banner290

Gürpınar Belediyesi, 6 serada 5300 fideyi toprakla buluşturdu!

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından çiftçilere örnek üretim modeli oluşturması amacıyla kurulan seralarda mevsimin ilk fideleri dikildi.

Gürpınar Belediyesi, 6 serada 5300 fideyi toprakla buluşturdu!

Gürpınar Belediyesi, vatandaşlara farklı üretim modeli sunmak ve üretim alanında danışmanlık hizmeti vermesi amacıyla hayata geçirilen seralarda her yıl sebze ve meyve üretimi gerçekleştiriyor. 1500 metrekare kapalı olmak üzere toplamda 3000 metrekare alanda üretim yapan Belediye, bu yıl kapya biber, salatalık, çilek ve asma kavun ürünlerini toprakla buluşturdu. Sera bahçelerini ziyaret eden Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, toprakla buluşan fidelerin ilk can suyunu verdi. Serada çalışma yürüten personellerle bir süre sohbet eden Başkan Tanış, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Üreten bir Gürpınar için çalışıyoruz”
Başkan Tanış, amaçlarının belediyeye gelir sağlamaktan ziyade ilçede seracılık faaliyetlerinin yaygınlaşması ve üreticilere destek olduğunu söyledi. Tanış, “Toplam 6 seramız ve açık alanda bu yıl 5300 fideyi toprakla buluşturduk. Hemen yanında boş olan 1500 metrekare alanda ise kavun ekimi yapacağız. Gürpınar ilçemiz suyuyla, toprağıyla, güneşiyle adeta bir cennet gibi. Geçen yıl sadece bu 6 seramızdan 14 ton ürün hasadı elde edildi. Üreten bir Gürpınar için bu alanda çiftçilerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın örtü altı sebze yetiştiriciliğine ciddi destekleri var. Bizlerde Gürpınar Belediyesi olarak üreten ve geliştiren her çiftçimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekilmemiş bir karış toprak kalmasın.
Ekilmemiş bir karış toprak kalmasın. - 5 ay Önce

VBB ve 13 Belediyenin her biri 50 bin fide dikse toplamda 700 bin sebze fidesi eder. Tarım Müdürlüğü de ilgili kurum olduğu için 300 bin sebze fidesi dikse bir milyon adet çeşitli sebze fidesi toprakla buluşmuş olur. Arazi var mı, evet. Güneş var mı, evet. Su var mı, evet. Nüfus ve imkan var mı, evet. Bu kurumlar için bu rakamlar ve bu çalışma devasa bir bütçe mi gerektirir, hayır. O halde neden yapmıyoruz. Dünyada gıda krizi ve enflasyon krizi yaşanırken kurumların ağırlığı biraz da üretime, tarıma, sebzeciliğe, hayvancılığa, turizme, sanayiye, istihdama vermeleri şehirlerimiz ve ülkemiz adına daha iyi olmaz mı? Kırsalı, köyleri, arazileri, tarlaları, bağ ve bahçeleri, meraları, her yeri değerlendirmeliyiz. İnanın yapılması gereken çok ama çok şey var. 500 köyün hepsine ulaşmak lazım.