banner290

Van'ın Gülistan Bahçesi yenilenen çehresiyle artık çok daha güzel!

İpekyolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın’ın talimatları ile endemik gül türlerini içerisinde barındıran “Gülistan Bahçesi’nde” yeniden düzenlemeler yaptı.

Van'ın Gülistan Bahçesi yenilenen çehresiyle artık çok daha güzel!

Van Kalesi'nin kuzey bölgesinde, Abdurrahman Gazi Türbesi yanında bulunan endemik gül türlerini bünyesinde barındıran ‘Gülistan Bahçesi’ yenilenen çehresiyle Vanlıların ilgi odağı oldu. Tarihi ve maneviyatı bir arada barındıran bahçe, rengarenk çiçeklerle göz kamaştırıyor. Bahçede kentin tescilli gül reçeli ve şerbetin yapımında kullanılan Van Gülü’nün yanı sıra, Hoşap Gülü, Türk Gülü, Isparta Gülü, Şurubi Gül, Beyaz Gül, Turuncu-Sarı Bonanza Gülü, Kral Gülü gibi yaklaşık 300’e aşkın endemik gül türü bulunuyor.


“TARİHİ DEĞERLERİMİZDEN OLAN CENNET BAHÇE” 
Gülistan Bahçesi’nde tamamlanan çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın, “Burası ilimiz için tarihi bir değere sahip. Gün içerisinde birçok ziyaretçiye, turiste, gelin ve damada ev sahipliği yapıyor. Van Kalesi eteklerinde içerisinde bin bir çeşit gül türünü barındıran bu bahçede ekiplerimiz tarafından yoğun bir çalışma yürütüldü. Yenilenen yürüyüş yolları, oturma alanları, peyzaj çalışmaları, gelin ve damatlar için fotoğraf çekimlerinde kullanabilecekleri bir fotoğraf alanı dizayn edildi. Önümüzdeki günlerde açılışının yapılacağı bu tarihi değerlerimizden olan bahçenin tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını dilerim.” diye ifade etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2022, 10:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrikler, başarılar sayın kaymakamımız.
Tebrikler, başarılar sayın kaymakamımız. - 2 ay Önce

Candan tebrikler sayın kaymakamımız. Gerçekten de Edremit'in, İpekyolu'nun, Tuşba'nın boydan boya sahil bandına, parklara, yeşil alanlara, peyzaj ve çevredüzenlemelerine, rekreasyon alanlarına, ağaçlandırma ve çiçeklendirmelerine, bakım ve güzelleştirmelere, yeni onlarca adet piknik ve mesire alanlarına, seyir teraslarına, yüzülebilir temiz ve güzel yüzme alanlarına, dere ve kanal temizliklerine, çevre temizliklerine, refüj ve kavşak yeşillendirmelerine o kadar çok ihtiyacı var ki. Bu şehir bunlarla güzelleşir, göze gelir, ilgi ve hayranlık kazanır, yerli ve yabancı ziyaretçi çeker. Van'ın bu anlamda kat etmesi gereken o kadar çok mesafe var ki... Ülkemizin deniz kıyısındaki küçük, orta veya büyük il ve ilçelerinin çoğunun gerisinde değil ilerisinde olmalıyız. Van Gölü gibi Allah vergisi bir zenginliğe sahibiz, Allah vergisi güzel doğal zenginliklere sahibiz, bin yıllardan ve yüz yıllardan miras kalmış onlarca tarihi değere sahibiz. Bizim de bunlara insan eseri olan onlarca, yüzlerce güzellik katmamız gerekir. Tarihi ve doğal güzellikleri koruyup daha iyi noktalara taşımamız gerekir. Tertemiz, pırıl pırıl, yemyeşil bir çevreye sahip olmamız gerekir. Gelin Van'ı bu gözle yeniden düşünelim. Her Vanlı birer çevreci, birer doğasever olmalıdır. Herkese, hepimize çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Malum, " insan ölür kalır eseri."

TEMİZ VAN
TEMİZ VAN - 2 ay Önce

SAYIN VAN
HALKI, SAYIN ANNELER, BABALAR, KADINLAR, ERKEKLER, YAŞLILAR, GENÇLER VE ÇOCUKLAR...NE OLUR ÇARŞILARINIZI, PARKLARINIZI, SEMTLERİNİZİ, MAHALLELERİNİZİ, CADDELERİNİZİ, SOKAKLARINIZI, PARKLARINIZI, KIYILARINIZI, YAŞADIĞINIZ YERLERİ ARTIK KİRLETMEYİN. LÜTFEN TEMİZ TUTUN, LÜTFEN KORUYUN, LÜTFEN ZARAR VERMEYİN. HERKES YANLIŞ YAPAN HEMŞEHRİSİNİ UYARSIN. HERKES DÜZELTMEYE ÖNCELİKLE KENDİSİNDEN VE AİLESİNDEN BAŞLASIN. LÜTFEN ÖRNEK BİR ŞEHRİNİZ OLSUN. BİLİN Kİ BİR KİRLİLİK VARSA, ÇERÇÖP VARSA, BU YİNE SİZİN ESERİNİZDİR. MEDENİ BİR TOPLUM OLDUĞUMUZU İDDİA EDİYORSAK HERKESİN GIPTA ETTİĞİ BİR ŞEHİR ORTAMIMIZ OLSUN. YANLIŞ MIYIM?