Yoksul kadınlara mikro kredi projesi

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Van Mikro Finans Şubesi açıklamasında, 64 İl 96 şubede Mikro Kredi projelerinin hayata geçirdiğini belirterek, Van’da projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yoksul kesimi orta gelir düzeyine çıkartmayı hedefliyoruz dedi.

Yoksul kadınlara mikro kredi projesi

Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikro kredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6yoksul kadına toplam 3.000 lira mikro kredi verilmesiyle başlatılmıştı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.” Görüşlerine yer verdi.

DAR GELİRLİ KADINLAR HAYATA DAHİL OLUYOR

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı. Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikro kredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı. Sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikro kredi desteği sağlamak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 2 milyar adet MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir. MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır.” İfadelerini kullandı.

“KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLEMELİYİZ”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül “Türkiye Grameen Mikro finans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil etti. 2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm başarılı mikro girişimci kadınların 18 Temmuz Mikro girişimci Kadınlar Günü Kutlu Olsun. Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu 2030 sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden birincisi olan her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması hedefinin gerçekleşmesi için mikro kredi en önemli strateji olarak seçilmiştir. MicroCreditToken çok yakın bir zamanda borsada yerini alacak ve tüm dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikro kredi uygulamasına fon sağlayacaktır.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 20:38
YORUM EKLE

banner269

banner260