banner211

Dünyanın en eski 10 şehrinden birisi Van!

Tarihi Urartu'lara ve büyük medeniyetlere dayanan Van'ın dünyanın en eski 10 ilinden birisi olduğu açıklandı... Dünyanın halen yaşatılan 10 eski kenti listesinin zirvesinde Suriye'den Şam bulunuyor. Listede Van ile birlikte 2 il daha var.

Dünyanın en eski 10 şehrinden birisi Van!

Dünyanın halen yaşatılan  "En Eski 10 Kenti" listesinde Türkiye'den 3 şehir alıyor. Listenin ilk sırasında Bakır Çağına uzanan geçmişiyle Şam bulunuyor. Van da kendisine en eski 10 şehir arasında yer buldu...

 

Dünyanın yaşatılan en eski şehri: Şam

Akademik çevrelerce medeniyetin doğduğu topraklar olarak gösterilen Mezopotamya, binlerce yıldır kesintisiz kent yaşamının sürdüğü en eski merkezlere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın halen yaşatılan en eski kentlerinden biri konumunda bulunan Suriye'nin Başkenti Şam'ın geçmişi Bakır Çağı'na kadar uzanıyor. Bakır Çağı uzmanlarca, İ.Ö. 5.000-3.000 tarihlerini kapsıyor. 

 

Türkiye'den 3 kent: VAN DA VAR!

Dünyanın kesintisiz yaşamın devam ettiği 10 eski kenti listesinin 7. sırasında Dülük bulunuyor. Gaziantep Sınırları içerisinde yer alan Dülük'ün geçmişi de Bakır Çağı'na kadar uzanıyor. Gaziantep ilinin 10 kilometre kuzeyinde yer alan Dülük, Türkiye'nin halen yaşayan en eski kenti niteliği taşıyor. Dülük Hitit, Med, Asu, Pers ve Yunan gibi çok sayıda medeniyete tanıklık etti.

 

Harran 8. sırada

Listenin 8. sırasında yer alan Harran ise Peygamberler şehri Urfa sınırları içerisinde yer alıyor ve bu kentin geçmişi de Bakır Çağı'na kadar uzanıyor. Şanlıurfa kent merkezine 44 kilometre uzaklıkta yer alan Harran ismine ilk kez İ.Ö. 2.250'li yıllara ait çivi yazılı tabletlerde rastlandı. Kentin ismi Sümercede ve Akadca'da seyahat anlamına gelen Har-ra-na'dan türüyor.

 

Tuşpa 9. sırada
Dünyanın en eski 10 kenti listesine giren bir diğer Türkiye kenti Tuşpa da Van sınırları içinde yer alıyor. İ.Ö IX. yüzyıla dek Urartu medeniyetinin başkenti olan Tuşpa, Van'ın Batı kesiminde yer alıyor.

 

Dünyanın halen yaşatılan en eski 10 kenti listesi şöyle:

1- Şam/Suriye
2- Biblos/Lübnan
3- Susa/İran
4-Sayda/Lübnan
5- Feyyum/Mısır
6- Filibe/Bulgaristan
7- Dülük/Türkiye
8- Harran/Türkiye
9- Tuşpa/Türkiye
10- Eriha/Filistin

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 15:41
YORUM EKLE