banner211

Sağlık bakanından flaş açıklama!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ; bir çalışma yaptıklarını cerrahi işlerden alınan farkın alınmaması için Cumhurbaşkanımızın talimatının yerine getirmek istediklerini söyledi. Bakan Akdağ, bunun için ise SGK’nın ödediği fiyatlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Sağlık bakanından flaş açıklama!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Erzurum Tanıtım Günleri" etkinliğine katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, mevcut uygulamaya göre kanser hastalarından cerrahi işlem dışındaki sağlık hizmetleri nedeniyle fark ücretinin alınmadığını, buna rağmen hastalardan fark ücreti alanların usulsüzlük yapmış olacağını belirtti.

Bu duruma maruz kalan vatandaşların Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) aramasını isteyen Bakan Akdağ, tespit edilmesi durumunda usulsüzlük yapan kurumlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını aktardı. Akdağ, SGK ile özel hastaneler arasında imzalanan sözleşmeye göre kanser hastalarından sadece "cerrahi işlem" için fark ücreti alınabileceğini, muayene, kemoterapi ve radyoterapi gibi işlemlerde ise fark ücretinin alınamayacağını vurguladı.

Bakan Akdağ, "Mevcut sözleşmeler, kanser cerrahisinden fark alınabileceğini söylüyor. O da SGK'ya verilen faturanın iki katı kadar. Bu iki katın daha üstünde farklar alındığını, vatandaşlarımızdan bize zaman zaman gelen şikayetlerden biliyoruz. Bunun gereğini yapıyoruz. İki katın üzerinden şu anda da alamazlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, özel hastanelerin kanser hastalarından cerrahi işlem için aldığı fark ücretini de kaldıracaklarını anlatan Akdağ, şöyle devam etti:

"Bizim üstünde çalıştığımız, cerrahi işlemlerden alınan farkın alınmaması için Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmektir. Bunun için SGK'nın ödediği fiyatlar üzerinde çalışıyoruz. Bu, fiyatlarda bir miktar farklılık oluşturacak. Kim yapacak bunu? Sağlık Bakanlığımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız birlikte çalışarak, diğer bakanlıkların da oluşturduğu bir komisyon var. Birlikte bir karar verilecek. Tabi ki sektörün de bu hususta düşüncesi alınacak. Kanserli hastalarımızın tıpkı kamu hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelere müracaat ettiklerinde kendilerinden herhangi bir fark alınmadan hizmet verilmesini hedefliyoruz. Ücretlerle ilgili listeler üzerinde çalışılıyor. Öyle ümit ediyorum ki kısa bir süre içinde, bir iki ay içinde çözeriz gibi."


KAYNAK - SABAH

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 13:00
YORUM EKLE