Van’daki sular mercek altında

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, kent merkezi ve ilçelerinden alınan su numunesinden yapılan analizler sonucunda 210 adet numuneden 13’ünün ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliği’ne uygun çıkmadığını belirtti.

Van’daki sular mercek altında

Dr. İmren, ocak ayından mart ayına kadarki süreçte içme ve kullanma sularıyla ilgili kent merkezi ve ilçelerinde su numunelerinde gerekli analizlerin yapıldığını söyledi. Kent merkezi ve ilçe ile bağlı köylerde 210 adet su numunesi alındığını belirten Dr. İmren, “22 Mart Dünya Su Günü vesilesi ile müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi’nce 2013 yılının ilk 3 aylık içme ve kullanma suları ile ilgili kent merkezi, 11 ilçe ve bağlı köylerde yapılan çalışmalarda toplam 210 adet su numunesi alınarak Van Halk Sağlığı Laboratuar Müdürlüğü’nde gerekli analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre alınan su numunelerinin 13 adedi ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliği’ne uygun çıkmamıştır. Uygun çıkmayan su numune sonuçları gereği için belediye başkanlıklarına, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne ve ilgili kurumlara bildirilmiştir” dedi.
Dr. İmran, kent ve ilçelerinde bakiye klor ölçümü yapıldığını da belirterek, “Van merkez ve 11 ilçede yapılan serbest bakiye klor ölçümlerinde toplam 8 bin 504 defa suda bakiye klor ölçümü yapılmış olup, bunların çoğunda bakiye klora rastlanmıştır. Çalışmalarımız 22 Mart Dünya Su Günü dahil olmak üzere Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi’nce yukarıda bahsedilen hususlarda aralıksız olarak devam edilmektedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2013, 17:48
YORUM EKLE