Sahil Bandı Projesi Van Gölü’nün çehresini değiştirecek!

Kent sakinlerinin Van Gölü sahilinde aileleriyle güzel zaman geçirebilecekleri bir alan oluşturmak isteyen İpekyolu Belediyesi, kıyı şeridinde 3 kilometre uzunluğundaki ‘Sahil Bandı’ projesine start verdi. İlk etapta gölün ve çevrenin kirlenmesine neden olan bölgedeki 307 ahırın yıkımını gerçekleştiren belediye, bataklık olan alanları da ıslah ederek altyapı çalışmalarının büyük bölümünü tamamladı.

Sahil Bandı Projesi Van Gölü’nün çehresini değiştirecek!

İpekyolu Belediyesi, kıyı şeridinde 3 kilometre uzunluğundaki ‘Sahil Bandı’ projesine start verdi. İlk etapta gölün ve çevrenin kirlenmesine neden olan bölgedeki 307 ahırın yıkımını gerçekleştiren belediye, bataklık olan alanları da ıslah ederek altyapı çalışmalarının büyük bölümünü tamamladı. Sosyal donatı alanları, 75 bin metrekarelik yeşil alanı, koşu parkuru, bisiklet ve yaya yolu, restoran, kafe ve çocuk oyun bölümleriyle vatandaşların yanı sıra kente gelen ziyaretçilerin güzel zaman geçirebilecekleri şekilde tasarlanan parkın yılsonuna kadar hizmete sunulması hedefleniyor.

"75 bin metrekaresi yeşil alan olacak"
İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, proje alanında incelemelerde bulunarak, çok önemsedikleri projenin hem turizme hem de istihdama katkı sağlayacağını söyledi. Proje bünyesinde kentteki ahırların şehir dışına çıkarılması için çalışma yürüttüklerini belirten Aydın, "Sahil Bandı projesi tamamlandığında Van Kalesi etrafında büyük bir hareketlilik yaşanacak. İlk aşamada 116 bin metrekare alan üzerine bir park planladık. Bunun 75 bin metrekaresi yeşil alan olacak. İçinde yürüyüş ve bisiklet yolu, konser, kafe ve etkinlik alanları bulunuyor. Uzun süredir çalışma yürüttüğümüz kalenin çevresi eskiden bataklıkken, bundan sonra daha güzel vakit geçirilebilecek bir alan olarak ön plana çıkacak. Van Kalesi'nin hemen yanında Eski Van Şehri, Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camileri bulunuyor. Projenin hayata geçmesiyle Vanlıları Van Gölü ile buluşturacağız. Burası bir turizm merkezi ve hemşehrilerimizin aileleriyle vakit geçireceği bir kompleks olacak. Ahır yıkımlarımız devam ediyor. Burada ahır yapımına ve hayvan otlatmaya müsaade etmeyeceğiz. Eğer otlatma faaliyetleri devam ederse cezai işlem uygulamak zorunda kalacağız. Böylelikle turizm ve şehrimizin gelişmesi anlamında büyük bir adım atmış olacağız" dedi.

"Yılsonuna kadar hizmete girecek"
Projenin kentin gelişilmesine ve turizme de hizmet edeceğini ifade eden Aydın, "Eski Van Şehri'nin canlanmasıyla birlikte birçok turist buraya gelecek. Başta İran olmak üzere yurt içi ve yurt dışından gelecek turistler için burası bir destinasyon olacak. İran'dan birçok turist ilimize geliyor. 30 bin kişilik bir konser alanı planladık. Parkın içinde kafeler, büfeler, farklı satış noktaları olacak. Proje tamamlandığında yüzlerce kişiye iş alanı açılacak ve istihdama katkı sağlanacak. Çok büyük bir alanda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları olacak. Bataklık bir alanda çalışma yapmak zor. Bunların tamamını alt ve üstyapısını, yolunu, elektriğini, mekaniğini, sulamasını en ince ayrıntısına kadar düşündük. Yılsonuna kadar projeyi bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Aydın, ilçenin tamamına hizmet etme gayreti içinde olduklarını kaydederek, "Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hemşehrilerimize en iyi hizmetleri sunmanın gayretleri içerisindeyiz. İlçemizdeki yeşil alan eksikliğinin farkındayız. Büyük ölçekli projelerimizle ilçemizde kişi başına düşen yeşil alan miktarını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanly
Vanly - 2 hafta Önce

Van için güzel bir proje ama peyzaj konusunda ülkemiz yeterli seviyede değil. Bütün park ve bahçeler birbirinin aynısı gibi. Yabancı ülkelerdeki parkları görünce neden ülkemizde de böyle parklar yok diyoruz. Lütfen süs ağaçları dikmeyin. 20 yıl geçse bile bu süs ağaçları hep aynı boyda. Yıllar geçtikçe büyüyen zamanla orman gibi görünüm kazanacak ağaçlar seçin.

Tebrikler İpekyolu, hayırlı olur inşaAllah.
Tebrikler İpekyolu, hayırlı olur inşaAllah. - 2 hafta Önce

Birincisi, Kocaeli Parkından İskeleye kadarki kıyılar boyunca 10 ekskavatör ve 20 kamyonla dip çamur temizliği de bugünlerde eş zamanlı olarak başlatılmalıdır.

İkincisi, buralarda göle karışan kanal ve dereler acilen DSİ tarafından baştan başa temizlenmelidir. Üçüncüsü onlarca araç ve yüzlerce personelle hızlı bir şekilde bu sahil bandı ve bu civarda yapılacak park ve yeşil alanlar ekim sonu- kasım başında her şeyiyle hizmete girecek şekilde 7/24 çalışılarak bitirilmelidir. Dördüncüsü buralarda dip çamuru bütünüyle temizlenip kumsallar da temizlenip iyileştirilmelidir. Beşincisi Havaalanı - İskele Parkı arasındaki bütün kıyı ve açık alanlar Van Kalesi ve Eski Van Şehri sınırlarına kadar park, yeşil alan ve rekreasyon alanları olarak şehre kazandırılmalıdır.

Vanlı
Vanlı - 2 hafta Önce

EDREMİT BELEDİYESİ DE ŞAHMARAN OTEL VE FERİT MELEN HAVAALANI ARASINDAKİ ALANLARDA 3 KM UZUNLUĞUNDA VE 50- 100 METRE ENİNDE SAHİL KORDONU YAPSA NE İYİ OLACAKTI. BENZER ŞEKİLDE TUŞBA SAHİL PARKINDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR 3 KM UZUNLUĞUNDA VE 50-100 METRE ENİNDE BİR SAHİL PARKINI DA TUŞBA BELEDİYESİ ŞU SIRALARDA BAŞLATSA NE İYİ OLURDU.