DW Başkale'nin Kofiraz'ını belgesel yaptı: Vanadokya, Kapadokya’nın Van'daki ikizi - VİDEO

Van Başkale'deki Kofiraz Alman DW kanalı tarafından belgesele konu edildi.

 Son dönemlerde Van'da turizmin saklı ama önemli güzelliklerinden birisi olan Başkale'deki Peri Bacaları ilgi örmeye devam ediyor.

Bölge halkının Kofiraz olarak bildiği ve Kapadokya'daki Peri bacalarına benzerliği ile Vanadokya diye adlandırılan güzellikler Alman Televizyon ve haber kanalığına konu oldu. Başkale Kofiraz'ını belgesel olarak yayınlayan DW, Başkale'deki bu güzellik için şu ifadeyere yer verdi:

"Van’ın İran sınırındaki Başkale ilçesi, Yavuzlar köyü, milyonlarca yıllık peribacaları ile Doğu’nun Kapadokyası olarak biliniyor. Yöre halkının “Vanadokya” olarak adlandırdığı bölgede 17 bin peribacası bulunuyor. Kapadokya kadar popüler olmasa da çoğunlukla yerli turistlerin ilgisini çeken bölge 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararıyla “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi. Bölgedeki bilim insanları Vanadokya’nın 5 milyon ile 1,8 milyon yıl arasında tarihlenebilecek bir süreçte oluştuğu kanaatinde. Bölgenin yeterli ilgiyi görmemesinden yakınan bölge halkı ise turizm yatırımı istiyor."

İŞTE O BELGESEL:

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 21:42
YORUM EKLE