banner211

Abdullah Gül yeni başbakanı açıkladı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresinin bitimine 9 gün kala gazetecilere yaptığı açıklamada yeni başbakanı ilan etti. Abdullah Gül veda resepsiyonunda, kendisine AK Partili bazı yeni isimler tarafından saygısızlık yapıldığını kaydetti.

Abdullah Gül yeni başbakanı açıkladı!

Cumhurbaşkanı Gül, iş dünyasından isimler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine Çankaya Köşkü'nde veda resepsiyonu verdi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ BAŞBAKAN AHMET BEY

Cumhubaşkanı Abdullah Gül, AK Parti kongresinin cumhurbaşkanlığını devretmeden 1 gün önce yapılacağını anımsatarak, "Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet bey, siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim" dedi.

İşte Gül'ün açıklamalarının satır başları;

TECRÜBEMİ KURDUĞUM PARTİYE AKTARACAĞIM

"Tecrübemi yine davama, kendi kurduğum partinin başarılı olması için şüphesiz desteklemeye, aktarmaya çalışacağım.

BANA PARTİ KURDUMAYA ÇALIŞANLARI GÖRDÜM

Bu ara çeşitli yazılanlar, çizilenler konusunda, bir taraftan benim Cumhurbaşkanı olmam sürecinde 'Aman cumhurbaşkanı olmasın' diyenlerin bana parti kurdurması, yeni cephelere çekmesi, onu gördüm. Bir taraftan da bizim cenahtan yapılan epeyce saygısızlıkları da gördüm, bu son süre içerisinde. Bunların hepsini de takip ettim. Çevremdeki herkes görevini yapıyor, tarafsız bir cumhurbaşkanlığı mevkisinde.

BENİ BİLENLER BUNU BİLİR

İstanbul'a yerleşeceğim, Ankara'da olmayı şimdilik düşünmüyorum. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişi nasıl davranırsa, ben de bundan sonra muhakkak ki öyle davranacağım. Beni bilenler bunu bilir. Beni bilmeyen, yani bizim cenaha yeni giren veyahutta geçmişi çok bilmeyenler bu konularda günlük konuşurlar. Demin söylediğim kadar söylemiş olayım, saygısızlıklarını bir hatırlatmış olayım geçeyim.

O KARAR CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA AİT DEĞİL

Bir kişinin TBMM üyeliğinin düşüp düşmediğine karar vermek, tespit etmek, Cumhurbaşkanlığı makamına ait değil."

Çankaya'da gazetecilerle buluşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada yaptığı çok özel açıklamalarda, Ahmet Davutoğlu'nun yeni başbakan olacağını ilan etti. Gündeme bomba gibi bu düşen açıklamasının devamı da ilerleyen günlerde çok tartışılacak.

PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIM

Recep Tayyip Erdoğan'ın halk tarafından 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2015 seçimlerinden sonra anayasa değişikliğine giderek başkanlık sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi. Ayrıca gazeteciler Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamalarını da hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı makamından 9 gün sonra ayrılacak olan bu gündem maddesi de soruldu. Abdullah Gül ise "parlamenter sistemden yanayım" diyerek tavrını açık açık ortaya koydu.

TECRÜBEMİ DAVAMA AKTARMAYA ÇALIŞACAĞIM"

Devamında da "Tecrübemi yine davama, kendi kurduğum partinin başarılı olması için şüphesiz desteklemeye, aktarmaya çalışacağım" dedi.

SAYGISIZLIKLARINI HATIRLATAYIM

İş dünyasından isimler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine Çankaya Köşkü'nde veda resepsiyonu veren Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada "Bizim cenahın yenileri, günlük konuşur, saygısızlıklarını hatırlatayım." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 23:29
YORUM EKLE