banner290

2023 Seçimi için masada iki yol var! Seçim takvimi nasıl işleyecek? İşte seçimlerde izlenecek yol haritası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etmesinin ardından gözler seçim takvimine çevrildi. YSK'nın takvimi 21 Mart'ta başlatması bekleniyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı adayları için son başvuru tarihi 26 Mart olacak.

2023 Seçimi için masada iki yol var! Seçim takvimi nasıl işleyecek? İşte seçimlerde izlenecek yol haritası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim tarihi ile ilgili 14 Mayıs'ı işaret etti. Açıklamanın ardından gözler yol haritasına çevrildi. Buna göre, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimini 21 Mart'ta başlatması bekleniyor. Cumhurbaşkanı adayları için son başvuru tarihi de 26 Mart olacak. Kamu görevlileri ile belediye başkanlarının ise 17 Mart'a kadar istifa etmeleri gerekiyor. Kamu görevlisi veya belediye başkanı olan Cumhurbaşkanı adayı, aday listesinin kesinleştiği tarih itibarıyla görevinden ayrılmış sayılacak. İstifa eden kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde bir ay içinde görevlerine dönebilecek. Ancak belediye başkanları ile parti yöneticileri yürüttükleri göreve dönemeyecek.

SEÇİM İÇİN 2 YOL VAR

Seçimi öne çekme kararının Meclis'te alınması için en az 360 milletvekilinin kabul oyu kullanması gerekiyor. Cumhur İttifakı'nın ise Meclis'te 334 oyu var. Ancak 134 sandalyeli CHP ile 37 sandalyeli İyi Parti, 6 Nisan'dan sonraki bir tarihte seçim olmasına destek vermeyeceğini açıkladı. Muhalefet, Meclis onayı kapısını kapattı. 360 vekilin oyu bulunamadığı takdirde seçim kararının doğrudan Cumhurbaşkanı'nın kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kulislerde, Erdoğan'ın kararnameyi 10 Mart Cuma günü imzalayabileceği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son grup toplantısında 14 Mayıs'ı işaret ederek resmi olmasa da tarihi ilan etmiş oldu. Bu kapsamda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi takvimi açıklayacak. YSK'nın takvimi 21 Mart'ta başlatması bekleniyor.

LİSTE AÇIKLANAN TARİHTE GÖREVLERİ BİTECEK

21 Mart'tan sonra süreç şu şekilde işleyecek; Kamuda görevli olan ve belediye başkanı olan Cumhurbaşkanı adayları, aday listesinin kesinleştiği tarihinden sonra görevinden ayrılmış sayılacak.

SEÇİLEMEYEN ADAYLAR GÖREVLERİNE DÖNEBİLECEK

Adaylık için görevinden ayrılan isimler seçimi kaybetmeleri halinde ise görevlerine bir ay içerisinde geri dönebilecek. Bu kural belediye başkanları ile parti yöneticileri için geçerli olmayacak. Buna karşın seçim tarihinin resmen belirlenmesi konusunda muhalefet, 6 Nisan sonrası tarihleri kabul etmiyor.

SEÇİM KARARINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ALACAK

Meclis'te seçim tarihinin güncellenmesi için ise en az 360 milletvekilinin kabul oyu kullanması gerekiyor.

Bu durumda muhalefetin onayı olmadığı için seçim tarihi güncellemesinde Cumhurbaşkanı karar alacak.

Bu aşamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim tarihini güncelleyen kararnameyi 10 Mart Cuma günü imzalaması bekleniyor.

İşte Türkiye'nin hazırlandığı seçimlerde yol haritası…

ADAYLIK BAŞVURULARI 5 GÜN SÜRECEK

Adaylık başvurularında ise şu takvim izlenecek;

Adaylık başvuruları 21 Mart'ta başlayacak.

Başvurular sonraki 5'inci günde sona erecek.

Partiler ise adaylarını 26 Mart Pazar akşamına kadar YSK'ya bildirebilecek.

Cumhurbaşkanlığı kesin aday listesinin nisanın ilk haftası YSK tarafından açıklanması beklenirken 100 bin imza ile adaylık yoluna gidecek isimler de 5 Nisan'da başvuru yapabilecek.

TRT HABER

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER