banner290

Başkan Baransel: Derinleşen ekonomik kriz eczacıları da vurdu!

Son yıllarda giderek derinleşen ekonomik kriz eczaları da vurdu. İlaç fiyatlarının arttığı ve ilaç stoklarının azaldığı bu dönemde eczacılar zor zamanlardan geçerken, Van, Bitlis, Hakkâri Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Fikret Baransel de önemli açıklamalarda bulundu. Baransel, ekonomik krizin eczacıları tükettiğini belirterek, çözüm için çağrıda bulundu.

EKONOMİK KRİZ ECZACILARI TÜKETİYOR!” 
Türkiye genelinde olduğu gibi Van ve bölge illerde de ekonomik kriz derinleşmeye devam ediyor. Tüm sektörü etkileyen kriz eczacıları da vurdu. Geçtiğimiz günlerde ise Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası’nın Başkanları ve yöneticileri ‘43. Dönem 1. Bölgelerarası Toplantısı’nı Konya’da gerçekleştirmişti. Yapılan toplantı da ekonomik sorunlar başta olmak üzere ilaç stokları ve ilaç fiyatları gibi konular ele alınırken, Van, Bitlis, Hakkâri Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Fikret Baransel de kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek, eczacıların mevcut durumu hakkında bilgi verdi.
EKONOMİK KRİZ ECZACILARI DA VURDU! 
Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Van, Bitlis ve Hakkâri Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Fikret Baransel, “Türk Eczacıları Birliği, tüm bölge eczacı odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunuyor. Meslektaşlarımız üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin oluşturduğu koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir. “Dedi.


“KRİZ DERİNLEŞİYOR”
Eczacıların krizle karşı karşıya kaldığını ifade eden Baransel, şunları söyledi: “Kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir. Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır. Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır”.
“İLAÇ YOKLUKLARI ARTIK DAHA SIK PERİYOTLARLA YAŞANIR HALE GELMİŞTİR”
İlaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale geldiğini dille getiren Baransel, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez. Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları oluşturacaktır” diye ekledi.
VAN VE BÖLGEDE İLAÇ SORUNU YAŞANIYOR! 
Onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir diyen Baransel, “Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır. Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır. Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet oluşturmaktadır. Buradan ilan ediyoruz ki; Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır. Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır.”


“EYLEM PLANIMIZ ACİLEN HAYATA GEÇİRİLECEKTİR”
 Baransel, son olarak cümlelerini şöyle tamamladı: “Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır. Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir. Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 17:07
YORUM EKLE