banner254

Başkan Akman: “çocuklar her şeyin en güzeline layık”

Van’ın Tuşba Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla çocuklar için anlamla bir etkinlik düzenledi.

Başkan Akman: “çocuklar her şeyin en güzeline layık”

Tuşba Belediyesi, Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989’dan bu yana dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla kutlanan ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ kapsamında anlamlı bir etkinliğe imza attı. Bardakçı Mahallesi’nde düzenlenen Hacivat-Karagöz oyunu ve palyaço gösterisi ile mahalledeki çocuklar güzel vakit geçirdi.

“Onları anlamak zorundayız”

Sosyal mesafe kuralı gözetilerek mahalledeki okulun bahçesinde düzenlenen etkinlikte çocuklarla bir araya gelen Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, bir baba ve bir eğitimci olarak çocukları çok sevdiğini söyledi. Başkan Akman, “Bugün Çocuk Hakları Günü’dür. Onların da hakları vardır. Onların da istekleri, talepleri vardır ve biz yerel yöneticiler, anneler, babalar ve büyükler olarak da onları anlamak zorundayız” dedi.

“Çocuklarımız her şeyin en güzeline layık”

Çocukların her şeyin en iyisine layık olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Akman, “Geleceğimizi sizlere emanet edeceğiz. Bizim özlemlerimizsiniz. Ben de babayım, benim de çocuklarım var. Bir eğitimci olarak çocuklarımla beraber olduğum zaman dünyanın en keyifli insanı oluyorum. Gelecek hayallerimi çocuklarımla kuruyorum. Güzellikleri onlarla yaşamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Çocuklara bazı tavsiyelerde de bulunan Başkan Akman, onlara maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat etmelerini istedi. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından dolayı okulların 4 Ocak 2021 tarihine kadar kapalı kalacağını hatırlatan Başkan Akman, “Çocuklar, eğitim öğretim süreci insan hayatında asla bitmez. Bu sebepten dolayı okulların tatil olduğu süre içerisinde gördüğünüz eksiklerinizi tamamlamaya çalışın. Bunu yapabilmek için de öncelikle iyi bir planlama yapmanız gerekir. Eski konuların tekrarı, kitap okuma saatleri ve yabancı dil öğrenme etkinlikleriniz olmalıdır. Bu süreci hem ders çalışıp hem de ailenizle kaliteli vakit geçirerek fırsata çevirebiliriz” ifadelerini kullandı.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 17:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
NASIL BİR VAN BIRAKACAĞIZ GERİDE
NASIL BİR VAN BIRAKACAĞIZ GERİDE - 8 ay Önce

Otuz yıl önce yapılması gerekenler ancak on yıl önce yapılabildi. On yıl önce yapılması gerekenler bugünlere kaldı. Bugün yapılması gerekenler de on yıl, yirmi yıl sonrasına kalmasın. Geçenlerde TÜİK açıkladı, Van'da 0-18 yaş arası 475 bin çocuk yaşıyor. Bu yüz binlerce çocuğa ve yine 18 yaş üstü yüz binlerce insana nasıl bir Van bırakacağız. Bir gün bu dünyadan göçüp gittiğimizde hangi kalıcı eserlerimizle, hangi güzel hizmetlerimizle, hangi proje ve yatırımlarımızla anılacağız. İnsanların hayatına hayat katacak, şehrin rengini ve kalitesini değiştirecek ne gibi işler yapacağız, buna karar vermeliyiz. Bunun için 7 gün 24 saat bizlere yetmemeli, 365 gün bize yetersiz gelmeli. Oturduğumuz makamları insanlara hizmet aşkıyla, üstün gayret ve fedakarlıklarla doldurmalıyız.

NASIL BİR VAN BIRAKACAĞIZ GERİDE
NASIL BİR VAN BIRAKACAĞIZ GERİDE - 8 ay Önce

Çocuklara, gençlere, kadınlara, her yaştan insana eksikleri, kusurları, ihtiyaçları ve beklentileri en aza indirilmiş, gelişmiş, kalkınmış, modernleşmiş, güzelleşmiş bir Van inşa etmek için ne gibi hizmetleri hayata geçirmeliyiz. ● Edremit- Kampüs arasına sahil bandı ve yeşil kuşak ● Çevre Yolu ● Millet bahçeleri ● Kent Meydanı ● 30 adet yeni park ve yeşil alan ( bütün semt ve mahalleler için) ● İhtişamlı ve güzel bir otogar ● Kent Kütüphanesi ● Modern bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı ● Modern bir Balıkçılar Hali ● Modern bir Köfteciler Çarşısı ● Modern bir Marangozlar Sitesi ● Dört beş yıl sonra hayata geçeçek tramvay veya metrobüs projesi ● 50 adet yeni mor otobüs ● Gıcır gıcır asfalt yollar. ● Bütün mahallelerde cadde ve sokak genişletmeleri ve çağdaş standartlarda asfalt yollar ● Dört adet yeni köprülü kavşak. ● Yeni bulvarlar, yeni kavşaklar, yeni üst geçitler. ● Yeni yol ve güzergahlar ● Prestij cadde ve sokaklar ● Van Gölü tabanı, kıyı ve sahillerinin temizlenmesi ● Van Gölüne bağlantısı olan veya olmayan şehir içindeki bütün dere ve kanalların boydan boya temizlenmesi, ıslah edilmesi, bakım ve yenilemelerinin yapılması. ● Sokak hayvanları için yüzlerce barınak, beslenme yeri ve güvenli yaşam alanı oluşturulması ● Van Kalesi'nin dört tarafında ıslah, peyzaj ve çevre düzenlemesi ile tarihî dokuya uygun ihya çalışmalarının yapılması ● Erçek ve Sıhke göllerinin temizliği ve bu göllerin çevresine kıyı bandı, peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılması. ● Şamran Kanalının temizlenmesi, çevresinin ıslah ve ihya edilmesi. ● Van Balığını koruyacak tedbirlerin alınması. ● Şehrimizin elektrik hatlarının yer altına indirilmesi, direklerin kaldırılması. ● Cadde ve sokakları, semt ve mahalleleri 365 gün temiz tutacak süpürme, çöp ve atık toplama gibi hizmetlerin bir rutine bağlanarak yüzlerce personelle şehrin her daim pırıl pırıl ve tertemiz yapılması.