banner211

Sağlık Bakanı'ndan vaka sayısı ve sokağa çıkma yasağı açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını söyledi. Koca ayrıca, il il ortalama vaka sayılarını da paylaştı.

Sağlık Bakanı'ndan vaka sayısı ve sokağa çıkma yasağı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hasta sayısının artması ile birlikte konuşulan sokağa çıkma yasağı ihtimali ile ilgili açıklamalar yapan Bakan Koca, Bilim Kurulu'nda bu durumun gündeme gelmediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını ve yasağın geri gelmesini düşünmediklerini belirten Bakan Koca, İstanbuş, Ankara ve Bursa için maske takma zorunluluğunu önerdiklerini söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrası, açıklamalarda bulundu.

8 Haziran 2020 itibarıyla salgın 6 ayını geride bıraktı. Ülkelerin birbirine kıyasla durumu bildiğiniz gibi toplam nüfus içinde her 1 milyon kişiden kaçına pozitif tanı konuyla belirlenmektedir.

ABD 6 bin 673 vaka, İspanya 6 233, İngiltere 4 bin 393, İtalya 2 bin 928, Fransa 2 bin 416, Almanya 2 bin 249 vaka bildirmiştir.

Ülkemiz 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır.

Avrupa ülkeleri ön sıradadır. Belçika 813 vefatla listenin başında yer almaktadır. İngiltere'de her 1 milyon kişi başına 618, İspanya 850, İtalya 569, Almanya'da 106 vefat olmuştur.

ABD'de bu sayı 360'tır. Türkiye 1 milyon kişi başına 57 vefat ile 47. sayıda yer almıştır.

"ÜLKEMIZ YÜZDE 2.67 ÖLÜM ORANIYLA 81. SIRADA"

Fransa ölüm oranı bakımından yüzde 18,7 ile başlardadır. İngiltere'de yüzde 14.06, Meksika'da yüzde 11.7, İspanya'da yüzde 11.12, Almanya'da yüzde 4.73'tür. Ülkemiz yüzde 2.67 ölüm oranıyla 81. sırada yer almaktadır.

"HENÜZ DOĞRUDAN ETKİLİ BİR İLAÇ BULUNAMADI"

Dünya insanı henüz gönülleri müsterih edebilecek bir zafer elde edemedi. Dünya en yüksek günlük vaka sayısını 7 Haziran'da gördü. Henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi.

VAKA SAYISI YÜKSELEN İLLER HANGİLERİ?

Son günlerde dalgalanmaların seyri farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane'dir. En düşük ilimiz Kilis'tir. Burada dikkatinizi bazı illerimize çekmek isterim. Ankara'da günlük ortalama vaka 127, son bir haftada ortalama vaka 155, son üç günde ortalama vaka 177.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİLİM KURULU'NDA GÖRÜŞÜLMEDİ

Kontollü sosyal hayat dediğimiz bu yeni normalin en önemli kontrol mekanizması 1,5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske… Dolayısıyla biz hayatın devam ettiğini ve bunun kontrollü olmak zorunda olduğunu beklirttik. Gerekli t3edbirkler uygulanırsa tehdit de ortadan kalkar. İl Hıfzsısıhha kurulları her türlü tedbiri almakta yetkililer. 45 ilde gerekli görüldüğü için maske kararı alındı. Gerekli görülürse ilaveler olabilir İstanbul, Ankara ve Bursa için maske zorunluluğu önerisi yaptık.Önümüzdeki dönemde sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz, Bilim Kurulu'nda gündeme gelme. Özellikle normalleşme döneminde pik yaptıktan sonra aşağı düştüğünü gördük. Dünyanın her yaerinde olduğu gibi dalgalanmalar olabilir. Bu dalgalanmanın beklediğimiz yönde olmadığını söyleyebilirim. Tedbirlere uymamız gerektiğini söyleyebilirim.

YORUM EKLE