banner211

2. AXTAMARA FİLM GÜNLERİ SONA ERDİ

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu yıl “Binbir renk için varız” şiarıyla Yaşar Kemal anısına düzenlenen...

2. AXTAMARA FİLM GÜNLERİ SONA ERDİ

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu yıl “Binbir renk için varız” şiarıyla Yaşar Kemal anısına düzenlenen 2. Axtamara Film Günleri sona erdi. Film günleri kapsamında 11 uzun metraj, 11 belgesel 10 kısa film gösterimi yapıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu yıl “Binbir renk için varız” şiarıyla Yaşar Kemal anısına Nuda Kültür ve Sanat Akademisi’nde düzenlenen 2. Axtamara Film Günleri “Hêvi” belgeselinin gösterimi ile sona erdi. Film günleri kapsamında kent merkezinde Nuda Kültür ve Sanat Akademisi, Rojin Kadın Yaşam Merkezi, Eğitim-Sen Toplantı Salonu, Berivan Kültür Merkezi’nin yanı sıra kentin 3 ayrı ilçesinde düzenlenen film günlerinde çok sayıda film izleyici ile buluştu. Çocuklarında unutulmadığı film günlerinde çocuklar için çok sayıda çizgi film gösterimi yapılırken, yine vizyona yeni giren filmler ilk kez izleyici ile buluştu.

 

YAŞAR KEMAL ANISINA ATÖLYE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Film günlerinin açılışı yönetmenliğini Veysi Altay’ın yaptığı Nûjîn filmi ve Anadolu Quartet konseri ile yapılırken, film açılışına binlerce yurttaş katıldı. Film günleri kapsamında Kürdistan ve Türkiye sinemasından çok sayıda film izleyici ile buluştu. Yine film günleri kapsamında çok sayıda söyleşi düzenlendi. Ayrıca Yaşar Kemal Edebiyat Atölyesi’nde 3 günlük atölye eğitimi düzenlendi. Öğrencilere öykü yazılmasının öğretildiği atölyede, yazılan öykülerin ortak temasının ise Kürdistan’da ki direnişlerin ortak temada buluşması ise dikkat çekti. Film günleri kapsamında 11 uzun metraj, 11 belgesel 10 kısa film gösterimi yapıldı.

 

‘SANATI İKTİDARIN KUŞATMASININ DIŞINA ÇIKARACAĞIZ’

Film günlerinin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Murat Ertaş, kendi dili ve kimliğiyle kültürel, sanatsal üretimlerde bulunan yeni nesil sinemacılar için önemli bir organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi. Sanatı iktidarın kuşatmasının dışına çıkararak halkla buluşturmayı temel hedef olarak belirlediklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:02
YORUM EKLE

banner246