Arvas, TBMM konuşmasında yatırımcıları Van'a davet etti

Van vekili Arvas, meclis kürsüsünde Van’a davet yaptı...

Arvas, TBMM konuşmasında yatırımcıları Van'a davet etti

ŞEHRİVAN HABER - Bakanlıklarda ve ilgili makamlarda sıkça Van ile ilgili çalışmalar yapan Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, bu kez de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Van’ı gündeme getirdi. Mecliste yaptığı konuşmasında, dikkatleri Van’a çeken Arvas, “Geleceğin Van’ını birlikte inşa edelim” diyerek Van’a yatırım çağrısını meclis kürsüsünden tüm Türkiye’ye duyurdu.

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, bütçe görüşmelerinin devam ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinde Van’ın sanayi alt yapısını, avantajları, bölgesel teşvikleri ve yapılan yatırımları anlatarak, yatırımcılara çağrıda bulunarak Van’a davet etti. Meclisin hareketli bir süreçten geçtiği dönemde Van’ı gündeme getiren Arvas, mecliste yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Farklı medeniyetlerin bıraktığı izlerle zenginleşen Van, dünya üzerindeki ilk yerleşim yerlerinden biridir. Urartulardan kalma ve halen yaşam alanı olan Van’ın çok eski tarihlerden itibaren birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasının nedeni jeopolitik ve jeo-stratejik konumu ile yakından ilgilidir. Terörün, bölgenin gelişimine ve geleceğine ipotek koyduğu Van, AK Parti döneminde bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Coğrafi konumu nedeniyle ticaret yolları üzerinde bulunması büyük bir avantaj olan Van, Sosyo-ekonomik olarak da bölgenin çekim merkezidir.”

“VAN YATIRIMA AÇIK BİR FIRSAT ALANIDIR”

Arvas konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çevre illerden aldığı göçler ve nüfus yapısı itibariyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun özeti gibidir. Bu nedenle Van, jeopolitik konumu itibariyle bölge illeri üzerinde çok belirleyici rol üstlenmektedir. Komşu iller ile güçlü bir etkileşimi olan Van’ın huzur ve ehemmiyeti, bölgenin ve ülkemizin bekası için büyük bir önem arz etmektedir. Van İli ekonomik faaliyetlerin çeşitliliği, güçlü ve hızlı gelişen ekonomisi ile bölgenin en önemli kentidir. Van, genç nüfusu, stratejik konumu, ticari kaynakları, turizm potansiyeli, doğal güzellikleri, kültürel çeşitliliği ile yatırıma açık bir fırsat alanıdır.”

“VAN BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR”

“Van, Türkiye’nin ve Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısıdır. Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın kesiştiği bölgede yer alan Van şehri, sahip olduğu stratejik konumu itibariyle İran, Irak ve Azerbaycan’la yapılan ticarette önemli bir üs konumundadır. 500 km hinterlandında Irak, Suriye, Azerbaycan, Nahçıvan, Gürcistan ve Ermenistan gibi altı ülke bulunmaktadır. Van’ın Ortadoğu, Kafkas ve Asya pazarlarına yakınlığı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sunduğu ulaşım kolaylığı, beşerî sermayesi, verimli arazileri, yenilenebilir enerji potansiyeli, yüksek sanayi altyapısı ile yatırımcılara büyük imkân ve fırsatlar sunmaktadır.”

SANAYİ YATIRIM ALANLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“Van’da 1998 yılında kurulan ve ilk yatırımcısı olduğum Organize Sanayi Bölgesi alan büyüklüğü bakımından 510 hektardır. Karma sanayi faaliyetlerin olduğu bölgede 410 sanayi parseli bulunmaktadır. Cazibe merkezleri kapsamında artan talep ve uluslararası markalaşmış firmaların yapmış olduğu başvurular doğrultusunda 277 Hektarlık 5’inci etap içinde ödemeler yapılarak OSB sınırlarına dahil edilmiştir. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde kararlılıkla sürdürülen terörle mücadele sonucunda kalkınmada büyük bir ivme yakalayan bölgemizde Erciş ilçemizde ikinci bir Organize Sanayi Bölgesi kurulmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sağladığı finansal destekle alt yapısı tamamlanmıştır. Yaklaşık 22 hektar alandan oluşan 1’inci etapta 24 sanayi parseli yatırımcılara tahsisi edilmiş, 9 firmaya ruhsatları verilmiştir. Erciş ilçemize ve bölge ekonomisine katkı sağlayacak Organize Sanayi Bölgesinde 800 kişilik istihdam hedeflenmektedir.”

