banner211

'SAĞLIK' YASTA!

Van’da bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yapan sağlık çalışanları...

'SAĞLIK' YASTA!

Van’da bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yapan sağlık çalışanları, Samsun’da Operatör Dr. Kamil Furtun’un görevi başında öldürülmesinden dolayı derin üzüntü yaşadıklarını belirterek, bu durumun kendilerini endişelendirdiğini söylediler.

 

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Van-Hakkari Tabipler Odası çalışanları ile SES, Van Aile Hekimleri Derneği üyeleri ortak bir basın açıklaması yaptılar. Burada basın metnini okuyan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uzman Dr. Cafer Alhan, Türkiye’de 700 bin çalışanıyla vatandaşların sağlığı için hizmet veren büyük bir aile olduklarını belirtti. Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan saldırıların Operatör Dr. Kamil Furtun’un görevi başında katledilmesiyle farklı bir boyut kazandığına dikkat çeken Alhan, “Sağlık ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizlerde bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz” dedi.

Açıklamalarında vatandaşlara seslenen Alhan, “Üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır. Bizler sizlerin sayesinde varız, sizlerin dualar ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez” şeklinde konuştu.

 

Alhan, acil sağlık hizmetleri dışında 15 dakikalık poliklinik yapmama kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

 

BİR TEPKİDE MURADİYE’DEN!

Muradiye ilçesindeki sağlık çalışanları, öldürülen Op. Dr. Kamil Furtun için 30 dakikalık protesto eylemi gerçekleştirdiler.


Muradiye Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına konuşan Başhekim Yardımcısı Doğan Kuşak; “Ülkemizin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sizlerin sağlığı için emek veren büyük bir ailenin mensuplarıyız. Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’nun görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan ‘Sağlık ve Şiddet’ kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Bizlere güvendiniz okuttunuz büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor ve ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllara mukayese edilemeyecek nitelikte imkânların elverdiği ölçüde en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bundan emin olun ki, şifa sunan elleri her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapayamıyor. Ne var ki üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş bulunmaktadır. Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki insanları katleden canileri kınıyor ve böyle olayların bir daha olmamasını diliyoruz” dedi. Sağlık çalışanları, açıklamanın ardından görevleri başına dönerek hizmete devam ettiler.

 

ÇATAK’TA SALDIRIYI KINADI

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi'nde görevi başındayken silahlı saldırı sonucu Op. Dr. Kamil Furtun'un öldürülmesi Van’ın Çatak ilçesinde de kınandı.

 

Çatak Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Elitaş’ın da katılımıyla yapılan basın açıklaması, saygı duruşuyla başladı. Burada açıklamalarda bulunan Dr. Fatih Elitaş, “Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, ‘Sağlık ve Şiddet’ kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız. Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz. Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan bu büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olmayacaktır. Şifa sunan ellerin sahipleri her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapayamıyor. Bundan emin olunuz. Ne var ki üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiş durumdadır. Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddeti diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 08:55
YORUM EKLE