banner254

HDP belediye başkan adayları için ön seçim yapacak!

HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, yerel seçimler için başvuru yapan aday adayları için halka giderek ön seçim yapacaklarını ve Belediye Eş Başkanları ile Belediye Meclis Üyelerini halkın belirleyeceğini açıkladı.

HDP belediye başkan adayları için ön seçim yapacak!

Mart 2019 seçimleri öncesi partiler aday adaylarını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Partilerin ince eleyip sık dokuduğu süreçte kimleri aday göstereceği merakla bekleniyor. Seçim öncesi çalışmalarını sürdüren HDP başvuru almaya devam ederken bir taraftan da yapılacak olan seçime yönelik adımlar atıyor. Bu adımlardan biri de ön seçim olacak.

Önümüzde ki Mart ayı içinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin çalışmalarını sürdüren HDP Van İl yönetimi Seçim Komisyonu basın toplantısı düzenleyerek yapılan başvurular ve aday belirlemede uygulanacak yöntemler hakkında bilgi verdi. HDP Van İl binasında yapılan basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, Karma Komisyonu Üyesi Ömer Ertaş ile Kadın Komisyonu Üyesi Havar Derya katıldı.

 

 

İL BAŞKANI DEDE'DEN AÇIKLAMA

 

HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede seçimle ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde, radikal ve doğrudan demokrasiyi savunurken, sadece merkezi ya da komisyon eliyle böyle bir aday çalışmasının yürütülmesinin tezatlık oluşturacağını ve partilerin  tüzüğünde olduğu şekliyle halkın kendisini yönetecek kişileri doğrudan belirleyeceğini ifade etti. Halkın doğrudan katılımı için belli bir örgütlülük düzeyi ve olgunluğun olması gerektiğinin önemine değinen Dede, “Halkımızda bizlerde bunu gerçekleştirilebilecek düzeydeyiz. Halkımızın hep bir düzeyi vardı, politik bir halkımız var. Belediye Eş Başkanı ve meclis üyeliği konusunda halkımız en doğru kararı verecektir. Bunan inancımız tam.” Dedi.

 

HDP'DE BAŞVURULAR SÜRÜYOR!

 

Başvuruların yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydeden Dede, “ Bugüne kadar başvuru yapan halkımıza teşekkür ediyoruz. Halkımız bu zor süreçte partisine yine sahip çıktı ve aday adaylığı başvurusu ile bunu göstermiş oldu. Son MYK toplantısında ve yürütülen tartışmalarda bazı kararlaşmalara gidildi. Bunun altını çizmek istiyoruz. Aday adaylığı başvuru listeleri yapılan başvurularla oluşturuluyor. Başvurular dışında herhangi kimse ile görüşmesi, öneri yapılması ve aday yapılması gibi bir çalışma yapılmayacaktır. Bu nedenle aday olmak isteyenlerin başvuru yapması gerekiyor. Partimiz radikal ve doğrudan demokrasiyi savunan bir parti. Halkımız karar mekanizmalarında doğrudan söz sahibidir. Adaylarımızla ilgili ön seçim yapacağız. Bunu halkımızla paylaşacağız. Partimiz yöneticileri, üyelerimiz, delegelerimiz,  Sandık kurulu temsilcileri, STK temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir delegasyonla sandıklar kurularak başvuru yapmış aday adayları arasından halkın yapacağı tercih ile en fazla oyu alan kişi belediye eş başkanı ve encümenlik görevi alacaktır. Bunu da buradan halkımızla paylaşalım.” Diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 17:56
YORUM EKLE