GİYİM SANAYİSİNDEKİ YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKTİ

“2017 yılında tamamlanan Tekstilkent projesinde, üretim yapan 32 firma ile doluluk oranı %100 seviyesindedir. Bu projede toplam 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanmıştır. Hükümetimizin sağladığı teşvikler ve artan talepler değerlendirilerek 2019 yılında Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur. 100 hektarlık alanı kapsayan Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB’de 42 adet sanayi parselinin yol, elektrik, kanalizasyon gibi alt yapı yatırımları tamamlanmış yatırımcılara tahsisi başlatılmıştır. Proje ile 15.000 kişinin istihdam edilmesi hedeflenmektedir.”

VAN, JEOTERMAL YATIRIMLAR İÇİN DE UYGUN BİR ALANA SAHİP

“Ülkemiz, jeolojik ve coğrafik konumu itibarı ile aktif bir kuşak üzerinde yer aldığı için jeotermal açıdan dünya ülkeleri arasında zengin bir konumdadır. Isıtma, sera, termal turizm, enerji ve kurutma alanlarında etkinlik ve verimlilik saplayacak bir yatırımdır. Van ilimiz de jeotermal kaynağı bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Özellikle Erciş ve Çaldıran ilçelerimizde hali hazırda bulunan kaynakların doğru değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla Erciş’te Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarını başlattık. Yapılan jeofizik etüt çalışmaları sonucunda tespit edilen bölgede 2 adet jeotermal kuyu açılacak, yatırımın fizibil olması durumunda Erciş ilçemiz sınırları içinde 1000 dönümlük alanda Tarıma Dayalı İhtisas OSB kurulacak yatırımın tamamlanması ile birlikte bin kişilik doğrudan istihdam sağlanacaktır.”

YENİ YATIRIMLARDAN ÖRENKLER VERDİ

“AK Parti Belediyelerimizle birlikte tevazu, samimiyet ve gayret ile topyekûn başlattığımız yatırım, üretim ve istihdam seferberliği ile katma değer sağlamaya, gençlerimiz için istihdam oluşturmaya çabalıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlarımızın sağladığı destekler ve teşvikler ile Gürpınar Belediye Başkanımız 6500 metrekare bir fabrika inşa ederek 350 kişilik istihdam sağladı. Bu oran inşallah 2022 yılında 650 kişiye ulaşacaktır. Aynı şekilde Gevaş Belediye Başkanımız kurduğu 2800 metrekare tekstil atölyesi ile 200 kişinin istihdamına olanak sağladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın sağladığı katkılar ile yapımı devam eden 5000 metrekarelik yeni fabrikada 2022 yılında 500 kişiye daha iş imkânı sağlanacaktır. Yine Muradiye ilçemizde genç istihdam programı kapsamında inşaatı devam eden Tekstilkent projesi ile 2022 yılında 150 kişinin istihdamı hedeflenmektedir.”

VAN YATIRIM İÇİN TÜRKİYE’NİN EN CAZİP İLİDİR

“Van yatırım bakımından Türkiye’nin en cazip ilidir. Bölgesel teşvik uygulamasında 6’ıncı bölgede bulunan Van, yatırımcılara birçok avantajlar sunmaktadır. Zaman Van’a yatırım yapma zamanıdır. Yatırım arayışında olan güçlü ve büyük firmalara sesleniyorum. Geliniz “Geleceğin Van’ını” birlikte inşa edelim. Bizler ve kadirşinas Vanlılar olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır, destek olmaya gönüllüyüz.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 22:27
YORUM EKLE