DSÖ, maymun çiçeği virüsünün nasıl bulaştığını açıkladı

DSÖ üst düzey yetkilileri; maymun çiçeği virüsünün deriden deriye temasla bulaştığını söyledi. Yetkililer ayrıca; maymun çiçeğini kast ederek; "Bu gruptaki virüsler mutasyon geçirme eğiliminde değiller ve genelde oldukça sabitlerdir" dedi.

DSÖ, maymun çiçeği virüsünün nasıl bulaştığını açıkladı

on günlerde maymun çiçeği virüsü vakalarının artması ve yayılması, Kovid-19 salgını henüz bitmemişken yeni bir pandemi endişesi ve korkusu yarattı.

Afrika'nın orta ve batı bölgelerinde görülen maymun çiçeği hastalığında vaka sayısı 100'ü geçti. Avrupa, Amerika ve Avustralya'da görülen ve ciltte deformasyon, baş ve kas ağrısı ve yüksek ateş gibi semptomlar gösteren hastalık ile ilgili, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi.

"DERİDEN DERİYE TEMASLA BULAŞIYOR"

Üst düzey DSÖ yöneticisi Maria Van Kerkhove, söz konusu hastalğın kontrol altına alınabileceğini söyledi. "Bunu Avrupa ve Kuzey Amerika'da yapabiliriz" diyen DSÖ yöneticisi; hastalığın şu ana kadar deriden deriye temas yoluyla bulaştığını söyledi.

Kerkhove ayrıca, mevcut vakaların hastalığı hafif atlattığını kaydetti.

"MUTASYON RİSKİ YOK"

DSÖ'nin çiçek hastalığı uzmanlarından Rosamund Lewis ise; maymun çiçeğini kast ederek; "Bu gruptaki virüsler mutasyon geçirme eğiliminde değiller ve genelde oldukça sabitlerdir" ifadelerini kullandı.

HABER7

YORUM EKLE