banner278

Kovid-19'da yeni dönem... Varyant geçirmez' Kovid-19 aşısı geliyor!

ABD'li Gritstone, Manchester Üniversitesi ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Vakfı, mRNA teknolojisine sahip yeni bir aşı geliştirdi. "Varyant geçirmez" denilen aşının ilk faz denemeleri başlarken, ilk sonuçlar 2022 baharında açıklanacak.

Kovid-19'da yeni dönem... Varyant geçirmez' Kovid-19 aşısı geliyor!

Kovid-19 ile mücadele kapsamına aşı uygulama çalışmaları devam ederken, ortaya çıkan yeni varyantlar sonrasında halihazırda uygulanan aşıların varyantlar üzerindeki etkinliği üzerine çalışmalar sürüyor. İngiltere'de ise Kovid-19'un uğradığı mutasyonlarla mücadele için dünyada ilk kez "varyant geçirmez" olarak adlandırılan yeni bir aşı geliştirildi. ABD'li ilaç şirketi Gritstone, Manchester Üniversitesi ve NHS Foundation Trust (İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Vakfı) ile işbirliği içinde geliştirilen aşının ilk faz çalışmaları geçtiğimiz gün başladı.

İLK SONUÇLAR 2022 BAHARINDA

63 yaşındaki Andrew Clarke ve 64 yaşındaki eşi Helen Clarke üzerinde ilk kez denenen mRNA aşısının başarılı olması durumunda Kovid-19'un yeni varyantları üzerinde kullanıma sunulacağı açıklanırken, sonuçların 2022 yılının bahar aylarında açıklanacağı bildirildi. Mevcut aşıların çoğunun virüsün insan hücrelerine tutunmak için kullandığı, virüsün dışındaki küçük kanca olan Kovid-19 başak proteinini hedef aldığı aktarılan çalışmada, varyantların başak proteinin aşıları daha az etkili hale getirebilecek mutasyonlarına sahip olduğu aktarıldı.

GRT-R910 olarak adlandırılan yeni aşının virüsün başak proteininin yanı sıra T hücresi tepkisini de azaltmak üzere tasarlanmış viral protein içerdiği vurgulandı. "Varyant geçirmez" aşı ile ilgili konuşan Manchester Üniversitesi'nden araştırmanın baş araştırmacısı Profesör Andrew Ustianowski, "Artık birinci nesil aşılara karşı bağışıklık tepkisinin, özellikle yaşlı insanlarda zayıflayabileceğini biliyoruz" derken "Yeni ortaya çıkan varyantların yaygınlığı ile birleştiğinde, Kovid-19'u uzak tutmak için sürekli tetikte olmaya açık bir şekilde ihtiyaç var" diye konuştu.

Ustianowski, "Güçlendirici aşı olarak uygulanması planlanan GRT-R910'un, özellikle hastaneye yatış ve ölüm riski altında olan hassas yaşlı nüfusun korunmasında kritik olabilecek güçlü, dayanıklı ve geniş bağışıklık tepkileri ortaya çıkaracağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

HABER7

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 18:58
YORUM EKLE