartları için randevu aldıktan sonra gerekli merkezlerden başvurularını yaptı ve yeni kimlikleri adreslerine geldi.

Peki yeni kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir? İşte yeni kimlik kartı hakkında detaylar...

   
 

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER 

- Nüfus cüzdanı (uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi vs.) 

- Son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraf

- 16 TL hizmet bedeli

 

YENİ KİMLİK KARTI ŞİFRESİ NEDİR, NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 

Nüfus cüzdanınızla başvuru yaptığınız yeni kimlik kartı, size teslim edilirken zarfın içerisinde bir PIN koduyla beraber teslim edilecek.

Sizden bu şifreyi unutmamanız ve şifrenin yazılı olduğu zarfı kaybetmemeniz istenecektir.

PIN şifrenizin yer aldığı zarf başvuru aşamasında teslim edilecektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

İlk olarak başvuru esnasında PIN şifresi istemeyi unutmayın, size verilen zarfın hiç açılmamış olmasına dikkat edin, zarfınızı kimseyle paylaşmayın.

Nüfus Müdürlüklerinde bulunan tanımadığınız hiç kimseye şifreyle ilgili danışmayın ve danışacağınız kişi mutlaka resmi görevli olsun.

Yeni kimlik şifrenizi kaybederseniz veya unutursanız değiştirmek için Nüfus Müdürlükleri'nde yer alan KİOSKLAR ile işlem sağlamanız gerekecektir. KİOKSLAR bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü'nde yer almaktadır.

   
 

YENİ KİMLİK KARTI RANDEVUSU NASIL ALINIR? 

Yeni kimlik kartı randevusu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu online randevu sistemi olan Kimlik Kartı Randevu Sistemi'nden başvuru yapmanız gerekecektir.

 Aynı zamanda internet üzerinden randevu alamayan ya da direkt telefonla almak isteyen vatandaşlar için de Alo 199 yeni kimlik kartı çağrı merkezi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 21:17
YORUM EKLE