banner211

Yol çalışması yapılırken kesilen ağaçlarla ilgili Van Büyükşehir’den açıklama geldi

Van’da son bir kaç gündür sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili Van Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Halihazırda çalışmaşarın devam ettiği Sebze Hali yolundaki çalışmalar sürerken ağaç kesilmesine konusunda Büyükşehir gerekli işlemin yapıldığını açıkladı.

Yol çalışması yapılırken kesilen ağaçlarla ilgili Van Büyükşehir’den açıklama geldi

ŞEHRİVAN HABER MERKEZİ

Büyükşehir: Çalışma kent estetiğine uygun şekilde yağılıyor

Büyükşehir ilk olarak bölgede süren çalışma ile ilgili bilgiler paylaşarak: “Van'da Büyükşehir Belediyesi tarafından kenttin ana arterlerinde başlatılan değişim-dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kent estetiğine uygun olarak yapılan yol yenileme çalışmalarında yeşil alan ve peyzaj çalışmalarına ayrıca önem veriliyor. Bu kapsamda kısa bir süre önce başlayan Soydan-Sebze Hali kavşakları arasındaki 2,5 kilometrelik Prestij Cadde çalışmasında peyzaj, alt yapı, yol, kaldırım ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştiriliyor.”

Ağaç söken firmaya ceza verildi!

Açıklamada ağaç kesilmesi ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verildi: “Yapılan çalışmalar kentin çevre dokusuna uygun bir şekilde yürütülürken, daha önce kaldırımlara plansız bir şekilde dikilen ve çalışma ile birlikte elektrik trafosunun dibinde ve yol ortasında kalan 3 adet ağaç yüklenici firma tarafından çalışmalarda kontrolsüz bir şekilde söküm aparatı olmadan sökülmüştür. Uygulama sonrası firma hakkında idari soruşturma başlatılıp cezai işlem uygulandı. Sökülen ağaçlar ise Edremit İlçesindeki kent ormanında değerlendirilmek üzere Park ve Bahçeler Daire Başkanlığına teslim edildi.”

YILDA 21 BİN AĞAÇ DİKİYORUZ

Açıklamada ayroca ağaç komusundaki hassasiyet de vurgu yapılırken: “Van Atıksu Arıtma Tesisi ile Katı atık Entegre Tesisi gibi çevreci projelere imza atan Van Büyükşehir Belediyesi’nin çevre duyarlılığını arttırarak yeni projelerine devam ediyor. Bu kapsamda son bir yılda bölgenin iklim koşullarına uygun olarak kentin yeşil alanlarına çeşitli türlerde yaklaşık 21 bin ağaç dikimi de gerçekleştirdi.”

Ne olmuştu?

Sebze Hali yolunda çalışmalar sürerken yol boyunca bazı ağaçların söküldüğü görüntüleri sosyal medyaya yansımıştı. Ağaçların söküldükten sonra yok kenarında bekletilip daha sonra kaldırılması sonrası sosyal medya kullanıcıları ağaçların akıbeti ile ilgili bilgi istemişti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hizmet ve çalışmalar artatak devam etsin istiyoruz.
Hizmet ve çalışmalar artatak devam etsin istiyoruz. - 9 ay Önce

Sayın yetkililerimiz, orada AVM önündeki ağaçlar söküldü. Yüklenici firmanın kendi sorumsuzluğuydu. Bu arada birçok ağaç kepçeler çalışırken yaralanmış, zarar görmüş. Çalışmalar sürerken haftalar boyunca yüzlerce, binlerce ağaç susuz birakılıyor, sulanmıyor. Kışla Caddesi, İpekyolu Caddesi, Milli Egemenlik Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi gibi çalışma yapılan yerlerde sararan, zarar gören, kurumaya yüz tutan ağaçlar oluyor. Elbette yetkililere bu konularda doğru bilgi gitse mutlaka müdahale edeceklerdir. Yetkililerimiz yüklenici firmaları, şefleri, işçileri uyarırlarsa iyi olur. Şehrimizde yeşil miktarı az. Bu konuda hepimize daha çok görev düştüğü kesin. Hizmet, çalışma, yatırım ve projelerin artarak yaygınlaşması dileğiyle başarılar dileriz.

İlhami Özşenoglu
İlhami Özşenoglu - 9 ay Önce

Bırakın yeni ağaç dikmeyi, caddelerde ki mevcut ağaçlar kurumaya başladı. Dikeceğiz ağaçlarda birkaç gün içinde kuruyup gidecek, ve onca masraf heba olup gidecek.